Košice 20. mája (TASR) - Ústavný súd SR dnes zastavil konanie o návrhu skupiny 30 poslancov Národnej rady SR, ktorí žiadali preskúmať ústavnosť paragrafu 40 Zákona NR SR č. 493/2001 Z. z. o správe daní a poplatkov, ako aj súvisiacej vyhlášky a opatrenia Ministerstva financií SR.
Plénum tak rozhodlo v súlade so zákonom o ÚS, ktorý prikazuje zastaviť konanie o súlade právnych predpisov, ak pred vyhlásením nálezu stratili platnosť. Novela zákona o správe daní a poplatkov č. 233/2002 Z. z. zo 4. apríla tohto roku totiž nahradila napadnutý zákon a sporné právne predpisy stratili platnosť. Ako ďalej informoval TASR predseda súdu Ján Mazák, zastavením konania pred ÚS súčasne zaniká aj uznesenie o pozastavení ich účinnosti.
Pretože parlament zmenil v zákone o správe daní všetky sporné ustanovenia, ÚS už o nich konať nebude a verejnosť sa teda nedozvie, či v konečnom dôsledku boli, alebo neboli v rozpore s Ústavou SR.
ÚS prijal na konanie návrh poslaneckej skupiny 24. januára a pozastavil účinnosť paragrafu 40, paragrafu 110a, odsek 6, zákona. Rozhodnutie bolo publikované v Zbierke zákonov 26. januára, čím pre občanov prestala byť záväzná povinnosť podať do konca januára majetkové priznanie alebo vyhlásenie.
Parlamentom schválená novela formálne zrušila povinnosť občanov podávať vyhlásenia o tom, že počas uplynulých troch rokov nenadobudli väčší majetok. Zachováva však povinnosť podávať majetkové priznanie pre občanov, ktorí po 1. septembri 1999 získali nový majetok s hodnotou vyššou ako 1,5 milióna Sk. Nový hraničný termín na podanie tohto priznania bol stanovený na 31. októbra 2002. Majetkové priznanie definované v zákone sa bude v zmysle novely aj v budúcnosti podávať do 31. októbra každého tretieho kalendárneho roka, a to podľa stavu majetku ku koncu predchádzajúceho roka. Fyzická osoba, podliehajúca tejto povinnosti, môže v prípade potreby podať aj opravné priznanie.