BRATISLAVA.
Kým v minulosti museli školy venovať náboženskej výchove alebo etike aspoň hodinu týždenne, po spustení školskej reformy sa počet povinných hodín znížil v niektorých ročníkoch na polhodinu za týždeň. Zástupcovia cirkví v minulosti žiadali posilniť výučbu náboženstva a etiky na školách.
"Platí status quo. Je to ďalšia oblasť, ktorú nemáme v pláne otvárať," povedal ČTK Jurzyca. Upozornil však na snahu vlády zrovnoprávniť postavenie štátnych, cirkevných a súkromných škôl a školských zariadení vo viacerých oblastiach vrátane financovania.
Cirkev nechce škrtať
Časť rodičov i zástupcovia cirkví v minulosti napríklad žiadali, aby boli dotácie zo strany samospráv rovnaké pre cirkevné i štátne zariadenia. Petíciu za ich rovnoprávne financovanie podpísalo podľa jej organizátora Jána Košúta takmer 80.000 ľudí, v blízkej budúcnosti ju plánuje odovzdať na Úrade vlády.
Konferencia biskupov Slovenska (KBS) dlhodobo presadzuje, aby sa posilnil "morálno-etický rozmer vo výučbe". "Ide nám o to, aby bola zachovaná hodina, aby sa viac neškrtalo," uviedol hovorca KBS Jozef Kováčik.
Poznamenal, že zástupcovia cirkvi budú s kabinetom premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) pokračovať v dialógu. "Predpokladám, že aj táto otázka postupne príde na rokovania," dodal.
Skrátenie povinnej výučby náboženstva v niektorých ročníkoch spôsobilo podľa Augustína Hriadela z Diecézneho školského úradu pri nitrianskom biskupstve napríklad to, že náboženstvo sa učí raz za dva týždne.
Povinne voliteľný predmet od prvej triedy
"Predmet je nezriedka zaradený na koniec vyučovania, keď sú deti ťažko zvládnuteľné a ich pozornosť je oslabená," upozornil. Spomenul aj prípad, keď riaditeľka jedného gymnázia údajne posilnila etiku o jednu hodinu týždenne, na náboženstvo však ponechala len povinnú polhodinu.
Náboženstvo, ktoré sa na školách "učilo" aj za socializmu, bolo po páde režimu nepovinným predmetom; postupne sa v alternácii s etikou stalo povinným voliteľným predmetom na druhom stupni základných škôl a v prvom a druhom ročníku stredných škôl.
Rozhodnutím exministra školstva Martina Fronca (KDH) bolo od školského roka 2004/2005 povinným voliteľným predmetom aj v prvom až štvrtom ročníku základných škôl.