Bratislava 20. mája (TASR) - Za finančné problémy a nepriaznivú legislatívnu situáciu v Slovenskej televízii (STV), Slovenskom rozhlase (SRo) a Tlačovej agentúre SR (TASR) je zodpovedné Ministerstvo kultúry SR. Vyplýva to z dnešného uznesenia Výboru NR SR pre kultúru a médiá, na ktorého zasadnutí sa okrem jeho popredsedu Jána Budaja nezúčastnil ani jeden poslanec vládnej koalície.
Členovia výboru sa oboznámili s aktuálnou finančnou situáciou v SRo. Minuloročná strata rozhlasu dosiahla výšku 142,8 milióna korún, v tomto roku vedenie počíta so stratou približne 182 miliónov. Podľa ústredného riaditeľa SRo Jaroslava Rezníka je to dôsledok nízkych koncesionárskych poplatkov, zvyšovania cien za teplo a energiu a nerešpektovania finančných nárokov rozhlasu zo strany štátneho rozpočtu.
Celkové náklady tejto verejnoprávnej inštitúcie sa v roku 2001 vyšplhali na takmer 992 miliónov korún, príjmy však predstavovali len 849 miliónov. Napriek tomu sa rozhlasu podarilo zvýšiť tržbu z reklamy asi o 20 percent, na necelých 110 miliónov. Príspevok koncesionárov vyčíslili na 453 miliónov, čo znamená medziročný pokles o 11 miliónov pri fyzických a 15 miliónov pri právnických osobách.
Najväčšie výdavky - 293 miliónov - vynaložil SRo na prevádzku vysielačov. Okrem toho štát dlhuje rozhlasu približne 11 miliónov korún za zahraničné vysielanie.
Predstavitelia mediálneho výboru vyzvali vládu, aby sa zaoberala riešením situácie vo verejnoprávnych médiách a TASR ešte v tomto volebnom období. "Pokiaľ sa akákoľvek slovenská politická garnitúra neodhodlá k zvýšeniu koncesionárskych poplatkov, situácia v SRo a STV bude naďalej kritická a médiá stratové," vyhlásil Rezník.
Výbor vzal na vedomie informáciu o činnosti SRo a Rozhlasovej rady za prvý štvrťrok 2002 a uložil riaditeľovi rozhlasu vypracovať do 31. júla správu za druhý štvrťrok.