Prieťahy vraj nespôsobila.
BRATISLAVA. Osemnásť rokov ležal spis rozvedených manželov na michalovskom súde. Tak dlho trvalo, kým podpredsedníčka súdu Mária Hirjaková rozhodla, ako si majú po rozvode podeliť majetok v hodnote zhruba 59-tisíc československých korún.
Vlani v júni Hirjaková exmanžela zaviazala, aby bývalej manželke vyplatil polovicu sumy. Dnes je to zhruba 980 eur.
Hirjaková, ktorá po odchode bývalého predsedu Jozefa Soročinu do dôchodku michalovskému súdu šéfuje, nevysvetlila, prečo spor rozhodovala tak dlho. Nepovedala ani to, či spis ležal celé roky u nej, alebo aj u niektorého kolegu.
Namiesto odpovedí na otázky poslala len stručné stanovisko, že „v uvedenej veci nedošlo k žiadnym subjektívnym prieťahom a nikto z účastníkov konania sa na prieťahy v konaní nesťažoval“.
Zasiahnuť môže ministerka
„Osemnásťročné súdne konania sú neprípustné,“ hovorí vo všeobecnosti ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Prípad nepozná, a tak ho nekomentuje. Otázky však zobrala ako podnet na jeho preverenie.
Žitňanská tvrdí, že ak prieťahy zapríčinila konkrétna sudkyňa a neuplynula premlčacia lehota, môže podať disciplinárny návrh. Podľa zákona tak môže urobiť do šiestich mesiacov, odkedy sa o previnení dozvedela, najviac však do dvoch rokov od jeho spáchania.
„Samozrejme platí, že súdny funkcionár by mal byť príkladom a samozrejme disciplinárne previnenie sudcu môže byť dobrým dôvodom na odvolanie z funkcie,“ hovorí tiež Žitňanská.
Predseda košického krajského súdu Imrich Volkai sa k prípadu nevyjadril, keďže bol na dovolenke.
Soročina ju netrestal
Na možné prieťahy v konaní, ktoré rozhodovala Hirjaková, neupozorňuje denník SME po prvý raz. V minulosti rozhodla o predĺžení väzby recidivistu podozrivého z pokusu o znásilnenie 12 dní po uplynutí zákonnej lehoty. Krajský súd ho musel pre jej pochybenie prepustiť.
Senát košického krajského súdu vtedy Hirjakovej odkázal, že jej rozhodovanie „bolo v rozpore so zásadou prednostného a urýchleného vybavovania väzobných vecí“.
Napriek upozorneniu však vtedajší predseda súdu Soročina prieťahy v konaní nevidel a oneskorené rozhodnutie sudkyne zostalo bez trestu. Naopak, čakalo ju povýšenie, v januári sa stala podpredsedníčkou súdu.
Hirjaková už bola aj predsedníčkou súdu, do apríla 2007, keď ju vystriedal Soročina.
Soročinovi chodila svedčiť na súdy v sporoch s médiami o ochranu osobnosti.
V konaní proti vydavateľovi denníka Pravda potvrdila, ako články o Soročinovom trestnom stíhaní poškodili jeho povesť, ako kolegovia naňho pozerajú s odstupom a stratil ich dôveru.

Beata
Balogová
