Agentúrne texty sme o 20:00 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Rozpad koalície už nehrozí. Štyria poslanci zo združenia Obyčajní ľudia na čele s Igorom Matovičom si rozmysleli odchod z klubu SaS. Vláda tak má naďalej v parlamente istotu 79 hlasov.
Šéf SaS Richard Sulík podpísal s Matovičom dohodu, že Obyčajní ľudia zostanú členmi klubu SaS celé štyri roky. Ak by z neho vystúpili, sľúbili, že sa vzdajú poslaneckého mandátu. Sulík sa zasa zaviazal, že bude v parlamente presadzovať návrhy združenia, s ktorými sa stotožní. Matovič nedávno hovoril, že zvažuje odchod práve preto, že koalícia ignoruje jeho požiadavky.
So súhlasom Radičovej
„Už nie sme nejaké cudzie deti,“ komentoval Matovič spoločné vyhlásenie. Koalícia sa ním podľa neho k Obyčajným ľuďom priznala.
Písomná dohoda je výsledkom víkendových rokovaní medzi Sulíkom a Matovičom. S jej textom oboznámili aj premiérku Ivetu Radičovú.
Sulík sa postaví za niektoré Matovičove požiadavky, hoci ešte minulý týždeň tvrdil, že viaceré sú nezmyselné. „Nad niektorými by rozum postál, niektoré by napísal lepšie aj môj trojročný syn Hugo,“ tvrdil.
Program chcú aktualizovať
Sulík včera hovoril, že v programe Obyčajných ľudí boli rozumné veci. „Sú v súlade s hodnotami Slobody a solidarity.“ Stotožniť sa vie napríklad s obmedzením výhod pre verejných činiteľov, zrušením odmien starostov a primátorov a s krátením platu poslancov, ktorí nechodia na rokovania. Problém nemá ani so zrušením stravných lístkov, ktoré by firmy mohli nahradiť peniazmi.
- Matovič – len silné reči, píše Roman Krpelan.
- Je to v háji, myslí si Ivan Štulajter.
Matovič už netrvá na tom, že jeho návrhy musia byť v programe vlády, ktorý dnes prerokuje parlament. „Nechceme tlačiť na pílu a siloumocou stresovať,“ povedal. Sulík mu sľúbil, že vládne vyhlásenie sa o rok bude aktualizovať.
Most si to nevie predstaviť
Zmenu programového vyhlásenia vlády po roku si šéf klubu Mosta-Híd László Sólymos nevie predstaviť. „Je to neštandardné. Program schvaľujú poslanci na štyri roky, neviem, ako ho budeme potom otvárať,“ povedal. Všetko však podľa neho bude závisieť od rokovaní v koalícii.
Na kandidátke Mosta-Híd sa do parlamentu dostali členovia strany OKS. Sólyomos tvrdí, že ich odchod z koalície nehrozí, vraj sa na všetkom vedia vopred dohodnúť.
Za jasný obchod označil Sulíkovu dohodu s Matovičom šéf Smeru Robert Fico. „Skupina štyroch poslancov vyvoláva nedôveru a oprávnené otázky, čo je za tým.“
Matovič o koalícii: Už nás neopinkajú
Poslanec IGOR MATOVIČ z Obyčajných ľudí verí šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi, že ho viac nesklame a bude zaňho bojovať v koalícii.
Prečo ste pristúpili na dohodu, ktorá nezaväzuje SaS takmer k ničomu?
„Absolútna väčšina bodov sa dostane do programu SaS a Richard Sulík sa s nimi stotožní. Nebojím sa.“
Ako bude v praxi vyzerať presadzovanie návrhov Obyčajných ľudí?
„V priebehu prvého roka formou poslaneckých návrhov, ktoré sa Richardovi podarí presadiť v koalícii. Po roku máme prísľub, že ak nie, predostrú sa na doplnenie programu.“
O ktoré body najmä ide?
„Srdcovkou sú hlavne tie, ktorými siahame na výhody politikov. Ide nám tiež o to, aby sa dôchodky nezvyšovali o rovnaké percento, ale o rovnakú sumu. Presadiť chceme mechanizmus, ktorý by očistil podnikateľské prostredie od podvodníkov. Ku každému jednému návrhu mám v podstate vrúcny vzťah. Aj k maličkostiam typu, aby sa nehovorilo, že žena ide na materskú dovolenku, ale na materskú službu. Viac to vyjadruje, čo tá žena robí.“
Kde máte istotu, že koalícia sa na vás opäť nevykašle?
„Je to záväzok Richarda Sulíka s vedomím premiérky Ivety Radičovej. Pre nás je to určite silnejšie ako doterajšie ústne dohody.“
Aj predtým ste tvrdili, že máte slovo Sulíka a prísľub Radičovej.
„Už nás neopinkajú. Je to verejný záväzok. Je dosť silný. Myslím, že je to dobre, tak ako to je. Nechceli sme viac stresovať ľudí.“
Rokovali ste aj s premiérkou?
„Cez Sulíka. Richard si prešiel celú dohodu aj s pani premiérkou.“
Dlho ste sa radili?
„V piatok bolo jedno kolo a včera asi tri hodinky. Bolo to konštruktívne. Vždy som hovoril, že napriek všetkému mám Richarda Sulíka rád. Na tom nič nemením.“
Chcete založiť vlastnú stranu?
„Nie je to dnes otázka na diskusiu, ani o tom neuvažujeme. Ak by to niekedy malo byť, tak vtedy, keď budeme cítiť naozaj veľkú podporu od ľudí. Keď sa nám podarí presadiť také pomery na Slovensku, že politici nebudú viac ako obyčajní ľudia.“
Aké sú vaše vzťahy s podnikateľom Vladimírom Poórom?
„Viem, že existuje, v živote som sa s ním nerozprával. Občas si v debatách na sme.sk prečítam, že som jeho kôň, okrem Ficovho.“
A nie je to teda pravda?
„Určite viem vylúčiť, že medzi nami nič nie. Vy ste investigatívni novinári, tak nájdite nejaký vzťah, väzbu, niečo vyňuchajte. Máte pole otvorené.“
Zuzana Petková, Eugen Korda
Poslancov si viackrát poisťoval Mečiar
Písomné dohody s poslancami boli bežné v HZDS. Šéfovi Vladimírovi Mečiarovi však priniesli skôr problémy.
BRATISLAVA. Žiadny papier nemôže poslanca prinútiť, aby sa vzdal mandátu v Národnej rade. Presvedčil sa o tom šéf HZDS Vladimír Mečiar, ktorý mal so svojimi ľuďmi podobné písomné dohody, ako dnes Richard Sulík z SaS s Igorom Matovičom.
„Ja som odmietol robiť také veci ako Mečiar, aby som dával svojim poslancom niečo podpisovať,“ vyhlásil minulý týždeň pre SME Sulík. Už včera však predstavil dohodu, v ktorej sa Matovič zaväzuje, že ak spolu s tromi ďalšími poslancami opustia klub SaS, vzdajú sa mandátu.
Podobnú zmluvu mal Mečiar so svojimi poslancami v minulom volebnom období. Odvolával sa na ňu, keď exministerka HZDS Zdenka Kramplová prišla v roku 2009 o členstvo v strane. „Podpísala záväzok, že ak ukončí členstvo v strane, vzdá sa mandátu,“ tvrdil Mečiar.
Kramplová však z parlamentu neodišla. Potvrdila, že vyhlásenie podpísala v roku 2006. „Nemohla som vtedy vedieť, ako sa bude vyvíjať situácia,“ tvrdila.
Mandát patrí poslancovi, ktorého zvolili občania. Potvrdil to už Ústavný súd v kauze Gaulieder. Súd rozhodol, že parlament porušil ústavné práva Františka Gauliedera z HZDS, keď ho v roku 1996 zbavil poslaneckého mandátu. Gaulieder sa dostal do nemilosti Mečiara a HZDS proti nemu použilo jeho vlastný podpis.
„Každý, kto sa mal dostať na kandidátku, musel podpísať vyhlásenie o tom, že sa dobrovoľne vzdáva mandátu s tým, že toto vyhlásenie neobsahovalo dátum,“ opísal Gaulieder v rozhovore pre SME v roku 1997.
zp

Beata
Balogová
