BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin požiadal Najvyšší kontrolný úrad o audit po tom, čo opakovane nevpustil do svojho úradu finančnú kontrolu ministerstva financií. Na internete by mali byť zverejnené tiež všetky uzavreté ekonomické zmluvy, informoval ČTK tlačový odbor Najvyššieho súdu. NKÚ však kontrolu súdu tento rok neplánuje. Naopak, ministerstvo financií trvá na vládnom audite a Najvyššiemu súdu i jeho predsedovi udelí za znemožnenie kontroly pokutu. Harabin je v dlhodobom konflikte s terajšou koalíciou.
"Ide o kontrolu zameranú na rovnakú oblasť ako plánoval rezort financií," uviedol Harabin. Plánovaný audit ministerstva financií označil za spolitizovaný. "Minister financií Ivan Mikloš svojimi vyhláseniami potvrdil, že mu nejde o nezávislý audit, ale iba o škandalizáciu s cieľom odňať rozpočtovú kapitolu Najvyššieho súdu," dodal.
Kontrolu zastavil
Harabin tiež tvrdil, že ministerstvo financií nemôže Najvyšší súd kontrolovať. Odvolal sa na skoršie uznesenie Ústavného súdu. "Nie je mi známe, o čom (...) pán Harabin hovoril," reagovala pred novinármi predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, ktorá sa dnes stretla s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS).
Šéf Najvyššieho súdu pritom pred časom vyhlásil, že ministerstvo môže začať s kontrolou v momente, keď budú mať jeho úradníci poverenie so správnym dátumom začiatku auditu. Miklošov úrad napriek tomu chce preveriť hospodárenie súdu. "Ministerstvo (...) plánovalo a urobí vládny audit na Najvyššom súde v súlade so zákonom o finančnej kontrole," povedal ČTK Mikuláš Gera z tlačového oddelenia ministerstva.
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) upozornil, že Harabin dnes opäť znemožnil na súde kontrolu. "Preto som sa rozhodol, že využijem ustanovenia zákona o finančnej kontrole a udelím Najvyššiemu súdu pokutu vo výške 33.000 eur (...) a pánovi Harabinovi pokutu vo výške 1000 eur," uviedol Mikloš. Zároveň upozornil, že kontrolóri sa o audit pokúsia znova v utorok. "A ak bude predseda Najvyššieho súdu naďalej porušovať zákon a neumožní finančnú kontrolu, tak takúto pokutu je možné udeliť aj opakovane," dodal.
Harabin označil pokutu za nezákonnú. "Minister financií sa opäť raz usvedčil z účelovosti a z neznalosti existujúceho právneho stavu," reagoval na udelenie sankcie tlačový odbor Najvyššieho súdu.
Najvyšší kontrolný úrad zrejme Harabinovej požiadavke o audit nevyhovie, keďže kontroly vykonáva na základe plánu. "Plán kontrolnej činnosti na rok 2010 je v súčasnosti naplnený, najmä celoplošnými tematickými kontrolnými akciami, pričom v súčasnosti vykonáva aj kontrolné akcie v rámci medzinárodnej spolupráce," poznamenala hovorkyňa úradu Lenka Nosáľová.
Vláda chce súdy meniť
Kontrola ministerstva financií sa mala na Najvyššom súde začať 27. júla; na žiadosť súdu ju posunuli o dva dni. V deň auditu však Harabin kontrolu odmietol s tým, že sa nezačala v termíne podľa poverenia na audit. Mikloš (SDKÚ-DS) to označil za obštrukciu, Harabin oponoval, že sa kontrole nebráni a chybu spravilo ministerstvo. "Stačí, ak minister financií Mikloš podpíše nové poverenie s presným a reálnym dátumom a kontrolóri môžu okamžite v tomto momente nastúpiť na výkon auditu," reagoval vtedy Harabin.
Stredopravá vláda počíta vo svojom programe s podriadením rozpočtu súdu pod ministerstvo spravodlivosti. Harabin to pred časom označil za návrat pred rok 1989 s cieľom ovládnuť Najvyšší súd. Radičovej kabinet tiež plánuje prijať opatrenia, ktoré by obmedzili moc kontroverzného predsedu Najvyššieho súdu. Na viaceré však v parlamente potrebuje ústavnú väčšinu, ktorú nemá.