Bratislava 20.mája (TASR) - Tvorba environmentálnej legislatívy preberajúca prvky viacerých smerníc Európskej únie (EÚ) je v SR vo finálnej fáze. Najťažšia časť v rámci prístupového procesu podľa slov ministra životného prostredia SR Lászlóa Miklósa čaká krajinu v nasledujúcich rokoch.
Jedným krokom je vytvoriť právny rámec, ďalším uviesť legislatívu do praxe. Rozhodujúcu úlohu v tomto smere bude zohrávať spolupráca medzi ekonomickými rezortmi, priemyselnými zväzmi, predstaviteľmi podnikateľskej sféry a životného prostredia SR.
O tom, že SR má vo vzťahu medzi ekológiou a ekonomikou čo doháňať, hovoril šéf rezortu na úvod dvojdňovej konferencie Životné prostredie v predvstupovom procese do EÚ, ktorá sa dnes začala v Bratislave.
Spomenul, že pojem "trvalo udržateľný rozvoj", ktorý definuje práve tento vzťah, nie je na Slovensku ešte úplne zaužívaný. Že sa zatiaľ nevžil ani medzi súčasných predstaviteľov vlády, svedčí fakt, že dvaja z nich - vicepremiér Pál Csáky a minister hospodárstva Ľubomír Harach, tesne pred začiatkom podujatia odriekli účasť na ňom.
Prezident Združenia priemyselných zväzov SR Jozef Uhrík uviedol, že otázkam životného prostredia treba venovať osobitnú pozornosť. Upozornil na to, že doteraz na Slovensku absentuje štúdia, ktorá by sledovala dopady vstupu SR do únie. Uhrík kritizoval aj skutočnosť, že sa krajina uberá ľahšou cestou, keď volí stavbu nových priemyselných parkov na "zelených lúkach".
Na konferencii vystúpil aj veľvyslanec Európskej komisie v SR Eric van der Linden. Podľa jeho slov Slovensko má šancu, aby sa v roku 2004 stalo aj v oblasti životného prostredia plne fungujúcim členom únie. Slová uznania vyjadril krajine za to, že v decembri minulého roku úspešne uzatvorila veľmi komplikovanú kapitolu životné prostredie. Prechodné obdobia dosiahla pre sedem smerníc EÚ.