BRATISLAVA. "Na envirorezorte sa krátko pred jeho zánikom diali čudné veci. Úradník, ktorý za zistené porušenia bol odvolaný z funkcie, trvalo preložený na iný odbor štátnej správy a bol mu odobratý osobný príplatok, z čista-jasna nadobudol 11. júna 2010 všetky stratené výhody. Dostal opäť príležitosť pokračovať v páchaní rovnakých skutkov," uviedol dnes predseda Strany zelených Peter Pilinský. Strana zelených v tejto veci oslovila priamo ministra pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolta Simona (Most-Híd) s požiadavkou na prešetrenie zistených skutočností. V prípade, že sa preukáže podozrenie z porušovania legislatívy, mal by Simon podľa zelených prijať vo veci opatrenia, vrátane personálnych.
Podľa Pilinského si Strana zelených kladie otázku, kto stál za touto zvláštnou personálnou výmenou. "Indície smerujú opäť do Sociálnej poisťovne, kde má Smer-SD, ktorý v tom čase rezort riadil, svojho najväčšieho chovateľa ohrozených druhov," konštatuje Pilinský. Podľa tohto vyjadrenia ide o šéfa Sociálnej poisťovne a poslanca NR SR za Smer-SD Dušana Muňka, ktorý bol v minulosti podozrivý, že v rozpore s predpismi na ochranu prírody a krajiny držal a choval vo svojom byte 67 chránených papagájov 21 druhov, ktorých hodnota bola v roku 2002 vyčíslená na milión korún (33-tisíc eur). Muňko preto ešte ako poslanec Národnej rady SR vo volebnom období v rokoch 2002 až 2006 čelil dvom pokusom o zbavenie poslaneckej imunity. Generálna prokuratúra ho podozrievala zo spáchania trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Napokon však trestné stíhanie zastavila s odôvodnením, že skutok nebol trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.
Vlani Strana zelených označila niekdajšie ministerstvo životného prostredia za zodpovedné za vývoz ohrozených druhov živočíchov zo Slovenska. Jeho úradníci vraj vydávali doklady v rozpore s európskou legislatívou, a to bez stanoviska Vedeckého orgánu CITES. Zelení vtedy upodozrievali ministerstvo, že obišlo zámerne orgány CITES a bola za tým snaha niektorých chovateľov, ktorí získali na envirorezorte silné postavenie vďaka Muňkovi. "Vďaka infozákonu sa nám, aj napriek mnohých obštrukciám zo strany ministerstva, podarilo získať všetky potrebné doklady preukazujúce nami zverejnené podozrenia z roku 2009. Preto nás prekvapila nečakaná personálna výmena v roku 2010. Tá nás oprávnene vedie k vysloveniu podozrenia, že bola účelovo vykonaná s cieľom vybaviť ďalšie potrebné doklady pre spriaznených chovateľov ohrozených živočíchov. Pre spornosť legálneho pôvodu živočíchov by za dodržania zákonných podmienok nemohli byť vydané,“ uviedol Pilinský.