Busta expremiéra Roberta Fica (Smer) nevydržala pred bratislavským Istropolisom ani jeden deň. V nedeľu podvečer, krátko po jej osadení, ju zahalili bielou plachtou, v pondelok ráno z piedestálu zmizla úplne. Kde skončila, netuší ani jej autor.
Po rebríku k buste sa ešte v nedeľu vyšplhali zriadenci správcu priestoru – Jednotného majetkového fondu zväzov odborových organizácií. Fond odmieta komunikovať. Neodpovedá, prečo nechal sochu prekryť a ani na to, či má niečo spoločné s jej zmiznutím.
Zakryli a teraz mlčia
Občianske združenie Verejný podstavec, ku ktorému patrí aj autor sochy Dalibor Bača, sa najskôr chcelo obrátiť na políciu. „Vraj ju odviezli, netuším kam,“ povedal Bača.
Bača si myslí, že bustu nechal zmiznúť práve fond. Jeho zástupkyňa mu v nedeľu telefonovala, aby ju odstránil.
„Inštalatéri nám povedali, že je problém až po najvyššie miesta,“ dopĺňa Michal Moravčík zo združenia.
„Nemám žiaden komentár,“ odpovedala v nedeľu podvečer zástupkyňa fondu na otázku SME, prečo chcú bustu odstrániť. Fond neodpovedal ani na otázky zaslané emailom. Vrátnik mal zákaz pustiť redaktorov SME cez vrátnicu.
Fond spravuje majetok odborárov. Hovorca Konfederácie odborových zväzov Otto Ewiak hovorí, že s fondom nie sú priamo prepojení a sami majú s ním problém komunikovať.
Nepomohlo ani povolenie
Občianske združenie malo od fondu na umiestnenie sôch pred Istropolisom povolenie. „Jednotný majetkový fond nemá námietky proti prezentácii výtvarných diel, ktorých zámerom je oslovenie okoloidúceho pouličného diváka s cieľom prezentácie súčasného slovenského a svetového umenia,“ píše sa v odpovedi na žiadosť združenia.
V pondelok už bustu umelci zo združenia Verejný podstavec na mieste nenašli. FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Aktivisti podľa Moravčíka žiadali, aby mohli na priestranstve pred Istropolisom prezentovať projekty „publicartového charakteru“, z ktorých niektoré „vytvárajú spoločenskú diskusiu“. Umelci vyzvú fond, aby sochu vrátil na pôvodné miesto.
Fico sochu nechcel
Proti buste pred Istropolisom bol aj Fico. „Predseda strany Robert Fico by privítal, keby túto bustu odstránili čo najskôr,“ povedala hovorkyňa Smeru Silvia Glendová.
Autor busty Bača hovorí, že Fica si pre svoje dielo vybral preto, že za jeho vlády sa začali agresívne premiestňovať a inštalovať sochy. Odhaľovanie Štefánika, prevoz leva a inštalácia Svätopluka na Hrade komunistického sochára Jána Kulicha, vypočítava.
Pred Istropolisom navyše v minulosti stála iná Kulichova socha. Toho podľa Baču Fico preferoval, a preto je vraj logické, že ju nahradí busta expremiéra. Busta je z laminátovej živice. Materiál stál autora zhruba tisíc eur.
Tlačová správa občianskeho združenia Verejný podstavec
Verejný podstavec reaguje na včerajšie odcudzenie busty Doc. JUDr. ROBERTA FICA, CSc.z podstavca pred budovou Domu odborov na Trnavskom mýte v Bratislave, ktorej autorom je sochár Dalibor Bača. Po včerajšom (1.augusta 2010) nainštalovaní výtvarného diela bol autor vyzvaný vedením JMF - Zväzom odborových organizácií v Slovenskej republike k jej odstráneniu. Bustu zahalili v nedeľu v poobedňajších hodinách zamestnaci Domu odborov na príkaz ich vedenia.
Kedže autor diela nebol informovaný o tom, kde sa Doc. JUDr. ROBERT FICO, CSc. nachádza a kto ho odstránil, vzniklo podozrenie, že došlo k trestnému činu krádeže umeleckého diela podľa trestného zákona. Doc. JUDr. ROBERT FICO, CSc. je osobným vlastníctvom autora. Dňa 3. augusta 2010 podá autor Dalibor Bača trestné oznámenie v tejto veci.
Dalibor Bača odmietol odstrániť svoju sochu aj z dôvodu, že JMF ako vlastník podstavca, nikdy bližšie nekonzultoval a nevyžadoval obsahovú náplň projektu galérie. Združenie Verejný podstavec nesie plnú zodpovednosť za výstavnú dramaturgiu a vníma ju ako autonómnu kurátorskú kompetenciu, do ktorej nemožno hrubým spôsobom zasahovať neodbornými a jednostrannými krokmi. Akýkoľvek zásah do prezentácie výtvarných diel je ideologickým diktátom, s ktorým sa nemôžeme nikdy stotožniť a svedčí o praktikách, ktoré sú spájané s totalitnými režimami. V tomto zmysle je zmiznutie busty Doc. JUDr. ROBERTA FICA, CSc. jasným odkazom na ideologickú kontrolu verejného priestoru. Jej odstránenie z poverenia najvyšších miest dáva signál, že verejný priestor je silným politikom aj vyše dvadsať rokov po Nežnej revolúcii.
Socha Doc. JUDr. ROBERT FICO, CSc. chcela vyvolať spoločenskú diskusiu, pričom nijako nepredpisuje a prvoplánovo nepointuje aktivity politika a nepodáva divákovi návod, akou optikou sa má na ňu pozerať. Hysterická a nepremyslená reakcia odborov načrtla vzťahy a prepojenia, ktoré autor možno ani priamo nespájal s umiestnením busty. Oživila pamäť tohoto miesta - opusteného pamätníka a deklarovala ho ako miesto s biľagom.
Združenie Verejný podstavec
Dalibor Bača, Tomáš Džadoň, Michal Moravčík, Martin Piaček

Beata
Balogová
