BRATISLAVA. Dnes, približne o 13.00 h, podá člen občianskeho združenia Verejný podstavec (VP), sochár Dalibor Bača na polícii trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu krádeže busty Roberta Fica. Ako povedal pre TASR, busta sa stratila z podstavca pred bratislavským Domom odborov dnes.
Kontroverzné dielo inštaloval sochár na podstavec postavený pôvodne pre bustu Františka Zupku v nedeľu 1. augusta. Jednotný majetkový fond (JMF) zväzov odborových organizácií, ktorý je majiteľom priestoru pred Domom odborov, však nesúhlasil s obsahom autorovej prezentácie a vyzval Baču, aby sochu odstránil.
Keď tak neurobil, zamestnanci Domu odborov ju zahalili bielou plachtou a následne sa stratila. "Doteraz o tom nemáme žiadnu oficiálnu reakciu JMF," potvrdil TASR Bača. Zdôraznil, že busta s názvom Doc. JUDr. Robert Fico, Csc. je jeho osobným vlastníctvom a na podstavci vystavoval na základe písomného povolenia JMF.
"Dalibor Bača odmietol odstrániť svoju sochu aj z dôvodu, že JMF ako vlastník podstavca, nikdy bližšie nekonzultoval a nevyžadoval obsahovú náplň projektu galérie. Združenie Verejný podstavec nesie plnú zodpovednosť za výstavnú dramaturgiu a vníma ju ako autonómnu kurátorskú kompetenciu, do ktorej nemožno hrubým spôsobom zasahovať neodbornými a jednostrannými krokmi," uvádza sa v tlačovom vyhlásení združenia Verejný podstavec.
Bača uviedol, že vytvoril portrét známeho politika, ktorý si zobral za svoju agendu odhaľovanie sôch národných dejateľov v autorstve výtvarníkov, ktorí boli propagátormi normalizačnej ideológie na Slovensku. Bustu Zupku, odstránenú v roku 1989, totiž spolu s podstavcom realizoval autor sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade Ján Kulich.
Verejný podstavec je podľa autorov public-artovým projektom, ktorý je pokračovaním iniciatívy Akú sochu do mesta? (2006) a petície Stop kultúrnej politike v našich mestách (2006). Realizovať sa mal sériou dočasných expozícií na podstavci pred Domom odborov od 1. augusta do 28. októbra 2010.