BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) dnes v parlamente predstavila programové vyhlásenie vlády a požiadala poslancov o vyslovenie dôvery. Za hlavný cieľ stredopravého kabinetu označila zvýšenie kvality života ľudí na Slovensku. V príhovore sa nevyhla ani kritike predchádzajúcej vlády Roberta Fica (Smer-SD), vyčítala jej najmä nevýhodné zmluvy a predražené nákupy. Vystúpenie "oživila" niekoľkými ironicky mienenými vtipmi.
Poslanci budú o dokumente určujúcom priority kabinetu na štvorročné funkčné obdobie diskutovať v stredu; dnes popoludní ho prerokujú v jednotlivých parlamentných výboroch. Keďže koalícia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd má v Národnej rade miernu väčšinu, očakáva sa bezproblémové schválenie programového vyhlásenia vlády spojené s vyslovením dôvery Radičovej kabinetu.
Verí v lepší život občanov
Vládne kvarteto sa chce podľa Radičovej sústrediť na ozdravenie verejných financií, tvorbu nových pracovných miest, boj s korupciou či zlepšenie prístupu k spravodlivosti. Zdôraznila, že kľúčovým zámerom je návrat dôvery občanov v schopnosť vlády zlepšovať kvalitu ich života. Tvrdila, že programové vyhlásenie predstavuje "zásadnú zmenu politiky".
"Našim konečným cieľom nebudú neosobné ekonomické ukazovatele, toto sú všetko iba nástroje, ktorých užitočnosť závisí od kvality života ľudí," zdôraznila vo svojom približne hodinovom vystúpení pred poslancami.
- Kompletný text prejavu Ivety Radičovej
Zdôraznila, že bez dôvery nie je možné riešiť problémy, bojovať proti korupcii, pomáhať ľuďom hľadať prácu a ani tvoriť lepšie pravidlá. "Bez dôvery nie je možné rozvíjať spoločnosť a hľadať prienik pre rôzne názory," doplnila. Dôvera podľa nej znamená, že dnešný sľub platí aj zajtra, že dobrý nápad je odmenený a porušovanie pravidiel potrestané. "Že slušnosť v zamestnaní, ale aj v bežnom živote nie je predmetom posmechu, ale súčasťou každodennej rutiny, že je samozrejmosťou," zdôraznila Radičová.
Kritizovala stav, v akom prebrala krajinu
Predsedníčka vlády v pléne kritizovala aj pôsobenie Ficovho kabinetu. "My dnes nepreberáme rozpracované návrhy riešení, ale stoly plné nezaplatených účtov," vyhlásila. Štvorročné pôsobenie predchádzajúcej vlády vraj sprevádzali "nezmyselné nákupy a zbytočné rekonštrukcie". "Tu si mnohí za štátne stavali paláce a vôbec nevnímali problémy ľudí," dodala.
Viacerí politológovia už skôr vyhlásili, že Radičovej vláda zrejme nezopakuje zásadné reformy charakteristické pre druhý kabinet Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Chystané opatrenia podľa ekonómov zásadne neovplyvnia tohtoročný schodok verejných financií, ktorý by mal dosiahnuť zhruba sedem percent výkonu ekonomiky. Do roku 2013 ho však plánuje vláda skresať na tri percentá hrubého domáceho produktu.
Naplniť program nebude jednoduché, myslí si Gašparovič
Prezident SR Ivan Gašparovič vždy verí, že keď sa začína niečo nové, bude sa to aj napĺňať. Podľa jeho slov čas je neúprosný a ľudia sú tvrdí kontrolóri, takže je na zodpovednosti všetkých tých, ktorí si tento program dali. Povedal dnes na pôde parlamentu v Bratislave po tom, ako si vypočul uvedenie návrhu Programového vyhlásenia vlády SR z úst premiérky Ivety Radičovej.
Ako poznamenal, predstavy, s ktorými predstúpila pred zákonodarcov, stoja za uváženie a budúcnosť ukáže, či ich vláda dokáže naplniť. Podľa prezidenta je v programe aj veľa takých opatrení, ktoré naplniť nebude jednoduché.
Na otázku, či mu bol bližší program bývalého kabinetu pod vedením premiéra Roberta Fica, odpovedal, že za štyri roky vývoj pokročil, a preto sa treba reálne pozerať aj na vládny program. Podľa neho nejde o to, či program podporí koaličný alebo opozičný poslanec, ale či sa stotožní s krokmi, ktoré treba vykonať. Jeho najviac zaujali reformy školstva a oblasť zdravotníctva.
Konštatoval, že stabilita vlády je v rukách koalície. Podľa jeho slov dohoda medzi SaS a ich poslancami zo združenia Obyčajní ľudia o tom, že počas celého volebného obdobia zostanú v ich klube, ešte neznamená, že budú vládu podporovať aj pri všetkých zákonoch. A ak ich budú chcieť z klubu vylúčiť, ich záväzok sa tiež naplniť nemusí, upozornil prezident.
Gašparovič nevidí dôvod, prečo by mal parlamentu vracať zákony, o ktorých je presvedčený, že budú v prospech občana. Na druhej strane však nevidí dôvod meniť napríklad sociálne zákony, ktoré už podpísal. Ja s parlamentom ani s vládou nesúťažím, vyhlásil.
Na margo situácie s hlasovacou kartou, ktorú si predseda parlamentu Richard Sulík zabudol pri prezentácii, objasnil, že to nemusela byť jeho chyba, keďže mu ju nedali do materiálov. Samotný Sulík k priebehu dnešnej schôdze uviedol, že dnes sa to dalo zvládať. Dalo sa zabudnúť si kartičku, ale to som tiež zvládol, čiže zatiaľ sa darí, dodal.
Fico: Neveril som jej ani pol slova
Predseda Smeru-SD Robert Fico (Smer-SD) dnes neveril predsedníčke vlády SR Ivete Radičovej (SDKÚ-DS), ktorá na pôde parlamentu odprezentovala Programové vyhlásenie jej kabinetu, ani slovo. Vyhlásil to na tlačovej konferencii s tým, že vystúpenie šéfky exekutívy bolo nedôveryhodné.
"Ak niekto hovorí o boji s korupciou a sedí za nim pán Dzurinda a Mikloš, pred ním pán Kaník, ako tomu máme dôverovať?" pýtal sa expremiér. Podľa vlastných slov bol navyše prekvapený, že Radičová venovala 70 percent svojho vystúpenia predchádzajúcej vláde. "Skôr to pripomínalo volebnú reč," hodnotil Fico.
Tvrdí, že je zjavná veľká miera neistoty z toho, či sa udrží koaličná väčšina, no najmä z toho, ako reagovať na situáciu, ktorú vládna koalícia naexponovala. "Uvedomme si, že možno už tri mesiace aj pani Radičová hovorí o tom, že štát je v totálnom rozvrate. Dnes pokračovala v tejto rétorike, no nepriniesla riešenia," poznamenal.
Na margo tejto kritiky, ktorú premiérka zniesla na súčasný stav štátu, podotkol, že má pocit, akoby bolo Slovensko v občianskej vojne. "Nepočul som jedinú pozitívnu informáciu. Očakávali sme, že predsedníčka vlády príde s konkrétnymi riešeniami, ale nepovedala absolútne nič v tomto smere," zdôraznil líder Smeru-SD. Navyše, podľa jeho slov prichádza nová vláda s návrhmi, ktoré budú zvyšovať výdavky štátneho rozpočtu. "Hovoria o väčšom množstve peňazí pre vedu a výskum, o stabilizácii II. piliera ústavným zákonom, čo je ročne miliarda eur," vysvetlil.
Program novej vlády teda považuje za slabý a neprinášajúci žiadnu zmenu. "Jedinou zmenou je totálna privatizácia, deregulácia, liberalizácia a oslabovanie sociálneho štátu," upozornil. V stredu (4.8.) chcú preto poslanci Smeru-SD v pléne rozobrať programové vyhlásenie po jednotlivých kapitolách a svoje tvrdenia ukazovať na konkrétnych príkladoch.