BRATISLAVA. Opoziční poslanci Ján Mikolaj (SNS) a Dušan Galis (Smer) nesúhlasia s povinnou angličtinou na školách. "Ide nám o voľnosť výberu," povedal na dnešnom rokovaní školského parlamentného výboru jeho podpredseda a bývalý minister školstva Mikolaj.
"Ten povinný jazyk by mal byť na výbere rodičov. Aby sa mohli rozhodnúť, či bude povinný jazyk angličtina, alebo španielčina. Čiže dva svetové jazyky a z toho nech si vyberú," vysvetlil pre TASR Galis.
Šéf rezortu školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ), ktorý na výbore predstavil svoje priority z vládneho programu, si stojí za názorom, že angličtina má byť na školách povinná. "Tak ako chceme, aby bola na Slovensku dorozumievacím jazykom slovenčina, tak vo svete to určite bude angličtina," zdôvodnil.
Mikolajovi sa nepozdáva ani to, aby sa angličtinu učili deti už od prvého ročníka základnej školy. "Žiačikovia sa tam učia ešte len slovenskú abecedu," poznamenal opozičný poslanec, ktorý si myslí, že zaťažovať prvákov nie je najlepšie riešenie.
Podpredsedníčka výboru Jana Žitňanská (KDH) nesúhlasí. Je presvedčená, že deti by sa mali cudzí jazyk učiť odmalička. "Čím skôr, tým lepšie," vyhlásila.
Kapitola prešla
Kapitola o školstve z Programového vyhlásenia vlády, ktoré dnes pred poslancami odprezentovala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) prešla v parlamentnom výbore pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport rozdielom jedného hlasu. Za hlasovalo sedem koaličných poslancov z výboru a šesť poslancov z opozície bolo proti.
O Programovom vyhlásení vlády začnú poslanci diskutovať v pléne v stredu. Kapitola „Školstvo, veda, mládež a šport“ vyvolala vo výbore živú diskusiu, v ktorej bol hlavným kritikom práve bývalý minister školstva Ján Mikolaj. Jeho argumenty si vypočul aj Jurzyca.
Mikolaj kritizoval obsahovú aj formálnu stránku návrhu kapitoly, ktorej vytkol aj štylistické a pravopisné chyby. Mikolaj bol podľa jeho slov zvedavý na návrhy ministerstva školstva v Programovom vyhlásení vlády, ale je z nich sklamaný. V kapitole mu chýba viac konkrétnych vecí. „Kedy, koľko bude prispievať do vzdelania? Bude mať vláda nejakú predstavu?“ pýtal sa Mikolaj Jurzycu k zámeru, že vláda zvýši výšku finančných zdrojov na školstvo, vedu, šport.
Mikolajovi chýba v programe aj zámer vlády, ktorý by v rámci zmeny štátneho vzdelávacieho programu podporoval témy o histórii národa a jeho osobnostiach, humanite, solidarite, spravodlivosti, tolerancii. „Z tohto tam nemáte nič,“ skritizoval Mikolaj.
Kritike podrobil okrem iného aj zámer vlády, aby bol posledný ročník materskej školy povinný, zvýšenie autonómie škôl, prehodnotenie významu špeciálnych škôl či postupné zavedenie angličtiny ako povinného cudzieho jazyka. Mikolaj navrhol počas debaty návrh kapitoly stiahnuť a dopracovať, lebo ho považuje za nedokončený.
Koalícia vyhlásenie obhajuje
Mikolajova oponentka Tatiana Rosová z SDKÚ si myslí, že návrh v oblasti školstva predstavuje udržateľné riešenia v rámci rozvoja vzdelanosti. Jej stranícky kolega Miroslav Beblavý uviedol, že návrh Programového vyhlásenia vlády v kapitole školstva obsahuje konkrétne záväzky vlády, hlavne v tom, že chce zaviesť angličtinu povinne do škôl, či povinné absolvovanie posledného ročníka materskej školy.
„Na Slovensku po slovensky, vo svete po anglicky,“ zhodnotil zámer ministerstva školstva zaviesť angličtinu na školách ako povinný jazyk minister Jurzyca. Podľa predstáv vlády by mal každý absolvent strednej školy vedieť plynule rozprávať po anglicky.
Minister školstva pripustil po debate, že aj opozícia predniesla veľa konštruktívnych nápadov ku kapitole školstva v návrhu vládneho programu. Uviedol, že v rámci voľnosti rámca Programového vyhlásenia vlády sa bude môcť postupovať aj podľa návrhov, ktoré dnes odzneli v parlamentnom výbore pre školstvo.
Slovensko v oblasti školstva však zaostáva za svojimi možnosťami. Dôvodom nie je iba nedostatok finančných prostriedkov, ale aj zle nastavený systém. Na rokovaní školského parlamentného výboru to dnes vyhlásil minister školstva.
Dôraz chce dať na morálku
Jurzyca je presvedčený, že v školstve treba zmeniť "pravidlá hry". Mieni presadzovať napríklad rovnosť šancí, väčšie začleňovanie znevýhodnených skupín do spoločnosti a dôraz chce klásť na "fenomény ako morálka". Za nevyhnutnú považuje aj výchovu detí ku kritickému mysleniu a mysleniu v súvislostiach.
V rámci zmien plánuje otvoriť trh s učebnicami, zaviesť povinný posledný ročník v materských školách, ako aj povinnú angličtinu od prvého ročníka základných škôl. Posvietiť si chce na udeľovanie vysokoškolských titulov a dôraz bude klásť aj na to, aby slovenskí študenti chodili na štúdiá do zahraničia a naopak. Vo svojich prioritách neobchádza ani športovanie detí. Rovnako by chcel zlepšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov. "Ale bude to ťažké," poznamenal.
Poslancovi NR SR za Most-Híd zo strany OKS Petrovi Osuskému neprekáža všeobecnosť vládneho programu, na ktorú upozorňuje opozícia. "Programové vyhlásenie má iný zámer ako to, aby sme v ňom hľadali paragrafové znenia zákonov či termíny a sumy. Udáva smerovanie," vysvetlil.