Firme z nahrávky sa za Fica darilo

Spoločnosti, s predstaviteľmi ktorej Ivan Ištvánffy na nahrávke hovorí, sa darilo aj inde ako na Úrade vlády.

Ivan Ištvánffy má na všetko odpoveď. Vysvetľovať nahrávku bude aj polícii.(Zdroj: SME – MONIKA TÓDOVÁ)

Spoločnosti, s predstaviteľmi ktorej Ivan Ištvánffy na nahrávke hovorí, sa darilo aj inde ako na Úrade vlády.

BRATISLAVA. Dve zvukové nahrávky, pre ktoré na Úrade vlády skončil riaditeľ jednej zo sekcií Ivan Ištvánffy, skúma polícia. Ištvánffyho niekto nahral, ako sa rozprával s konateľom firmy Octigon Rudolfom Vadovičom o projekte internetizácie spoločnosti. Vadovič je na dovolenke.

Všetko je presne, ako to chcel jeho šéf, píše Roman Krpelan.

Ištvánffy na nahrávke hovorí viaceré vety, ktoré môžu vyvolávať podozrenie z manipulácie tendra, ktorý bude vyhlásený.

Viackrát hovorí, že bude treba rozhodnúť tak, aby to bolo politicky vyhovujúce. Napríklad, keď spomína, ktoré obce budú môcť zákazku financovanú z eurofondov realizovať.

O tom, že bývalá vláda chce uprednostňovať starostov z vládnej koalície, hovoril oficiálne aj premiér Robert Fico. Tvrdil, že to nebude považovať za klientelizmus. „Nebudeme považovať za neprípustné, ak v prípade dvoch rovnocenných projektov s rovnakou kvalitou a výsledným efektom zodpovedný minister uprednostní starostu z vládnej koalície," tvrdil Fico.

Vraj pracovný rozhovor

Ištvánffy tvrdí, že s Octigonom rokoval preto, že spoločnosť pre Úrad vlády pripravovala podklady pre tender. Štúdiu skúmal Brusel a Octigon ju musel prepracovať.

Ištvánffy tiež na nahrávke naznačuje, že internet pre obce by mal realizovať Slovak Telekom, ale formálne treba rokovať aj s Orangeom. Odvolaný riaditeľ tvrdí, že to tak nemyslel a že iba predpokladal, že Slovak Telekom má lepšie vybudované siete. Orange však nesúhlasí a potvrdil, že o zákazku má veľký záujem.

„Disponujeme inovatívnou technológiou širokopásmového pripojenia ťažko dostupných vidieckych oblastí, prevádzkujeme rozsiahlu optickú a rádiovú sieť, ktoré nás predurčujú na to, aby sme boli vo väčšine projektov úspešní," povedal hovorca spoločnosti Richard Fides.

Za minulej vlády vyhrávali

Spoločnosť Octigon existuje od roku 2007 a podľa záznamov z Vestníkov verejných obstarávaní sa jej odvtedy v štátnej správe darí.

Za posledné tri roky získala zákazky od štátu v hodnote približne štyri milióny eur (120 miliónov korún).

Na Úrade vlády jej od roku 2007 až do roku 2010 vyplatili približne 160-­tisíc eur za rôzne zmluvy o dielo. Momentálne s Úradom vlády nemá žiadny vzťah. V roku 2007 dostala zákazku v hodnote 147­tisíc eur od ministerstva financií na vytvorenie Informačného systému justičnej akadémie. Išlo o verejnú súťaž, prihlásili sa dve firmy.

V tom istom roku školila aj na základe priameho zadania zamestnancov ministerstva kultúry v informačných technológiách za 150­tisíc eur.

V roku 2008 dostala najvyššiu zákazku od ministerstva životného prostredia. Išlo o vypracovanie analýzy právnych predpisov týkajúcich sa ekonomických údajov rezortu.

V roku 2009 dostala Octigon zákazku od ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny takmer za 300-­tisíc eur. Darilo sa jej aj v rezorte zdravotníctva. Dostala zákazky nielen na ministerstve, ale aj vo viacerých fakultných nemocniciach - v Košiciach i Trenčíne.

Nemocniciam vypracúvala projekty, na základe ktorých mohli žiadať o eurofondy.

Vo väčšine prípadov bola Octigon jediná firma, ktorá sa do súťaže prihlásila. Ak aj nie, vyhrala vždy na základe najnižšej ceny.

Na projekt majú ísť milióny eur z eurofondov

Realizácia projektu zatiaľ stojí. Vyhlásenie tendra je v nedohľadne.

BRATISLAVA. Na projekt internetizácie spoločnosti, ktorý by mal priniesť internet aj tam, kde to momentálne nie je možné, by malo prísť z Európskej únie 80 miliónov eur.

Denník SME na základe informácií od Ivana Ištvánffyho uviedol, že bude financovaný zo zahraničnej pomoci od štátov mimo Európskej únie, Úrad vlády však včera uviedol, že má byť financovaný z eurofondov.

Kedy bude tender vyhlásený a akou formou sa projekt zrealizuje, zatiaľ nie je známe. Zákazka bude zaujímavá pre stavebné firmy aj pre operátorov, ktorí internet prevádzkujú.

(mož)
Prepis rozhovoru

Ištvánffy na nahrávke: "Vy keď právne zistíte, že oveľa lepšie je ísť po starom metalickom vedení Slovak Telekom, niekde do nejakej dediny...?... a Orange jednoducho nie, ale toto je veľmi, veľmi nutné, ja vám potom samozrejme nadiktujem, že s kým všetkým budete kooperovať, s akými politickými partnermi, to budú ZMOS, to sú ľudia, ktorí sú už pripravení na vás viacmenej, ZMOS, Slovak Telekom, samozrejme, že sa musíte stretnúť aj s Orangom a musíte sa stretnúť aj s..?., čiže títo tam trošku zjednodušia situáciu..."

Otázka SME: Uprednostňovanie toho, aby zákazku realizoval Slovak Telekom a ostatní operátori mali možnosť sa do nej zapojiť len formálne.

Vysvetlenie Ištvánffyho: "Slovak Telekom má komparatívnu výhodu na trhu, pretože majú vybudovanú metalickú sieť historicky. Je to nedorozumenie. Je nevyhnutné komunikovať so všetkými operátormi."

Otázka SME: Prečo hovorí, že nadiktuje, s kým treba kooperovať?

Vysvetlenie Ištvánffyho: "Keď robíte veľký projekt, ktorý sa týka vidieka, tak je nevyhnutné kooperovať s obcami, ktorých sa to týka. Dá sa komunikovať priamo so starostami, aj prostredníctvom ZMOS, to je politický partner."

Ištvánffy na nahrávke: "Jednoducho z tohto musí vzniknúť určitá taká celospoločenská diskusia na tému, že všetci títo, lebo všetci títo vedia narobiť problémy, čiže z problematickými najproblematickejší sú Zmosáci..."

Otázka SME: Prečo je ZMOS najproblematickejší?

Ištvánffy: "Zle som sa vyjadril."

Ištvánffy na nahrávke: "... my môžme postaviť tender podľa takzvaného .?.. to je štandard..?..to je taký štandard, že vlastne my nekážeme urobte..?.. toľko peňazí toľko..?... v rámci týchto obcí nám dáte 125-tisíc pripojení, ale takto nechceme tendrovať, lebo tam to bremeno zodpovednosti až neúmerne veľmi veľa delegujeme na nejakého kontraktora, ktorý neni viazaný ani..?.. ani politicky, ani nijako, čiže to si nemôžeme dovoliť."

Otázka SME: Prečo by mal byť ten, kto vyhrá tender, pravdepodobne nejaká stavebná firma, viazaný politicky? Čo to znamená?

Ištvánffy: "Politicky je nutné dodržať určitý konsenzus na trhu. Ak by bolo rozhodnutie ponechané na niekoho z komerčnej sféry, ten nemá problém uprednostniť niekoho z operátorov, lebo sa správa komerčne a nie konsenzuálne a politicky citlivo, čo znamená rovnomernný prístup ku všetkým zúčastneným na trhu."

Otázka SME: Nemal by byť ale práve dodržaný komerčný prístup, aby to bolo urobené čo najlacnejšie?

"Mal. Našou ambíciou je, aby bolo všetkým operátorom umožnené komunikovať s dodávateľom. To bude nejaká stavebná firma a v prípade, že my im nepovieme, ktorá obec má ktorého operátora využiť, tak by sa mohlo stať, že dodávateľ bude rozhodovať na základe ľubovôle."

Ištvánffy na nahrávke: "My potrebujeme ale na to, aby sme uspokojili určité ambície niektorých skupín okolo Úradu vlády urobiť aj relatívne nechcem povedať mohutné, lebo mohutné to nebude nikdy, ale maximálne využité tieto prostriedky, aby sa pretavili do maximálneho počtu oných."

Otázka SME: O uspokojenie akých skupín ide?

Ištvánffy: "Úrad vlády komunikuje s rôznymi skupinami v Bruseli, ktoré sledujú napĺňanie takzvaných indikátorov, počet pripojených obyvateľov, to je pre nich jediný monitorovateľný údaj. Musíme to rešpektovať, aj keď by sme si vedeli predstaviť oveľa racionálnejší prístup k internetizácii. Takýto zjednodušený prístup má za následok, že podriadime všetko tomu, že bude pripojených za čím menej peňazí, tým viac ľudí, bezohľadu na to, či to budú mladí ľudia, starí, či budú využívať internet na zvyšovanie HDP regiónu alebo či to budú len prípojky, ktoré nebudú mať veľký význam. Toto EÚ nesleduje."

Ištvánffy na nahrávke: "Rudo, ja ti to poviem takto, pri všetkých klastroch sa odpočítajú, či je to dopytové, potom sa s tým identifikujú politicky..?...klastre, čiže z pôvodného počtu 400, 500, už sme zišli na 150 dajmetomu a tých 150 jednoducho musí prejsť..."

Otázka SME: Podozrenie, že obce, ktoré budú môcť internet z eurofondov vybudovať budú vyberané na základe toho, z akej strany je starosta.

Ištvánffy: "Je to vytrhnuté z kontextu, neviem, čo to v tomto prípade znamená. No je mi jasné, že keď obce spĺňajú kritériá na podporu, tak nie je možné všetky podporiť, toľko prostriedkov nie je. Tak sa potom nejakými kritériami vytypujú tie, ktoré je možné podporiť."

Otázka SME: Prečo používate výraz, že sa identifikujú politicky?

"Nesprávny výraz som použil."

S predsaviteľmi firmy Octigon má Ištvánffy "familiárne vzťahy", keďže spolu podľa neho často rokujú.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 834
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 6 322
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 969
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 421
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 066
 6. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 648
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 555
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 258
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 838
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 503

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa vôbec sa nezmenil.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Majú osem rokov, syfilis a zarábajú si na Slovensku prostitúciou

Epidémia syfilisu ukázala, že na Slovensku máme vážnejší problém.

Tesco končí na Hlavnej po 22 rokoch

Nový investor sa chce pustiť do rekonštrukcie budovy.

Na Kostolianskej sú dojednané prvé pozemky na kruhový objazd

Vedenie mesta by chcelo začať s výkupom pozemkov.

Drevárske kauzy zostávajú aj po rokoch bez trestov

Zmluvy nevýhodné pre štát podpisoval ako riaditeľ Lesov SR Alojz Riško. Dnes sedí v poľovníckej komore. Nikoho neobvinili ani za krádeže dreva.

Raši, Zmajkovičová, Kubánek. Ktorí krajskí šéfovia Smeru by mali končiť

Ohlasované zmeny krajských šéfov Smeru považuje politológ Grigorij Mesežnikov len za kozmetickú úpravu pre verejnosť.