BRATISLAVA. Desiatky nových tvárí v parlamente lákajú aj lobistov. PR agentúry majú pripravené drobné aj väčšie darčeky.
Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý si myslí, že zákon jasne nehovorí, či ich zákonodarcovia môžu prijať. Dostal fľašu hruškovice a niekoľko pozvaní na obed. Šéfky Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Renáty Zmajkovičovej (Smer) sa pýta, či ich prijatím neporuší zákon.
Áno aj nie
Verejný funkcionár nesmie podľa zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov dary „žiadať, prijímať, navádzať iného na ich poskytovanie alebo získavať iné výhody v súvislosti s výkonom svojej funkcie".
Nasleduje však časť, ktorá Beblavého mätie: „...to sa nevzťahuje na dary poskytované zvyčajne pri výkone verejnej funkcie alebo dary poskytované na základe zákona."
Zákon nespresňuje, aké dary je možné považovať za „poskytnuté v súvislosti s výkonom funkcie" a ako to preukázať. Ani to, aké dary sú zvyčajne „poskytované".
Fľašu Beblavému daroval Juraj Borgula, hlavný vyjednávač Zväzu strojárskeho priemyslu. „Nechcel som ho uraziť, ale nemohol som ju prijať do súkromného vlastníctva," hovorí poslanec.
Berú aj iní
Zmajkovičová označila žiadosť za recesiu, Beblavý sa podľa nej chce iba zviditeľniť. „Mohol fľašu odmietnuť, nechápem, prečo to neurobil," povedala.
Priznala, že dary ako poslankyňa už tiež prijala, nepovedala aké. Mnohé sa vraj ani nedajú využiť a dodnes ležia v kancelárii v Národnej rade.
„Fľašu som mu dal ako spomienku na časy, keď sme spolu pracovali. Nesúvisela s rozhovorom," povedal Borgula, spolumajiteľ firmy, ktorá vyrába alkoholické nápoje. S Beblavým vraj hovorili o stave odborného vzdelávania na Slovensku.
Beblavý považuje zákon za široko interpretovateľný. „V normálnej krajine by takéto veci mali byť jasné, aby poslanci a iní verejní činitelia vedeli, čo môžu a čo nie," povedal.
Návrhy na podrobnejší výklad ústavného zákona dostal výbor už aj v minulosti, doteraz ho nevysvetlil. „V zákone je veľa medzier. Je potrebné ho novelizovať," priznáva Zmajkovičová.

Beata
Balogová
