Štefan Harabin opäť zastavil kontrolu z ministerstva financií. Minister Ivan Mikloš sľubuje ďalšie pokuty.
Pôvodnú správu tlačových agentúr sme o 22:31 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. V spore o kontrolu na Najvyššom súde nemá jeho predseda Štefan Harabin zástancu. Aj opozičný Smer tvrdí, že Harabin mal umožniť ministrovi financií Ivanovi Miklošovi (SDKÚ) audit.
Mikloš sa v stredu už po štvrtý raz pokúsil skontrolovať, ako Harabin hospodári s peniazmi daňových poplatníkov. Opäť neúspešne. „Budeme pokračovať a využívať možnosti, ktoré nám zákon dáva,“ reagoval minister.
Človek, ktorý robí presne to, čo chcel tvrdo trestať, musí mať strach, tvrdí Marián Leško.
Prídu opäť
Harabinovi už udelil za porušenie zákona pokutu tisíc eur a súdu 33-tisíc. „Na budúci týždeň pokračujeme. Takže kontrola pôjde znova, ak Najvyšší súd neurobí nápravu, ak nebude umožnená táto kontrola a pán predseda Harabin bude pokračovať v protizákonných obštrukciách, tak bude udelená ďalšia pokuta,“ dodal Mikloš.
„Nemáme čo tajiť, prvé zmluvy z obdobia, odkedy som predsedom, sú už na internete,“ reagoval Harabin. Zároveň tvrdí, že má informácie, že po audite zoberú Najvyššiemu súdu financie „na asistentov pre sudcov a ďalšie prekážky v podobe odnímania kancelárií sudcom“.
Šéf Najvyššieho súdu svoj postup zdôvodňuje uznesením Ústavného súdu. Vysvetľuje si ho tak, že orgán štátnej správy, teda ministerstvo, nemôže Najvyšší súd kontrolovať.
Uznesenie má SME k dispozícii, vzťahuje sa však na ministerstvo spravodlivosti, nie na odbor kontroly ministerstva financií, ktorý bežne robí audit v inštitúciách napojených na štátny rozpočet.
Ústavný súd sa vtedy vyjadroval k disciplinárnemu stíhaniu niekdajšieho šéfa Najvyššieho súdu Milana Karabína. Toho chcel skontrolovať Harabin, vtedy ešte minister spravodlivosti za HZDS. Karabín odmietol Harabinových kontrolórov, čím sa podľa Ústavného súdu nijako neprevinil.
Smer: Kontrolu musí pustiť
Aj bývalý predseda Ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka (Smer) si myslí, že Mikloš má na audit právo. „Žiadny všeobecne záväzný predpis neumožňuje odmietnuť kontrolu z ministerstva financií.“ Mamojka prípad vníma ako „doťahovanie sa dvoch chlapcov“.
Podobný názor ako Mamojka má aj exminister financií zo Smeru Ján Počiatek. „Vo všeobecnosti si myslím, že ministerstvo financií by malo mať prístup na miesto, kde sa čerpajú verejné prostriedky.“
Harabin tají často
Harabin bol na poskytovanie informácií o hospodárení súdu skúpy aj v minulosti. Aliancia Fair-play ho napríklad žiadala o sprístupnenie odmien pre sudcov, zverejnenie faktúr a zmlúv. „Najvyšší súd odpísal v zmysle, že nás to nemusí zaujímať a robia všetko v súlade so zákonom,“ povedal Rasťo Diovčoš z aliancie.
S podnetom, že súd nerešpektuje infozákon, sa aliancia potom obrátila na prokuratúru. „Tá však našu žiadosť odmietla s vysvetlením, že nemá možnosť skontrolovať Najvyšší súd.“
Podobne Harabin tajil aj odmeny za obdobie, keď bol ešte vo Ficovej vláde ministrom spravodlivosti. Nové vedenie ministerstva výšku odmien zverejnilo. Vyšlo tak najavo, že Harabin štedro odmeňoval najmä svojich štátnych tajomníkov, ktorí dostávali odmenu asi milión korún ročne, čím platovo predbehli aj predsedu vlády.
Harabin najskôr po ohlásení auditu z ministerstva financií na stredu minulého týždňa požiadal ministerstvo o dvojdňový odklad. Keď mu vyhoveli, vyčítal kontrolórkam, že prišli v nesprávnom dátume. Najnovšie už šéf Najvyššieho súdu neargumentuje dátumom, ale rozhodnutím Ústavného súdu.

Beata
Balogová
