Sochu Svätopluka chcú brániť kotlebovci. Zhromaždenie neoznámili.
Pôvodnú spravu tlačových agentúr sme o 21:18 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Socha Svätopluka na Bratislavskom hrade sa stáva pútnickým miestom, ako to predpovedal expremiér Robert Fico (Smer) pri jej odhalení. Na sobotu tam zvolali dve zhromaždenia. Ohlásené stretnutie majú mimovládky bojujúce za ľudské práva. Neohlásené zasa extrémisti okolo Mariána Kotlebu, ktorí vyhlásili „národnú púť“.
Aktivisti chcú pri Hrade diskutovať o nevhodnosti sochy. Extrémisti chcú naopak jazdca s dvojkrížom fašistickej Hlinkovej gardy na štíte brániť pred premiestnením. O „národnej púti“ extrémistov bratislavskú mestskú časť Staré Mesto nikto neinformoval.
Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) hovorí, že polícia má na sobotu pripravenú novú, efektívnejšiu taktiku, ako postupovať proti extrémistom. Nechcel však povedať akú. O soche rozhodne predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Ten v stredu predstavil odbornú komisiu historikov, ktorá mu má do konca septembra poradiť, ako so Svätoplukom naložiť.
Sochu včera bránili Fico aj expredseda parlamentu Pavol Paška (Smer), ktorí založili občianske združenie Svätopluk, a vyhlásili na sochu verejnú zbierku. „Je na vedení Národnej rady, aby umožnilo alebo neumožnilo takéto nezmyselné zhromaždenia,“ povedal Paška o sobotných podujatiach.
Vo Varšave sa v utorok demonštrovalo za kríž pred prezidentským palácom, v Bratislave sa v sobotu bude pochodovať za Svätopluka na Hrade, píše Peter Morvay
Extrémistov má postrážiť polícia
Extrémisti okolo Mariána Kotlebu, bývalého vodcu Slovenskej pospolitosti a dnes predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko, chcú „národnou púťou“ sochu brániť pred snahami o jej odstránenie z Hradu. Ich odporcovia a zástupcovia občianskych združení UM!, Ľudia proti rasizmu, Človek v ohrození a Iniciatívy za transparentnú demokraciu a inteligenciu chcú zasa vystúpiť proti extrémizmu a vyvolať verejnú diskusiu o tom, či je socha Svätopluka vystavená na správnom mieste.
Obe skupiny by sa mali stretnúť pri Hrade približne v rovnakom čase. Zhromaždenie však ohlásili len obrancovia ľudských práv. „Zatiaľ máme ohlásené len jedno zhromaždenie od 13.00 do 15.00, ktorého účelom je odsúdenie násilia zo strany extrémne pravicových hnutí. Jeho zvolávateľom je Róbert Mihály,“ hovorí Eva Nagyová z mestského úradu bratislavskej mestskej časti Staré Mesto.
Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) hovorí, že neohlásené zhromaždenie môže rozpustiť len starosta, nie polícia a aj to len vtedy, ak na to existujú zákonné dôvody, napríklad trestná činnosť. „Plánujeme to však urobiť tak, aby k žiadnej trestnej činnosti, najmä k násilnej trestnej činnosti neprišlo. Postup bude iný ako v minulosti,“ tvrdí Lipšic. Čo policajti s extrémistami urobia a koľko jednotiek nasadia, nechcela spresniť ani hovorkyňa bratislavskej polície Tatiana Kurucová.
Pozvú aj Sulíka
Na neohlásené zhromaždenie príde dozrieť aj starosta mestskej časti Andrej Petrek. Odporcovia extrémistov zase plánujú na svoj protest pozvať odborníkov, ktorí majú diskutovať o Svätoplukovej soche.
„Chceme pozvať aj členov komisie pána Sulíka a osloviť aj autora sochy, pána Kulicha, aby sme zaistili objektívnu diskusiu,“ hovorí zvolávateľ zhromaždenia Mihály. Ten sochu spolu s ďalšími mladými aktivistami pred týždňom zabalil do kartónu s nápisom „Socha lží“ či „Nemodifikujte dejiny“. Aktivisti reagovali na to, že socha má na štíte rovnoramenný dvojkríž, ktorý podľa mnohých historikov vznikol ako symbol fašistickej Hlinkovej gardy.
Poslanci Smeru, ktorí na sochu prispeli pred jej vznikom, tieto peniaze neľutujú. Viera Tomanová i Jaroslav Baška tvrdia, že o extrémistov sa má v sobotu postarať polícia.
Zavolali historikov, ktorí sochu už kritizovali
Komisiu na posúdenie Svätopluka povedie odborníčka na dejiny propagandy.
BRATISLAVA. Stane sa socha Svätopluka pútnickým miestom alebo umeleckou a historickou blamážou? Bolo kultúrnym barbarstvom osadiť túto sochu na Bratislavskom hrade alebo ním bude jej odstránenie? Aj na tieto otázky by už čoskoro mala odpovedať odborná komisia, ktorú včera predstavil nový predseda parlamentu Richard Sulík (SaS).
Komisiu sa rozhodol zriadiť pre vášne, ktoré socha vyvolala. Súsošie Svätopluka s mečom na spínajúcom sa koni odhalili vo veľkom štýle krátko pred voľbami vtedajší premiér Robert Fico, predseda parlamentu Pavol Paška (obaja Smer) a prezident Ivan Gašparovič. Jej autorom je prominentný komunistický sochár Ján Kulich.
Viacerí historici upozornili, že Svätopluk má na štíte zobrazený dvojkríž, aký používali fašistické Hlinkove gardy. Odborníci teraz posúdia, či sa socha na hradné nádvorie hodí z architektonického, historického i umeleckého hľadiska. Posledné slovo bude mať predseda parlamentu Sulík.
Komisiu vedie historička SAV Marína Zavacká , ktorá sa venuje dejinám propagandy. Do tímu si zavolala archeológov Tatianu Štefanovičovú, Štefana Holčíka a Eduarda Krekoviča, sochára Jána Hoffstädtera, kurátora Vladimíra Beskida, architekta Štefana Šlachtu a historikov Romana Holeca a Jána Steinhübela.
Predstavitelia Smeru komisiu ihneď spochybnili. Viacerí jej členovia sa už totiž k soche verejne kriticky vyjadrili.
„Zdá sa mi čudné, že v komisii chýba najväčší odborník na raný stredovek profesor Marsina a že šéfkou komisie je osoba, ktorá sa nezaoberá daným obdobím,“ povedal bývalý minister kultúry Marek Maďarič (Smer).
Michal Piško

Beata
Balogová
