AKTUALIZOVANÉ 15:54

Poslanci sa pri rozprave o programe vlády začali predvádzať

O programovom vyhlásení novej vlády práve rokuje Národná rada. "Som rád, že sa Slovensku blýska na lepšie časy," vyhlásil v rozprave Richard Sulík.

Expremiér a podpredseda parlamentu Robert Fico.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Diskusia o prioritách vlády na nasledujúce štyri roky sa zmenila na vzájomné osočovanie koalície s opozíciou. Zatiaľ čo zástupcovia vládneho kvarteta vyčítali bývalému kabinetu Roberta Fica (Smer) rozvrat verejných financií a korupciu, opozícia svoje vládnutie obhajovala a stredopravý kabinet obvinila z účelového očierňovania. Poslanci sa v slovných prestrelkách nevyhli ani emocionálnym vyhláseniam či sarkastickým pomenovaniam.

Debata o programovom vyhlásení vlády potrvá zrejme niekoľko dní, keďže do rozpravy sa len písomne prihlásilo viac ako päť desiatok poslancov. Členovia pléna pritom môžu reagovať na vystúpenia svojich kolegov, s vlastným príspevkom do debaty sa môžu prihlásiť aj ústne. Zámery stredopravej vlády predstavila v utorok premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ktorá zároveň požiadala o podporu.

Kritizovali Fica a jeho vládu

Viacerí koaliční poslanci zdôrazňovali vo svojich vystúpeniach okrem kritiky Ficovej garnitúry boj s korupciou a zvýšenie dôvery ľudí v politikov. "Je naliehavo potrebné, aby sa slovo politika zbavilo hanlivého podtónu," poznamenal podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH).

V takmer idealistickom tóne sa nieslo premiérové vystúpenie poslanca za liberálov Kamila Krnáča, ktorý sa zameral na boj s korupciou a čistotu verejného života. "Menej všeobecných fráz a viac rácia," reagoval na jeho vystúpenie opozičný poslanec Ján Podmanický (Smer).

Rozruch do pomerne jednotvárnej diskusie vniesla podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. S razanciu sebe vlastnou sa venovala aj zástupcom hnutia Obyčajní ľudia, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke SaS a pred časom hrozili vystúpením z poslaneckého klubu liberálov.

Osobitne sa sústredila na hovorcu štvorice Igora Matoviča (SaS). "Vy nie ste obyčajný človek, vy ste jeden nečestný človek a obyčajný politický špekulant," rozhorčovala sa Belousovová.

Vládnemu programu vyčítala, podobne ako jej predrečník z radov opozície Fico, absenciu konkrétnych opatrení a predvolebných sľubov strán. "Viete povedať, proti čomu ste, chýba vám však odpoveď na otázku občanov Slovenskej republiky, za čo ste," dodala. SNS dokument podľa nej nepodporí.

Smer spochybnil Radičovej pozíciu

Ironické poznámky či emotívne prejavy charakterizovali aj vystúpenia ďalších zákonodarcov. Opozičný poslanec Dušan Jarjabek (Smer) spochybnil pozíciu predsedníčky vlády; za premiéra označil ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ). "Kto je vlastne premiérom tejto vlády a kto hovorcom," položil si rečnícku otázku. Jeho stranícky kolega Marek Maďarič pripomenul krehkosť koaličnej štvorice, Hrušovskému (KDH) odkázal, aby mal "menej pátosu a viac zmyslu pre realitu".

Líder opozície Fico zopakoval vo svojom vystúpení výhrady k programu, ktorý už skôr označil za nedôveryhodný. Verbálne útoky zo strany koalície označil za očierňovanie s cieľom pripraviť si pôdu na privatizáciu či dereguláciu.

Predstavitelia koalície nešetrili kritikou Ficovej vlády. Predseda Národnej rady Richard Sulík (SaS) označil pôsobenie Ficovho kabinetu za dobu temna, minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) zas upozornil na údajný rozvrat verejných financií a záväzky za desiatky až stovky miliónov eur. Miklošov predchodca Ján Počiatek (Smer) to odmietol. Tvrdil, že aj druhá vláda Mikuláša Dzurindu zanechala "nezaplatené účty za 33 miliárd korún" (zhruba 1,2 miliardy eur).

Ján Slota v rozhovore s predstaviteľmi SaS. FOTO: TASR

Politológ: Predvádzajú sa

BRATISLAVA. Rokovanie o programovom vyhlásení vlády v Národnej rade je z veľkej miery iba predvádzaním sa. Pre TASR to povedal politológ Rastislav Tóth. "Ako pred kohútími zápasmi, keď sa obaja kohúti nadúvajú, kikiríkajú a ukazujú, akí sú krásni," povedal Tóth s tým, že podľa neho sa nič zvláštne neudeje, výsledok hlasovania je dopredu viac-menej jasný, pričom sa môže maximálne o niekoľko dní oddialiť.

"Je to také očakávané divadielko, ktoré nikomu nepridá, ani neublíži, kedy musí koalícia demonštrovať, že si za programom stojí a opozícia zase, že je proti nemu," podotkol. Občania by podľa neho namiesto toho uvítali konštruktívny a zmierlivý tón. "Tak to už v politike chodí, že noví povedia, že zdedili púšť a starí, naopak, že vytvorili nejaký unikátny nádherný systém," priblížil s tým, že všetci niekde žijeme a vnímame okolité prostredie, ktoré nikdy nie je púšťou, ale ani ideálnym stavom.

Politológa Michala Horského na utorkovom (3.4.) prejave premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) zaujal predovšetkým ostrý útok, ktorý zvolila pri hodnotení výsledkov predchádzajúceho obdobia vlády Roberta Fica (Smer). "Prvýkrát zaútočila. Tento spôsob je zrejme nevyhnutný najmä preto, že žiadna zo strán vo volebnej kampani jasným spôsobom neoboznámila voliča so stavom hospodárstva krajiny," myslí si.

Podľa neho sa zdá, že v nasledujúcom období môžeme očakávať čokoľvek len nie zmierlivé vládnutie a konštruktívne opozičné kroky. "Naopak, Robert Fico ukázal, že vláde ide po krku a vláda, naopak, že si je toho plne vedomá," uzavrel.

Poslanci Národnej rady SR na svojej tretej riadnej schôdzi prerokúvajú Programové vyhlásenie vlády SR. V utorok ho zákonodarcom predstavila premiérka Iveta Radičová, ktorá zároveň požiadala o vyslovenie dôvery svojmu kabinetu.

(tasr)

Chystajú viaceré zmeny

Kabinet sa chce okrem ozdravenia verejných financií zamerať na podporu tvorby pracovných miest a boj s korupciou. Viaceré zmeny čakajú školstvo, súdnictvo či zdravotníctvo. V dokumente chýbajú radikálne škrty, hoci kabinet plánuje skresať schodok verejných financií do roku 2013 na tri percentá hrubého domáceho produktu.

Nová vláda, o ktorej programovom vyhlásení práve rokuje Národná rada SR, má snahu niečo po sebe zanechať. "Som rád, že sa Slovensku blýska na lepšie časy," vyhlásil v rozprave predseda parlamentu Richard Sulík (SaS).

Poznamenal, že minulá vláda Roberta Fica zanechala tej novej rekordný deficit a do istej miery aj rast. Ten však bol podľa neho iba zotrvačnosťou toho, čo krajine zanechala druhá Dzurindova vláda. Pozitívne Sulík ohodnotil dokončenie projektov ako Schengen či vstup do eurozóny. Zdôraznil však, že aj tieto už naštartovala predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu. "Jediný projekt, ktorý sama začala a dokončila vláda Roberta Fica, je mýto," doplnil.

Pripomenul, že jednou z priorít kabinetu Ivety Radičovej je transparentnosť. Za svoju srdcovú záležitosť označil zásadnú reformu odvodového systému, ku ktorej sa vláda vo svojom programe tiež zaviazala. V súvislosti s korupciou a klientelizmom, proti ktorým chce vláda bojovať, dodal, že na Slovensku za posledné štyri roky bola situácia taká zlá, akú krajina doteraz nikdy nezažila. "Boli to až absurdné scény toho, ako sa kradlo," zdôraznil.

Šéf zákonodarného zboru považuje uplynulé štyri roky bývalej vlády Roberta Fica za "dobu temna, dobu hrozného odborného diletantizmu". Verí, že novej exekutíve sa situácia podarí napraviť, hoci nevylučuje, že aj tá môže chybovať. "Opäť sa spravia nejaké chyby, lebo len ten, čo nič nerobí, chyby neurobí. Ale je tu základná snaha neodísť s hanbou," vyhlásil Sulík.

Fico: Byť členom vlády je absolventská stáž?

Podpredseda parlamentu Robert Fico (Smer-SD) pochybuje o odbornosti vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Naráža pri tom napríklad na obsadenie postu ministra obrany. Ten zastáva bývalý šéf Kauflandu Ľubomír Galko (SaS).

"Ministrovi obrany dáte podmienku, že sa má do októbra naučiť angličtinu? A čo to je absolventská stáž byť členom vlády? Alebo čo to vlastne je? Ako to vyskúšame? Teraz urobíme v parlamente nejakú komisiu, posadíme pána ministra obrany?," spýtal sa Fico v rozprave k programovému vyhláseniu vlády, o ktorom rokuje parlament.

Zároveň odkázal Galkovi, aby jeho poznámky nebral osobne, lebo ho nepozná. "Hovorím len o princípe. O veciach, ktoré sa nemôžu diať. To je niečo, čo znižuje vážnosť vyhlásení a dôveryhodnosť toho, čo hovoríte v poslednom období," doplnil.

Fico rovnako spochybnil snahu kabinetu Ivety Radičovej o čo najväčšiu transparentnosť. "Čo také tajné idete prerokuvávať na vláde, keď tam nechcete mať šéfa Sociálnej poisťovne či generálneho prokurátora? O akej transparentnosti hovoríte? Čoho sa bojíte?," obrátil sa s otázkou na premiérku Radičovú a jej kabinet. Vyhlásenie novej vlády opätovne označil za nedôveryhodné.

Matovič Ficovi: Pre mňa ste klamár

Obyčajný človek, poslanec za stranu Sloboda a Solidarita Igor Matovič adresoval expremiérovi a súčasnému podpredsedovi NR SR Robertovi Ficovi faktickú poznámku krátko po tom, ako Fico dorečnil vo svojom vyše polhodinovom prejave pred plénom NR SR.

„Vy sa nehanbíte pred celým Slovenskom tvrdiť, že ste nepreniesli ťarchu krízy na ľudí? Ja sa pýtam, pán Fico, kto bude splácať stovky miliárd korún dlhov, ktoré ste napáchali? To vari nebudú ľudia tejto krajiny? Budú to ľudia tejto krajiny, bohužiaľ, nikto iný, a len a len kvôli vám,“ povedal Ficovi z pléna Matovič.

Podľa Matoviča je Fico nešťastný z toho, že sa mu štyria poslanci z občianskeho hnutia Obyčajní ľudia, ktorí sú v poslaneckom klube SaS, nehodili okolo krku. Za toto tvrdenie si Matovič vyslúžil posmech od poslancov Smeru.

„Pre mňa ste obyčajný klamár, ktorý by sa mal v tichosti modliť v kúte, aby hlas, podobný vám, nebol váš,“ zhodnotil Matovič, ktorý si myslí, že Fico sa štyri roky správal ako nezodpovedný otec, ktorý sa svojej rodine nepriznal, že míňa o 40 percent viac, ako zarobí. „Že vám nie je hanba, pán Fico,“ pranieroval Matovič bývalého predsedu vlády.

Návrhy ku kríze Smer podporí

Opozičný Smer-SD podporí vládne návrhy reagujúce na dopady svetovej hospodárskej krízy. Počas rozpravy k Programovému vyhláseniu vlády to dnes v parlamente potvrdil predseda Smeru-SD Robert Fico.

„Potrebujeme spoločne postupovať proti dôsledkom svetovej krízy. Tu ponúkame pomocnú ruku,“ uviedol Fico. Zároveň zdôraznil, že nebude asistovať pri kriminalizácii opozície, predaji štátneho majetku a znižovaní sociálnych štandardov. Pripomenul, že vládny program nehovorí o riešení následkov krízy a neobsahuje kroky na zlepšenie kvality života.

Expremiér dôrazne odmietol rozvrat slovenských verejných financií, ako ho prezentuje nová koalícia. „Nie je to pravda. Inak by Slovensko bolo odkázané na pôžičky medzinárodných inštitúcií. Prestaňte sa vyhovárať. Neočierňujte Slovensko,“ poznamenal. Premiérky Ivety Radičovej sa spýtal, aké nástroje chce použiť na znižovanie deficitu štátneho rozpočtu. Fica rovnako mrzí, že nová vláda rezignovala na veľké štátne investície ako budovanie širokorozchodnej železnice či diaľnice.

Mikloš: Našli sme vybrakovanú špajzu

Súčasná vláda však po bývalom kabinete podľa ministra financií Ivana Mikloša našla vybrakovanú špajzu, prázdny, zašpinený stôl a v špajzi nezaplatené faktúry. „My sme bývalej vláde odovzdávali plnú špajzu a prestretý stôl,“ povedal v parlamentnej rozprave k Programovému vyhláseniu vlády. Prechádzajúca vláda podľa Mikloša zanechala nezaplatené faktúry v sume 750 mil.eur, pre čo má tohtoročný deficit verejných financií dosiahnuť 8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ako príklad uviedol vyúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2009, nekrytú stratu osobnej železničnej dopravy za roky 2009 a 2010, či neuhradené faktúry pre advokátov, znalcov a tlmočníkov.

Ficova vláda pritom podľa Mikloša netrpela nedostatkom peňazí. Uviedol, že vláda Roberta Fica mala za štyri roky o 25 miliárd eur viac ako tá predošlá. „Dva a pol roka mala vláda viac peňazí preto, že ekonomika rástla a potom, keď sa ekonomika prepadla, vláda pokračovala v míňaní, akoby sa nič nedialo na úkor raketovo rastúceho dlhu,“ povedal šéf rezortu financií. Pre krízu bývalej vláde podľa Mikloša nechýbalo ani jedno euro. „Keďže mal verejný sektor o toľko peňazí viac, zlepšilo sa fungovanie zdravotníctva, zlepšila sa kvalita školstva, zvýšili sa výrazne výdavky na vedu a výskum?“ spýtal sa Mikloš.

Ak by podľa Mikloša na Slovensku pokračovala vláda pod vedením Roberta Fica, Slovensku by hrozila grécka cesta. Tohtoročný deficit verejných financií má podľa neho v Grécku dosiahnuť 8,7 % HDP, na Slovensku 8 % HDP. „Sme teda veľmi blízko k číslu, ktoré zrejme dosiahne Grécko,“ povedal. Ako pokračoval, Slovensko podobne ako Grécko nevyužilo dobré časy na znižovanie deficitu verejných financií, ignoruje starnutie populácie, má vysokú mieru korupcie a zaznamenáva pokles konkurencieschopnosti.

Hrušovský: Slováci podporujú aj kriminálnikov

Aj na Slovensku je istá miera verejnej podpory takým politikom, ktorí sa správajú nečestne, ba v niektorých prípadoch kriminálne a zdajú sa byť v tomto konaní beztrestní. Počas parlamentnej rozpravy k Programovému vyhláseniu vlády SR to vyhlásil podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský (KDH).

"Na čestné správanie v politickom a podnikateľskom prostredí sa v istých kruhoch pozerá s povýšeným cynizmom ako na čosi smiešne, ako na príznak nepraktickej povahy," upozornil. Následne podľa jeho slov vzniká názor, že politika je vo svojej podstate špinavá záležitosť. Hrušovský je aj preto spokojný, že vládna koalícia našla odvahu opäť otvoriť tému tzv. Mečiarových amnestií. "Budem rád, keď väčšina občanov pochopí, že bez pomenovania zla a nespravodlivosti sa nemôžme pohnúť ďalej," povedal.

Prítomnú predsedníčku vlády Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS) ubezpečil, že KDH program jej kabinetu absolútne podporí nie preto, že ponúka dokonalé riešenie problémov na večné časy a nikdy inak, "ale preto, lebo ponúka perspektívu slušnejšieho života občanom SR. Nech nám všetkým v napĺňaní tohto cieľa pán Boh pomáha".

Na margo obsahu vládneho programu podotkol, že sú v ňom potrebné trhové reformy vyvážené ústretovosťou pre tých, ktorí pomoc potrebujú. "Budeme pozorne sledovať nastavenie dôchodkového systému, aby sa zmenšovali rozdiely medzi staro- a novodôchodcami. Budeme navrhovať aj riešenie problémov mladej generácie, nových rodín a ich detí," vyhlásil. Hrušovský tiež pri zostavovaní programu získal presvedčenie, že "bojovať proti korupcii chceme a budeme spoločne".

Bývalý predseda zákonodarného zároveň zdôraznil, že aj politici sú ľudia a ako takí sú omylní, čo je dôvod, prečo sa nikdy nesmieme vzdať otvorenej diskusie. "Nikdy nechceme prerušiť dialóg s občianskou spoločnosťou a aj s parlamentnou opozíciou," dodal.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 238
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 929
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 650
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 754
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 355
 6. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 319
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 258
 8. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 877
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 433
 10. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 423

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

EKONOMIKA

Slovensko.sk bude vyzerať ako gmail. Toto sú nové e-schránky

Eseročky budú mať povinne aktivované schránky od júla.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.

Neprehliadnite tiež

Akreditačná komisia riešila Čistý deň, ministerstvu práce dala odporúčania

Podnet na odobratie akreditácie zatiaľ komisia nemá.

NAKA už má na stole parlamentné otváranie listov

Národná kriminálna agentúra dostala podnet od Generálnej prokuratúry. V súčasnosti sa rozhoduje, či začne trestné stíhanie.

Môžu policajti prehľadávať školské tašky žiakov? A môžu ich prehľadať vám

Stredajšia akcia na strednej škole v Bratislave drogy neodhalila. Rozprúdila však debatu o tom, na čo majú policajti právo.

AKTUALIZOVANÉ 18:00

Policajti bili obuškami Rómov, Gašpar vidí neprimerané zákroky

Policajti zasahovali v Zborove pre šarvátku medzi Rómami.