BRATISLAVA. Kalamitné drevo v tatranských dolinách Tichá a Kôprová sa zatiaľ ťažiť nebude. Výnimka, ktorá by ju umožnila do roku 2016, totiž podľa rozkladovej komisie bývalého envirorezortu nenadobudla právoplatnosť.
"V prvostupňovom správnom konaní nebolo právoplatným rozhodnutím z konania vylúčené Lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré sa do konania riadne prihlásilo. Z tohto dôvodu bolo potrebné s ním v konaní konať ako s účastníkom konania a doručiť mu zákonným spôsobom rozhodnutie ministerstva. Nakoľko sa tak nestalo, rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Katarína Ďurica. Rezort sa tak musí vyrovnať s rozkladom, ktorý pre výnimku podali lesoochranári.
O ťažbe bol spor
Obe tatranské doliny sa pred tromi rokmi stali symbolom sporu medzi ochranármi a lesníkmi o to, ako sa vyrovnať s následkami veternej kalamity a premnožením lykožrúta v najprísnejšie chránených oblastiach. Kým lesníci aj štátne orgány presadzovali aktívny manažment, environmentalisti trvali na ponechaní na samovývoj. ŠL TANAPu plánovali vtedy z dolín vyviezť zhruba 25.000 metrov kubických (m3) dreva. Proti tomuto zámeru protestovali a priamo na mieste v ťažbe bránili mimovládne organizácie.
O ťažbu kalamitného dreva sa zaujímala aj Európska komisia (EK), ktorá voči SR začala konanie za to, že prikročila k zásahom v oboch dolinách bez posúdenia smernice o biotopoch. Upozornila, že obe oblasti sú súčasťou európskej siete chránených území Natura 2000 a trvá preto na samoobnove prírody a politike nezasahovania.
Konanie zastavili
Komisia vlani konanie zastavila, ale ako vtedy objasnil šéf odboru ochrany prírody na generálnom riaditeľstve pre ochranu životného prostredia EK Ladislav Miko, komisia síce zastavila konanie pre Tichú a Kôprovú dolinu, bude však pokračovať v právnom konaní všeobecnejšieho charakteru, ktorého súčasťou je aj táto kauza.