Prečítajte si
Programové vyhlásenie vlády
Prejav Ivety Radičovej pred schvaľovaním vládneho programu
Programové tézy koalície
BRATISLAVA. Debata o prioritách vlády na nasledujúce štyri roky, ktorú v utorok otvorila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), sa predlžuje.
V rozprave vystúpila za necelé tri dni viac ako polovica z prihlásených poslancov. Predseda SNS Ján Slota dokonca vyzval, aby rokovanie o programe skrátili.
Bývalá vláda Roberta Fica (Smer-SD) získala v roku 2006 dôveru Národnej rady po štyroch dňoch diskusie.
16:25 Počet poslancov prihlásených do rozpravy o vládnom programe sa vo štvrtý rokovací deň zastavil na čísle 25. Toľko zákonodarcov ešte v rozprave v pléne nevystúpilo. Čakať musia do utorka 10. augusta, kedy bude rokovanie pokračovať o 9. h. Doteraz vystúpila približne polovica z pôvodne prihlásených zákonodarcov. O vládnom programe bude parlament hlasovať zrejme na budúci týždeň.
Ako posledná so svojou kritikou k vládnemu programu dnes vystúpila poslankyňa Smeru-SD Bibiána Obrimčáková. Venovala sa prioritne oblasti školstva. Očakávala by v nej zásadnejšie riešenia, ktoré by slovenské školstvo posunulo ďalej. Po Obrimčákovej by mal v utorok vystúpiť poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný, ktorý je súčasne predsedom zdravotníckeho výboru.
15:38 Obmedzenie poslaneckej imunity je snahou vlády umlčať opozíciu. Myslí si to predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj, ktorý tento zámer považuje za "politický bič na opozíciu". V rámci rozpravy k programovému vyhláseniu vlády zároveň dodal, že so zrušením poslaneckej imunity nemôže súhlasiť. Okrem iného mu prekáža, že v zámeroch vlády nie je špecifikované, o akú imunitu vlastne ide.
"Nie je mi jasné, či vedome zavádzate alebo ste si len vládny program neprečítali, keď hovoríte, že v ňom nie je špecifikované, akej imunity sa týka plánované obmedzenie poslaneckej imunity," reagoval poslanec za Most-Híd a súčasne podpredseda OKS Ondrej Dostál.
15:03 Po hodinovej obedňajšej prestávke sa počet poslancov prítomných v sále ešte znížil, s blížiacim záverom predvíkendového rokovania sa stupňovali emócie a zostrovali slovné útoky. Opozičná poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD) napadla úvodné vystúpenie premiérky; nepozdával sa jej obraz, ktorý prezentovala o Slovensku. "Programové vyhlásenie je vágne a všeobecné. (...) Mlčí o drastických zmenách, pretože sa blížia komunálne voľby," zdôraznila.
Vaľovej vystúpenie vyvolalo vlnu reakcií zo strany koaličných poslancov. Exminister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) sa ponúkal, že ju poučí o dôchodkovom systéme, poslanec Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) "pobavil" prítomných poslancov pochvalou na adresu Vaľovej - ocenil jej brošňu. "Ja viem, že táto vláde nebude mať medzi sebou takú odborne zdatnú vešticu, (...) ale zvládne to lepšie," narážal na minulosť poslankyne poslanec Igor Matovič (SaS).
12:12 Predseda opozičnej SNS Ján Slota dnes v rámci faktickej poznámky plénu navrhol, aby sa priebeh aktuálnej schôdze skrátil, pretože na nej všetci zabíjajú čas. "Vieme veľmi dobre, že pokiaľ máte väčšinu, tak si vládny program schválite, len sa tu všetci vykecávame," odkázal koalícii.
11:23 Štartovný výstrel zefektívňovania justície, po ktorom volá nová vláda, je vystrelený detskou pištoľkou. Uviedol to podpredseda Ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka (Smer).
Tvrdí, že nemá čierno-biele videnie, a preto niektoré plánované zmeny pochválil (napr. pravidelné hodnotenie sudcov), no zároveň je presvedčený, že ide len o kozmetické úpravy. Na druhej strane jednoznačne odsúdil zámer presunúť rozpočtové kapitoly Generálnej prokuratúry a Najvyššieho súdu SR pod rezort spravodlivosti. "Je to obludnosť. Mňa nezaujíma, že v iných štátoch je to tak, ale to sú vyspelé demokracie, kde nebol prerušený demokratický vývoj, no my máme len 17 rokov, sme puberťáci," upozornil.
Tvrdí, že ministerstvo má byť servisom justičnej oblasti. "Keď robím špičkový servis, tak nepotrebujem mať v rukách peniaze," myslí si.
Mamojka verí, že ministerka spravodlivosti to so zmenami v súdnictve myslí úprimne, ale zároveň dodal, že justícia je lacný populistický bonbónik dneška.
Moc v justícii ovláda pochybná skupina ľudí, vyhlásila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Ministerka reagovala aj na slová jej predrečníka, poslanca Mamojku: "Zlý stav súdnictva nie je hit, ale problém, ktorý musíme riešiť. Dlhodobo sme v situácii, že justícii dôveruje menej ako 30 percent ľudí, a to sú aj tí, ktorí na súdoch nikdy neboli," reagovala.
"Spravodlivosť nie je len vysoko odborná vec, ale aj to, čo ľudia vnímajú ako spravodlivé. Nevidím nič zlé na tom, aby Súdna rada rokovala verejne a zverejňovala svoje rozhodnutia. Určite tam prídu novinári a budú informovať verejnosť," dodala.
10:35Jedinou prírodnou katastrofou v agrorezorte bola vláda Roberta Fica, vyhlásil to minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd).
Reagoval tak na vystúpenie svojho predrečníka Mariána Záhumenského. Simon kritiku odmietol a poukázal na viaceré kroky minulej vlády Roberta Fica, ktoré ohrozovali agrorezort. "Keby sme mali plniť všetky zmluvy, ktoré minulá vláda uzavrela, museli by sme pristúpiť k drancovaniu lesov," uviedol jeden z príkladov minister.
Pripomenul, že v minulosti Ficov kabinet označoval agrorezort za prioritu. Dodal, že ňou však v skutočnosti nebola. Prístup niekdajšej vlády podľa Simona ohrozil tak poľnohospodárstvo, ako aj vidiecky život.
Piatok, 9:14 Maratón vystúpení poslancov k návrhu Programového vyhlásenia vlády SR pokračuje počas štvrtého dňa schôdze Národnej rady. Piatkové rokovanie začal kritikou dokumentu poslanec Marián Záhumenský (Smer), ktorý svoje vystúpenie nestihol dokončiť vo štvrtok.
Záhumenskému chýba vo vládnom programe zadokumentovaný postoj kabinetu k návrhu novej európskej poľnohospodárskej politiky v prípade, že tá nebude vytvárať rovnaké podmienky pre slovenských poľnohospodárov. "Myslel som, že zadeklarujete podporu len takému zneniu, ktoré vytvorí rovnaké podmienky pre všetkých poľnohospodárov v 27 krajinách EÚ," vyhlásil.
Po ňom budú nasledovať poslanci Smeru. Ich sériu kritiky by malo následne prerušiť vystúpenie predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja.
Piatok je v parlamente tradične z hľadiska pracovných hodín kratší a rokovania sa končia už krátko popoludní. Poslanci budú tentoraz diskutovať do 16. hodiny.
Do rozpravy je ešte prihlásených 34 poslancov. Lídri jednotlivých klubov sa na štvrtkovom poslaneckom grémiu dohodli, že čas na vystúpenie sa predsa len obmedzovať nebude.
Poslanci zrejme diskusiu ani dnes nestihnú ukončiť. O vládnom programe sa tak bude hlasovať až na budúci týždeň, najskôr v utorok 10. augusta.
Štvrtok, 5. 8. 2010
17:03 Viacerí poslanci si krátili čas surfovaním po internete či komunikáciou na sociálnej internetovej sieti Facebook; niektorí si čítali bulvárnu tlač. "Rozprava v parlamente je dnes pokojnejšia a aj nudnejšia, o chvíľu by mal však vystúpiť poslanec Miroslav Číž. Verím, že nesklame :)" napísala do svojho statusu na sieti napríklad poslankyňa KDH Jana Žitňanská.
Druhý deň rokovania sa odzrkadlil aj na nižšej účasti zákonodarcov priamo v rokovacej sále oproti predchádzajúcemu dňu; podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) požiadal o účasť v sále aj samotných ministrov. Viacerí členovia kabinetu vrátane premiérky Ivety Radičovej využili pobyt na parlamentnej pôde na brífingy; tlačovú besedu mal tiež opozičný Smer.
Diskusia bude pokračovať aj v piatok do 16:00, bezprostredne po hlasovaní o programovom vyhlásení vlády spojenom s vyslovením dôvery bude nasledovať v poradí štvrté zasadnutie pléna. "Je vôľa, aby v priebehu budúceho týždňa boli obidve schôdze skončené," poznamenal podpredseda Národnej rady Pavol Hrušovský (KDH). Presný termín hlasovania o vládnom programe však nie je zatiaľ známy. S jeho schválením by koalícia nemala mať problém, v parlamente tesnú väčšinu 79 hlasov zo 150.
13:30 Poslanci NR SR budú môcť rokovať o Programovom vyhlásení vlády SR bez časových obmedzení tak ako doteraz. Dohodlo sa na tom poslanecké grémium. Pre TASR to potvrdil podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH), ktorý ho zvolal.
"Budeme rokovať dovtedy, kým sa neskončí rozprava a kým neodhlasujeme programové vyhlásenie vlády. Nebudú ani žiadne časové obmedzenia prejavov jednotlivých rečníkov," povedal s tým, že dnešné rokovanie bude trvať do 19.00 h a v piatok čaká na poslancov skrátený deň. Rokovať by mali do 16.00 h.
11:26 Exministerka práce Viera Tomanová podľa terajšieho ministra Jozefa Mihála zamestnala v posledný deň svojho ministrovania na ministerstve svojho synovca. Vyhlásil to v rozprave. Mihál povedal, že ho zo štátnej správy nemieni vyhodiť, "keď sa ukáže, že je dobrý odborník".
Tomanová odpovedá Mihálovi: "Pán doktor Jozef Toman, absolvent troch univerzít, viedenskej, karlovarskej a trnavskej nie je mojím synovcom."
10:44 Brocka Tomanovej: "Že vám jazyk nezdrevenie, veď z vašej politiky mali profit iba privilegovaní, veď tak ste začali - prvý škandál a hneď Privilégium." Poslanec sa mýli a oslovuje pani poslankyňu Tomanovú ako pani ministerku. To, že Tomanová už nie je ministerka robí problém aj Ľudovítovi Kaníkovi z SDKÚ, aj on ju volá pani ministerka.
10:23 Svoj komentár k programovému vyhláseniu vlády číta exministerka práce Viera Tomanová. "Toto programové vyhlásenie vlády je dobrou správou, ale iba pre horných desaťtisíc," povedala na úvod.
Ako ďalej uviedla v parlamente v rozprave k návrhu vládneho programu, kabinet chce zlikvidovať model pokrytia všetkých zamestnancov daného odvetvia kolektívnymi zmluvami, presunúť platenie odvodov na zamestnanca, či uvoľniť zamestnávateľom ruky pri prepúšťaní zamestnancov. „Boh ochraňuj Slovensko. Program je škodlivý, je veľmi zlou správou pre Slovensko,“ zdôraznila Tomanová.
Vláda sa podľa exministerky práce zaväzuje zúžiť tripartizmus ako aj obmedziť práva odborov. Kabinet Ivety Radičovej sa podľa Tomanovej chystá umožniť bezproblémové prepúšťanie zamestnancov. „Prepúšťaním len narastie počet nezamestnaných, tým zamestnanosť neporastie,“ varovala. Nesúhlasí s tvrdením súčasnej vlády, že vysoké poistné je prekážkou tvorby pracovných miest. “Slovenská republika nepatrí medzi štáty s najvyšším poistným, v rámci európskych štátov sme dokonca štvrtí od konca,“ zdôraznila.
Kritizovala tiež zámer obmedziť súbeh dôchodku a príjmu zamestnancov v štátnej a verejnej správe. „Ak by k tomu vláda pristúpila len pre jednu skupinu poistencov, dopustila by sa protiústavného, diskriminačného zaobchádzania s nimi,“ povedala Tomanová. Nový kabinet bude podľa nej podporovať vlastníkov veľkých firiem na úkor zamestnancov. „Je to vyhlásenie eseročky alebo akciovej spoločnosti, nie ako programové vyhlásenie vlády pre viac ako päť miliónov občanov,“ dodala. Ide podľa nej o „dobrú správu len pre horných desaťtisíc, pre občanov VIP, ktorí majú príjem päťtisíc, šesťtisíc eur“.
Štvrtok, 9:37 V parlamente pokračuje rozprava k programovému vyhláseniu vlády. Poslanci začali faktickými poznámkami na včerajšie vystúpenie bývalého ministra financií Jána Počiatka. "Včera ste mi pripadali ako malý chlapec, ktorý do loďky urobí diery, potom do nej niekoho posadí a smeje sa za rohom, ako to zvládne," povedal Obyčajný človek Igor Matovič.
9:30: Kritiku poslanca a podpredsedu Smeru Dušana Čaploviča si v úvode tretieho dňa tretej schôdze vypočula koalícia na adresu programového vyhlásenia vlády. „Poznávame cisárove nové šaty Ivety Radičovej,“ zhodnotil Čaplovič materiál, ktorý bude v týchto dňoch schvaľovať Národná rada SR.
„Vytratil sa pojem sociálna spravodlivosť, vytláčaná trhovými princípmi súčasnosti, ktorá opäť dostáva na Slovensku zelenú,“ konštatoval Čaplovič.
Bývalý vicepremiér pre ľudské práva a menšiny si myslí, že vo vyhláseniach súčasných predstaviteľov vlády dominuje ekonomický princíp. „Pre nich sú čísla všetko a človek nič,“ vyhlásil Čaplovič. Sľuby kabinetu Ivety Radičovej majú podľa neho sociálny len obal. Tvorcov Programového vyhlásenia vlády označil za ľudí, ktorí majú v hlave pokladňu a v srdci kalkulačku.
Podľa poslanca za SDKÚ Ľudovíta Kaníka predviedol podpredseda Smeru na začiatku tretieho dňa schôdze starú známu pesničku o cynických pravičiaroch a dobrej ľavici. Upozornil ho, že sociálne nie je to, čo vláda sľúbi, ale čo naozaj dosiahne. „Politika socialistov je založená predovšetkým na tom, že ich volia chudobní, a preto je tá politika orientovaná tak, aby bolo chudobných čo najviac,“ dodal Kaník.
Streda, 4. 8. 201019:34 Konfrontácia medzi koalíciou a opozíciou poznačila prvý deň rokovaní o Programovom vyhlásení vlády. Za deväť hodín predniesli svoje názory 12 zákonodarcovia a dvaja ministri, množstvo zákonodarcov sa vyjadrovalo aj formou faktickej poznámky.
19:30 Súčasná vláda podľa exministra financií Jána Počiatka nepríde so žiadnym zásadným šetrením. Naopak, podľa neho bude míňať viac ako bývalá vláda Roberta Fica, zvýši dane a nezavedie odvodový bonus. Ako ďalej uviedol Počiatek počas parlamentnej rozpravy k Programovému vyhláseniu vlády, vláda pod vedením Ivety Radičovej v rámci konsolidácie verejných financií zvýši dane, najmä daň z pridanej hodnoty. „Aby mohla vláda mať vyššie výdavky ako Ficova vláda a aby aj konsolidovali, tak to prenesú na občanov cez vyššie dane,“ upozornil poslanec Počiatek.
18:07 Nová vláda podľa exministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka klame občanov, ak sa zaväzuje neprivatizovať strategické podniky a súčasne chce odštátniť teplárne a zostávajúce zvyšné podiely v podnikoch s vplyvom vlády. „Čo znamená odštátni? Nie je to znovu privatizácia?“ spýtal sa poslanec Jahnátek (Smer) v parlamentnej rozprave k Programovému vyhláseniu vlády. Občania sa preto majú podľa neho pripraviť na to, že ich bude vláda permanentne klamať.
17:03 Poslanecký klub strany Most-Híd považuje programové vyhlásenie vlády, o ktorom druhý deň rokuje parlament, za dobré, hoci nie dokonalé.
16:40 "Strhnite si kríž, robíte hanbu kresťanom," vyzval Belousovovú Matovič, keďže podľa neho v minulom volebnom období "ani nemukla, keď sa tu bezbožným spôsobom páchala zlodejina a vykrádačky."
16:31 "Vaše predvolebné programy obsahovali množstvo klamstiev a nesplniteľných sľubov," uviedla Belousovová s tým, že predložený vládny program považuje za populistické slohové cvičenie bez konkrétnych cieľov. Nový kabinet chce podľa nej preniesť ťažkosti na občana v prospech kapitálu a pokračovať v privatizácii "rodinného striebra."
15:51 Rokovanie o programovom vyhlásení vlády v Národnej rade (NR) SR je z veľkej miery iba predvádzaním sa. Pre TASR to povedal politológ Rastislav Tóth. "Ako pred kohútími zápasmi, keď sa obaja kohúti nadúvajú, kikiríkajú a ukazujú, akí sú krásni," povedal Tóth s tým, že podľa neho sa nič zvláštne neudeje, výsledok hlasovania je dopredu viac-menej jasný, pričom sa môže maximálne o niekoľko dní oddialiť.
15:08 "Aj na Slovensku je prítomná istá miera podpory politikom, ktorí sa správajú nečestne, ba kriminálne. Na čestné správanie sa v istých kruhoch pozerá ako na čosi smiešne," poznamenal predseda poslaneckého klubu KDH s tým, že Programové vyhlásenie vlády podrobne hovorí o opatreniach zameraných na boj proti korupcii a klientelizmu.
13:25 Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu František Blanárik (nominant HZDS) dnes prvýkrát v novom volebnom období zavítal na pôdu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti NBÚ. Koaličných ani opozičných poslancov medializovaná minulosť šéfa NBÚ nezaujímala, prebrali len správu o činnosti úradu a jeho záverečný účet za minulý rok.
12:50 "Že vám nie je hanba, pán Fico, Slovensko ste zruinovali a ľudí ste úmyselne klamali aj klamete. Pre mňa ste obyčajný klamár, ktorý by sa mal v tichosti modliť, aby hlas podobný vám nebol váš," uzavrel Matovič.
12:46 Súčasná vláda našla po bývalom kabinete Roberta Fica podľa ministra financií Ivana Mikloša vybrakovanú špajzu, prázdny, zašpinený stôl a v špajzi nezaplatené faktúry. "My sme bývalej vláde odovzdávali plnú špajzu a prestretý stôl," povedal v parlamentnej rozprave k Programovému vyhláseniu vlády. Prechádzajúca vláda podľa Mikloša zanechala nezaplatené faktúry v sume 750 mil.eur
11:34 Opozičný Smer podporí vládne návrhy reagujúce na dopady svetovej hospodárskej krízy. Počas rozpravy k Programovému vyhláseniu vlády to dnes v parlamente potvrdil predseda Smeru Robert Fico. "Potrebujeme spoločne postupovať proti dôsledkom svetovej krízy. Tu ponúkame pomocnú ruku," uviedol Fico.
11:16 "Ministrovi obrany dáte podmienku, že sa má do októbra naučiť angličtinu? A čo to je absolventská stáž byť členom vlády? Alebo čo to vlastne je? Ako to vyskúšame? Teraz urobíme v parlamente nejakú komisiu, posadíme pána ministra obrany?," spýtal sa Fico v rozprave k programovému vyhláseniu vlády, o ktorom rokuje parlament. Zároveň odkázal Galkovi, aby jeho poznámky nebral osobne, lebo ho nepozná. "Hovorím len o princípe. O veciach, ktoré sa nemôžu diať. To je niečo, čo znižuje vážnosť vyhlásení a dôveryhodnosť toho, čo hovoríte v poslednom období," doplnil.
10:45 "Som rád, že sa Slovensku blýska na lepšie časy," vyhlásil v rozprave predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Poznamenal, že minulá vláda Roberta Fica zanechala tej novej rekordný deficit a do istej miery aj rast. Ten však bol podľa neho iba zotrvačnosťou toho, čo krajine zanechala druhá Dzurindova vláda.
10:00 Poslanci Národnej rady v stredu o 10:00 otvorili rozpravu k Programovému vyhláseniu vlády, ktoré v utorok pred plénom predniesla premiérka Iveta Radičová. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 50 poslancov, ako prvý vystúpil predseda SaS a predseda parlamentu Richard Sulík, po ňom podpredseda parlamentu a líder Smeru Robert Fico.

Beata
Balogová
