BRATISLAVA. Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) čítajú programové vyhlásenie vlády každý inak.
Dzurinda chce cez zmenu kompetenčného zákona dostať pod seba celý zahraničný obchod. Miškov však tvrdí, že dohoda je len o presune obchodných radcov. Tých doteraz na veľvyslanectvá vysielalo hospodárstvo, po zmene má o nich rozhodovať diplomacia.
Chce sa vzdať len radcov
Miškovov stranícky šéf Richard Sulík v Dzurindovom návrhu rozpor s programom vlády nevidí. Celú vec považuje za vyriešenú. Myslí si, že deliť rozpočty ambasád medzi obe ministerstvá je finančne nevýhodné. „Mali sme to aj v programe, navrhli sme to do programových téz, ktoré boli schválené,“ povedal Sulík.
„Nebudeme súhlasiť s presunom kompetencií, ktoré idú nad rámec koaličných dohôd,“ hovorí zasa Miškov. Súhlasí iba s tým, aby rokovali o prechode obchodných radcov.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) „očakáva predovšetkým odbornú komunikáciu medzi oboma ministerstvami“. Či sa pripomienkovanie návrhu dostane na prerokovanie do koaličnej rady, predpovedať nevie. Miškov očakáva, že diskusie budú pokračovať a návrh opäť prerokujú na koaličnej rade.
Radcov nominovalo hospodárstvo
Obchodní radcovia boli počas predchádzajúcich vlád politickými nominantmi ministerstva hospodárstva. Na ambasádu do Pekingu štát napríklad v roku 2009 poslal syna poslanca HZDS Jozefa Tarčáka, podľa týždenníka Žurnál boli obchodnými radcami aj manželka poradcu expremiéra Roberta Fica aj človek s väzbami na podnikateľa Juraja Širokého, údajného mecenáša Smeru.

Beata
Balogová
