Pôvodnú agentúrnu správu sme o 20:25 nahradili autorským textom SME Drogovo závislým treba pomáhať a nie ich trestať, myslia si tiež odborníci na závislosti. Droga objavená policajtom by tak podľa nich nemala byť vždy dôvodom na súd. Z trestného činu navrhujú v niektorých prípadoch urobiť priestupok.
Dekriminalizácia je téma už len pre expertov, liberálna SaS sa bez súhlasu koalície neozve
BRATISLAVA. Díleri drog na Slovensku stále unikajú pred zákonom. Z desiatich trestne stíhaných ľudí, u ktorých sa našli drogy, sú približne len dvaja díleri, ostatní sú užívatelia. Vyplýva to z analýzy Nadácie otvorenej spoločnosti.
„Pomer stíhaných užívateľov oproti dílerom je približne 77 percent k 23,“ povedala vedúca výskumného tímu Tatiana Hičárová.
Zákon ľudí prichytených s drogami rozdeľuje podľa toho, akú veľkú dávku mali pri sebe. Menej ako desaťnásobok obvyklej dávky znamená užívateľ. Odborníci sú presvedčení, že to na rozlíšenie medzi dílerom a užívateľom nestačí. Policajní experti totiž často nemajú rovnaký pohľad na množstvo dávok.
Psychológovia sú navyše presvedčení, že trestať treba len tých, ktorí s drogami obchodujú, a nie tých, ktorí omamným látkam podľahli a berú ich.
Z trestného činu priestupok
Drogy na Slovensku
na Slovensku je okolo 18-tisíc problémových užívateľov;
najdostupnejšou drogou je marihuana;
najviac sa experimentuje s marihuanou a tiež extázou;
najrýchlejšie pribúda užívateľov marihuany a pervitínu;
drogy viac užívajú chlapci ako dievčatá;
centrom drogovej trestnej činnosti je Bratislavský kraj;
Zdroj: infodrogy.sk rok 2007
Dekriminalizáciu najmä ľahkých drog poznajú v Česku. „Vďaka tomu sa nám podarilo zachytiť viac ľudí, ktorí potrebujú pomoc a liečbu,“ hovorí český národný koordinátor pre drogové závislosti Jindřich Vobořil.
Drogovo závislí majú podľa neho skôr zdravotný problém, drogami si prioritne nezarábajú.
Miernejší prístup štátu podľa Vobořila v Česku priniesol to, že drogovo závislí ľudia sa už neboja. Ich zdravotné problémy sa tak dajú zachytiť v skoršom štádiu, čo podľa neho znižuje aj náklady na ich neskoršiu liečbu.
S českým národným koordinátorom súhlasí aj Ľubomír Okruhlica, slovenský odborník na liečbu závislostí. Dekriminalizácia by podľa neho pomohla najmä mladistvým, ktorí často s drogami len experimentujú.
Okruhlica tvrdí, že namiesto trestného postihu, ktorý ich môže poznačiť na celý život, by skôr potrebovali odborné lekárske vyšetrenie. Preto sa prikláňa k názoru autorov štúdie, že prechovávanie drog by malo byť riešené len ako priestupok.
Viac o prieskume
Marihuana nie je ako heroín
Zverejnená štúdia navyše ukazuje, že slovenská polícia nerozlišuje medzi tvrdými a mäkkými drogami.
Štát podľa šéfky výskumu „nedostatočne zohľadňuje mieru spoločenského a zdravotného rizika“ rôznych druhov drog. Užívatelia marihuany podľa nej mávajú pri sebe aj väčšie množstvo drogy ako desaťnásobok obvyklej dávky a už sú podľa zákona posudzovaní ako zločinci a díleri.
Autori štúdie preto navrhujú kategorizáciu drog, ktorá by ich rozdelila na menej a viac nebezpečné, čo by malo vplyv aj na prípadný postih.
S týmto Okrúhlica nesúhlasí, upozorňuje, že nebezpečná môže byť aj marihuana. „Sú ľudia, ktorí pod vplyvom marihuany spáchali dokonanú samovraždu,“ varuje.
Koalícia dekriminalizáciu vzdala
Okruhlica verí, že so zákonmi o drogách pomôže súčasná koalícia.
Dekriminalizáciu marihuany mala vo volebnom programe SaS Richarda Sulíka. Do programového vyhlásenia ju však nedostala.
Expert SaS na narkotiká a poslanec Stanislav Fořt hovorí, že na akejkoľvek zmene sa musí dohodnúť koaličná štvorka.
SaS podľa neho nebude v tejto oblasti robiť samostatné kroky bez dohody s koaličnými partnermi. Proti voľnejšiemu prístupu k drogám boli zvyšné tri strany.
Otvorenie „drogových“ zákonov nevidí poslanec skôr ako po schválení štátneho rozpočtu
a najskôr na budúci rok.
Stanovisko ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) k analýze nadácie sa nám napriek viacerým pokusom nepodarilo získať.

Beata
Balogová
