BRATISLAVA. Na pozvanie na spoločné stretnutie nereagovala nielen premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ale ani podpredseda pre menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd) či splnomocnenec pre Rómov Miroslav Pollák, vyhlásil dnes predseda Rady Ladislav Richter. Chýbajú preto podľa neho informácie o plánoch kabinetu v oblasti pomoci Rómom.
Na Slovensku žije podľa odhadov do pol milióna Rómov, mnoho z nich v nevyhovujúcich podmienkach v osadách s nedostatočnou hygienou. Vlády v minulosti označovali za svoju prioritu riešenie problémov chudobných obyvateľov osád, tie sa však podľa rady mimovládnych organizácií naďalej rozrastajú. Väčšina obyvateľov takzvaných segregovaných sídiel na okrajoch obcí a miest je pri tom odkázaná na štátne sociálne dávky, ktoré odčerpávajú značné zdroje z verejných financií.
"Asi nás nepotrebuje na dialóg táto vláda," zhrnul Richter. Rómom preto podľa neho chýbajú podrobnejšie informácie napríklad o zámere nahradiť pre poberateľov dávok platby v hotovosti elektronickou E-pay kartou s určeným denným limitom. Zmenu v minulosti presadzovala strana Sloboda a Solidarita, ktorej zástupcovia vedú ministerstvo práce. Práve toto ministerstvo by malo zastrešovať pomoc pre Rómov. Vyjadrenie vlády ČTK zisťuje.
E-pay karty by mali podľa SaS zabrániť napríklad úžere. Podľa Richtera to však nie je vhodný spôsob riešenia tohto problému, udeľovanie kariet by navyše podľa neho mohlo byť diskriminujúce.
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák odmieta kritiku Rady mimovládnych organizácií Rómskych komunít (RMORK), že sa nezaujíma o dialóg s mimovládkami. Upozorňuje, že sám pochádza z prostredia týchto organizácií, v rokoch 1998 až 2010 pôsobil ako projektový manažér pre viaceré z nich. "Nedá sa so všetkými predstaviteľmi stretnúť v priebehu dvoch týždňov, to je úplne pochopiteľné," povedal agentúre SITA Pollák.