Protokolisti sú vulgárni ako chirurgovia

Protokolisti vekom a skúsenosťou získavajú na cene. Hoci JAROLÍM ANTAL dnes už štátny a diplomatický protokol len učí, v novinách si stále zaškrtáva prehrešky politikov proti pravidlám. Tvrdí, že Slovensko je z hľadiska protokolu provinciou.

JAROLÍM ANTAL (1945) je odborník na spoločenskú etiketu, štátny a diplomatický protokol. V rokoch 1980 - 1993 bol odborným poradcom pre zahraničné styky a protokol v Slovenskej národnej rade. Externe učí na Bratislavskej vysokej škole práva.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Protokolisti vekom a skúsenosťou získavajú na cene. JAROLÍM ANTAL pracoval pre Národnú radu do deväťdesiatych rokov. Hoci dnes už štátny a diplomatický protokol len učí, na fotografiách v novinách si stále zaškrtáva prehrešky politikov proti pravidlám. Tvrdí, že Slovensko je z hľadiska protokolu provinciou.

Premiérka Iveta Radičová avizuje „poľudštenie" protokolu. Dá sa to?

Na Slovensku nikdy nebol prísny protokol, nie sme monarchia, ale občianska republikánska spoločnosť. Ak k nám príde kráľovná, správame sa k nej ako ku seberovnej, anglický veľvyslanec sa jej však musí pokloniť, lebo je jej poddaným. Ceremoniár prezidenta Masaryka Jiří Stanislav Guth-Jarkovský spracoval na naše pomery francúzsky občiansky protokol, čo sa nikdy nepáčilo hlinkovcom. Jarkovský dokonca spracoval aj reglement Medzinárodného olympijského výboru, je autorom toho, čo sa doteraz odohráva pri otvorení a ukončení olympiád.

Aké zmeny by ste vy zaviedli na Úrade vlády, keby ste robili protokol preň?

Nikdy by som nedovolil, aby televízie natáčali v sále pred rokovaním vlády, aby sa do záberov dostávali čašníci, aby bolo vidno, ako ministri podpisujú prezenčnú listinu. Všetky ceremoniálne akty, ktoré som robil, brali do úvahy to, ako to bude vyzerať večer v televízii. Obmedzil by som celkovo pohyb novinárov a kameramanov po budove. V Bielom dome je napríklad na tlačovke vopred dohodnuté, kto z novinárov môže položiť otázku. Sú krajiny, kde je všetko limitované.

Čo vás najviac hnevá z pohľadu realizácie nášho štátneho protokolu?

To, že nie je vôbec spracovaný a to, ako vyzerá používanie štátnych symbolov a ako sú nepripravené ceremoniály štátnych sviatkov a pamätných dní. Napríklad pred Prezidentským palácom je postavených päť stožiarov. Načo? Potrebujeme len dva. Stožiare majú byť umiestnené tesne pred budovou, nie tak ako stoja dnes. Teraz totiž máte na ne dva pohľady - z ulice aj od dvora. Z jednej strany slovenská vlajka vzdáva česť zahraničnej, z dvora to vyzerá naopak. Pritom všetky zahraničné symboly musia na našom území vzdávať česť našim, to je staré rytierske heraldické pravidlo, ktorým musí byť vyjadrená suverenita štátu. U nás to však nikto neštudoval, nikto sa v tom nevzdelával.

V čom všetkom ešte hrešíme proti pravidlám?

Na rečníckom pulte v Národnej rade pribudli nedávno zlaté písmená Národná rada Slovenskej republiky. Prečo je Slovenská republika napísaná menšími písmenami? Viem, že je to dlhý názov, ale načo ho potom v ústave takto schválili? Načo máme v názvoch ministerstiev aj Slovenskú republiku, ktorú potom skracujeme na SR? To ma hnevá, je protokolárny nezmysel. Hovoríme azda „vážený pán prezident SR"? Otvorte si webové stránky ministerstiev. Všetky hlavičky sú zlé, všetky štátne znaky sú nesprávne použité. Štátny znak je presne definovaný, najškaredší znak je v zasadačke Národnej rady, ktorý porušuje pravidlo originálnej farebnosti.

Nemôžem ani vidieť, ako sú počas volieb v školách priklincované zástavy o školské tabule. Zástava je trojrozmerný štátny symbol, musí viať. Do volebných miestností stačí umiestniť štátny znak, ak je tam aj zástava, musí byť zavesená na žrdi. Ale nie tak, ako vo foyeri Národnej rady, kde sú žrde také nízke, až zástavy zametajú prach po zemi. To nikoho netrápi? Mladým protokolistom je to jedno, sú nekonfliktní, načo sa budú púšťať do problémov? Chcú, aby ich niekto vyhodil?

img_1519.jpg

V novinách si stále zaškrtáva prehrešky politikov proti pravidlám. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Prečo nepracujete pre nejakú štátnu inštitúciu?

Mojím posledným šéfom bol Ivan Gašparovič vo funkcii predsedu Národnej rady. Stávalo sa mu, že prišiel do práce s nevyčistenými topánkami, tak som mu raz doniesol krém na topánky. Tým sa začali naše konflikty, až som nakoniec po inaugurácii prezidenta Kováča musel z kancelárie odísť.

Všeobecná predstava o protokolistovi je taká, že je to uhladený, absolútne zdvorilý človek. Nie je to tak?

Protokolista môže byť uhladený len vo finále. Na takom poste nemá čo robiť mladá dievčina, musí to robiť rázny človek s autoritou a skúsenosťou, ktorého jeho šéf podrží. Protokolisti sú vulgárni ako chirurgovia, musia vedieť tvrdo a rýchlo povedať, kto má kde stáť, či sa to ministrom alebo prezidentom páči, alebo nepáči. Musí spracovať libreto, scenár, urobiť návrh réžie aktu, pričom sa to nesmie nakoniec celé skončiť ako divadelná fraška.

Kto bol najlepším predsedom parlamentu z hľadiska protokolu?

Najnoblesnejší bol František Mikloško, mrzí ma, že z politiky nedávno odišiel trochu urazene.

V Národnej rade ste za socializmu zachytili ešte Viliama Šalgoviča. Aký bol?

Šalgovič bol jednoduchý človek, starý vojak. Nehodnotím ho ako politika, ale keď išlo o štátnu reprezentáciu, neurobil žiadne také faux pas, aké sa dnes dejú bežne. Je pravda, že v tom čase bolo podstatne menej príležitostí, ale v Bratislave sme aspoň na pol dňa prijímali všetky zahraničné návštevy, ktoré do Československa prišli. Chodil som pravidelne na porady na Pražský hrad, tam ma vycvičili v protokole. Na protokole sa od tých čias veľa nezmenilo, len súdruh/súdružka sa nahradilo oslovením pán a pani.

Je protokol dogmou či len odporúčaním?

Niektoré veci jednoducho musíme rešpektovať. Mohol Richard Sulík prísť na neformálne rokovanie s veľvyslancami len v plavkách? Nejde o to, aby sme cez médiá niekoho škandalizovali, ale o to, aké signály vysiela politik svojím zovňajškom, svojím oslovovaním, podaním ruky. Tieto veci majú - zvlášť v komunikácii medzi národmi - svoju váhu, sú akceptované alebo zas netolerované.

Vyučovanie protokolu na vysokej škole začínate prehľadom aktuálnych prehreškov politikov. Čo ste vyznačili na fotografiách v novinách za ostatné dni?

Ako si môže dať politik do saka vreckovku, ak nemá kravatu? Všetci politici nosia pridlhé rukávy, manžety košele musia trochu trčať, pánsky oblek má vyzerať, ako keby bol o číslo menší. Toto je aj problémom našej čestnej stráže pred Prezidentským palácom - má priveľké uniformy z nekvalitných materiálov.

Vyznačili ste si aj fotku, na ktorej vidno českého premiéra Petra Nečasa, ako pomáha premiérke zísť zo schodíka. Čo bolo na tejto situácii zlé?

Ak mala pani premiérka problém, mal jej pomôcť vojenský pobočník, nie premiér cudzej krajiny.

Veľa sa v bulvári diskutovalo o tom, že pri tomto stretnutí si nedala pančušky. Mala ich mať?

Pančušky musí pri formálnych príležitostiach mať vždy, dáma je dáma.

Ako sa vám celkovo pozdáva štýl jej obliekania?

Ja by som ju ostrihal, už nemá osemnásť. V nemeckej televízii by si mala pozrieť, ako vyzerajú zrelé političky či moderátorky. Šály nosí dobré, mohla by ich mať aj veselšie, ideálne značky Hermes. Nemala by mať na seba horizontálne pruhy, ktoré rozširujú.

Čo nohavicové kostýmy? Môžu ich političky nosiť?

Dámy nimi často zakrývajú svoje defekty, ale nemôže sa zas stať, že všetky štátne úradníčky prídu v nohavicových kostýmoch. V našej civilizácii chodí muž v nohaviciach a žena v šatách. Dámsky kostým je krásne oblečenie. Ak ale pôjde pani premiérka na stavbu, nech si ponechá nohavicový.

Odovzdávanie titulov, ocenení či rádov býva na Slovensku dosť trápnym aktom. Ako to vnímate?

Všade na svete sú to práve štátne ceremoniálne akty, ktoré najviac viažu občanov k hrdosti na svoj štát. My sme však rýchlokvasená spoločnosť, ktorá každých dvadsať rokov zakazuje nosiť vyznamenanie z predchádzajúcej éry. Stále nemáme manuál na výkon štátneho protokolu, nie sú ani zjednotené ceremoniály. Ak bol pri moci Fico, nevšímal si 17. november, Dzurinda zas neoslavoval prvý január, ale lyžoval. Preto by mala vzniknúť komisia pri Úrade vlády, pri ministerstve zahraničia či kultúry.

Ako by mali vyzerať štátne sviatky?

Nenávidím, ak nejaký pamätný deň či oslavy štátneho sviatku moderujú herci. Ak je to politický akt, napríklad na takom Bradle, musí ho moderovať politický reprezentant kraja či obce. Stále si to neuvedomujeme, PR agentúry, ktoré oslavy organizujú, o tom nemajú ani potuchy a nemá ich ani kto inštruovať. Napríklad také odhaľovanie sochy Svätopluka svojím patetizmom pripomínalo nacistické zrazy. O deviatej večer? Pri ohňoch? Som vlastenec, ale také niečo nemá s vlastenectvom nič spoločné.

Porušili sa pri tejto príležitosti aj nejaké protokolárne pravidlá?

Zaujalo ma hlavne, ako mohli do tubusu so štátnym znakom, ktorý následne vkladali do podstavca sochy, vložiť zakladajúcu listinu nejakého občianskeho združenia, hoci aj založeného vtedajšími najvyššími štátnymi predstaviteľmi. Absolútnym vrcholom bolo, že do toho istého tubusu vložili aj posolstvo Jána Chryzostoma Korca, ktoré najprv prečítal premiér Fico. Týmto sa legitimizoval Smer ako štátostrana a zároveň Slovensko ako farská republika.

Skutočne máte zo Slovenska taký pocit?

Slovensko má za doyena diplomatického zboru pápežského nuncia. Tento starý zvyk uznávajú dnes už len latinskoamerické štáty, Taliansko či Španielsko, ani nie Poľsko. Trápi ma aj to, že ak príde pápež na Slovensko, na letisku si naši oficiálni predstavitelia pred ním kľaknú a pobozkajú mu prsteň. To si môžu dovoliť len na omši či na súkromnej audiencii, podľa protokolu znamená však také niečo podriadenie sa cudzej moci. Alebo si zoberme vyznamenania. Najvyšším štátnym vyznamenaním Česko-Slovenska bol Rad bieleho leva, ktorý zostal po rozpade federácie Česku. Je v podobe hviezdice, podobne ako francúzske Čestné légie vo Francúzku. My máme ešte aj rezortné medaily v tvare kríža.

Ste kritikom toho, že sa prvého januára zúčastňujú politici novoročnej omše. Prečo?

Zlé je, že sa to stalo súčasťou osláv oficiálneho štátneho sviatku. Veľmi mi to pripomína Rusko, kde ateistickú propagandu nahradili pravoslávnou. Putin i Medvedev zjednotili národ na báze národnej cirkvi. Je tragédiou, ak si naši politici myslia, že práve toto potrebujeme aj my. A ešte sa aj z pútí či slávnostných omší dávajú priame prenosy. Verejnoprávna televízia robí PR katolíkom.

Nie je to však súčasť vysielania pre rôzne záujmové skupiny?

Ústava Slovenskej republiky hovorí, že Slovensko je parlamentnou demokraciou, ktorá sa neviaže na žiadne náboženstvo ani ideológiu.

V televízii máme predsa aj programy pre záhradkárov, a nie všetci Slováci sú záhradkári.

Hovoríme o nadstavbe, ktorá ovplyvňuje ľudí. Moja mamka luteránka bola vždy urazená, že vidí na obrazovke len samých katolíckych kňazov. Debatujme aspoň o týchto veciach.

Aký máte názor na samotnú sochu Svätopluka na Hrade, o osude ktorej sa bude teraz rozhodovať?

Stojí na čestnom nádvorí postavenom v barokovom štýle, ktoré vždy bývalo zhromažďovacím priestorom pre vojská vzdávajúce hold panovníkovi. Je to aj hlavný vchod do paláca, ku ktorému sa prichádzalo na kočoch. Na takomto nádvorí nesmie byť nič, musí zostať prázdnou plochou. Navyše tam postavili ešte dva veľké stožiare s osvetlením. Ako sa tam bude robiť vojenská prehliadka?

Pozdáva sa vám prebiehajúca rekonštrukcia Hradu?

Neviem, či je to obnova, oprava, rekonštrukcia alebo novostavba. Keď som ju videl počas dňa otvorených dverí, bol som zúfalý, nielen z toho, že všetky rímsy už zatekajú. Pri predchádzajúcej obnove sa napríklad našli na západnom krídle originálne arkády zo 17. storočia, ktoré vtedy obnovili. Teraz ich zamurovali, dali tam okná. Vchodové dvere na slávnostné schodisko sú z umelej hmoty. Z Hradu odstránili aj bustu Janka Alexyho, ktorý sa najviac zaslúžil o rekonštrukciu Hradu do podoby, v ktorej ho dnes poznáme. Za najväčší prehrešok však považujem to, že klenotnica na Bratislavskom hrade so vzácnymi archeologickými nálezmi bola zrušená, jej exponáty vrátane slávnej paleolitickej venuše vrátili do pôvodných múzeí. Teraz budeme zahraničným návštevám v tých istých priestoroch ukazovať kresťanské umenie Ars Liturgica, ktoré na 95 percent obsahuje katolícke votívne a sakrálne predmety.

Čo by ste radi odkázali našim politikom?

Prajem našim predstaviteľom, aby sa venovali aj protokolu, ktorý bol doteraz zanedbávaný každou reprezentáciou. Teším sa na protokol pre 21. storočie, ktorý premiérka prisľúbila predstaviť verejnosti v dohľadnej dobe.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 3. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 4. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 7. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 8. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 786
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 981
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 419
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 264
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 245
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 657
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 375
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 876
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 173
 10. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 007

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Kotlebovi fašisti už majú plán B. Ani zákaz strany ich nemusí odstaviť

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

SVET

NATO ide do vojny proti Islamskému štátu

Bruselský summit aliancie zatienili teroristické útoky v Manchestri.

Neprehliadnite tiež

Majiteľ TV Joj musí platiť tisícovú pokutu. Za český dabing

Rada pre vysielanie a retransmisiu tiež odňala rozhlasové frekvencie.

Pri súboji o post šéfa sa množia mediálne útoky, upozorňuje RTVS

Telerozhlas analyzuje v súvislosti s únikom osobných a mzdových údajov možné právne kroky.

Lekári nechcú pohotovosť do jedenástej v noci

Lekári argumentujú počtom pacientov a dostupnosťou verejnej dopravy.

Pila litre vody, no stále ju smädilo. Malá Natália má nezvyčajnú chorobu

Na Slovensku lekári zistili prvý prípad ojedinelého dedičného ochorenia. Cystinóza sa dá ľahko zameniť za iné diagnózy.