BRATISLAVA. Najvyššiemu súdu SR doposiaľ nebolo doručené žiadne rozhodnutie o uložení pokuty od ministra financií Ivana Mikloša. NS SR dnes odoslal rezortu financií iba vyjadrenie k začatému správnemu konaniu. „Ohlasovať pokutu ešte pred jej uložením je v rozpore nielen s morálkou a etikou, ale aj so zákonom.
To je to isté, ako keby sudca oznámil, že uložil občanovi doživotie a jeho prípad sa pritom z prokuratúry ešte ani nedostal na súd. Tento postup usvedčuje ministra Mikloša zo zaujatosti a osobnej pomsty,“ vysvetlil predseda NS SR Štefan Harabin v stanovisku, ktoré poskytol agentúre SITA.
Ministerstvo financií sa už týždeň pokúša urobiť na Najvyššom súde SR kontrolu hospodárenia, ktorú schválil Mikloš. Harabin ju však opakovane neumožnil. Mikloš už udelil za neumožnenie kontroly NS SR pokutu 33-tisíc eur a Harabinovi tisíc eur. Dnes vyprší lehota, počas ktorej má súd odstrániť dôvod pokuty, v opačnom prípade sa stane právoplatnou.
Mikloš je rozhodnutý v snahách o kontrolu a v pokutovaní pokračovať, kým sa kontrolu nepodarí urobiť. Zvažuje aj podanie trestného oznámenia na predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Harabin sa opakovaným odmietnutím kontroly ministerstva financií podľa Mikloša mohol dopustiť trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Záležitosť dal analyzovať právnikom.
Súhlasí s odôvodnením rozhodnutí, ak tak urobí i vláda
Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Štefan Harabin súhlasí s návrhom ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, aby sa personálne rozhodnutia Súdnej rady odôvodňovali, ale s podmienkou, že takýto postup sa zavedie aj v prípade personálnych rozhodnutí vlády a parlamentu.
„Pre ľudí bude najlepšie, ak práve rokovania vlády, ale i Koaličnej rady, budú verejné. Na vláde a Koaličnej rade sa totiž preberajú otázky, ktoré sa týkajú všetkých 5,5 milióna občanov Slovenskej republiky, na rozdiel od Súdnej rady, kde sa rozhoduje iba o 1 425 sudcoch,“ povedal predseda NS SR Harabin pre agentúru SITA.
Justíciu treba otvoriť kontrole verejnosti, aby nebolo možné zo strany kohokoľvek ovplyvňovať súdne rozhodnutia, obhajovala v parlamente Programové vyhlásenie vlády ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Považuje za prirodzené, aby justíciu kontrolovali práve občania, lebo sudcovia v uzavretom systéme to nedokážu a politici to byť nemôžu. Žitňanská preto presadzuje zverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete, prístup k prebiehajúcemu konaniu cez web i verejné rokovania Súdnej rady.
„Nevidím nič zlé na tom, aby Súdna rada zasadala verejne. Predkladá prezidentovi návrhy kandidátov na sudcov, čo sú najdôležitejšie rozhodnutia,“ vysvetľovala Žitňanská. Uvedomuje si, že ide o beh na dlhú trať, cieľom je ozdravenie justície. Predchádzajúcej vláde ministerka spravodlivosti vyčítala, že do krehkého systému „vložila“ ľudí, ktorí zneužívali pozície.