SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 18:48

Policajti pod hradom zatkli Kotlebu, Hlinu a ďalších osem ľudí

Desiatku účastníkov pochodu na Bratislavský hrad zatkli. Medzi nimi aj lídra hnutia Naše Slovensko Mariána Kotlebu. Neskôr odviezli aj Alojza Hlinu. Snažil sa ukoristiť vlajku.

Zásah polície počas pochodu extrémistov k soche Svätopluka.Zásah polície počas pochodu extrémistov k soche Svätopluka. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Desiatku účastníkov Národnej púte zatkla polícia. Medzi nimi aj lídra hnutia Naše Slovensko Mariána Kotlebu. Neskôr policajti odviezli aj Alojza Hlinu. Snažil sa ukoristiť vlajku.

BRATISLAVA. Pre neuposlúchnutie výzvy policajti spred Bratislavského hradu predviedli desať ľudí. "Dvaja z predvedených utrpeli zranenia, boli prevezení na lekárske ošetrenie," informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová. Podľa jej slov polícia v súčasnosti vykonáva s predvedenými potrebné úkony.

Skupinka približne 80 ľudí sa zhromaždila pred hlavným nádvorím hradu približne okolo 14:30. Keďže išlo o zhromaždenie, ktoré Staré Mesto nepovolilo, starosta Andrej Petrek pochodujúci dav vyzval, aby sa rozišiel. Niekoľko osôb jeho výzvu neuposlúchlo. Polícia preto pri zákroku použila aj donucovacie prostriedky, uviedla Kurucová.

Priestor vyprázdnili o štvrtej

Podľa Kurucovej polícia využila na obnovu verejného poriadku zákonné možnosti. Strážcovia zákona sledovali zhromaždenie pravicových extrémistov aj opozičný protest iniciatívy UM! "Na oboch zhromaždeniach zásah zo strany policajtov Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave nebol potrebný," dodala Kurucová.

Priestor medzi Bratislavským hradom a Národnou radou SR sa začal vyprázdňovať po 16:00. Krátko popoludní sa dnes asi 60 prívržencov pravicových extrémistov zišlo na Župnom námestí na tzv. národnú púť k soche Svätopluka na Bratislavskom hrade.

Brána na Bratislavský hrad zostala po dvoch ohlásených akciách zatvorená, pri nej niekoľko extrémistov.

Kotlebov pochod začal na Župnom námestí. Spočiatku možno dve desiatky prevažne násťročných nacionalistov, ako sami seba nazývali, sa s príchodom zvolávateľa zhromaždenia Mariána Mišúna, miestneho predsedu Matice slovenskej v Púchove a šéfa Ľudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotlebu postupne rozrástol na necelú stovku.

Zachovanie sochy

Nechýbali slovenské vlajky, vlajky s logom Slovenskej pospolitosti i transparentmi s nápismi „Za Boha a národ." Prišli aj starší občania či dokonca rodiny. Ich cieľom je vraj podporiť zachovanie sochy Svätopluka na hradnom nádvorí, o ktorej odstránení uvažuje predseda parlamentu Richard Sulík (SaS).

Hoci Mišún i Kotleba polícii ukázali povolenie na pochod až po koniec Zámockej ulice a prisľúbili, že všetko „prebehne v medziach zákona", o necelú hodinu ich spred hradu odvážalo policajné auto.

„Pochodom chceme vyjadriť podporu vlastenectvu. Ukážme, že si nedáme slovenský symbol, slovenský dvojkríž. Ukážme parazitom v slovenskej politike, že nám tu nebudú rozkazovať feťáci a homosexuáli," vykrikoval počas pochodu do ampliónu Mišún.

„Symboly si nedáme," skandovali extrémisti. Urážali tiež politickú stranu SaS a Izrael, ktorých posielali „do pekiel."

Polícia sa zoskupila na začiatku hradieb Bratislavského hradu. Pochod už ďalej nepustila.

Asi päťdesiat ľudí

Extrémistov polícia pustila až po ústie ulíc Palisády a Zámocká, kde ich zastavil policajný kordón. Odtiaľ smerom ku hradu mali totiž zhromaždenie ohlásené aktivisti za ľudské práva odmietajúci násilie pravicových extrémistov a sochu Svätopluka, ktorú začiatkom júna slávnostne odhalil vtedajší premiér Robert Fico, bývalý predseda parlamentu Pavol Paška a prezident Ivan Gašparovič.

"Všetkým týmto liberálom a sionistickým bandám nevadí Svätopluk, ale dvojkríž, ktorý je symbolom slovenského národa a starý kresťanský symbol," hovoril Kotleba zhromaždeniu.

Jeho prejav prerušil aktivista Alojz Hlina, ktorého spacifikovala v momente, keď sa chcel dostať cez zátarasy ku Kotlebovi, mestská polícia.

„Chcel som len Kotlebovi a jeho prívržencom povedať, aby nechodili ku sochám. Išiel som k nim, aby ma lepšie počuli. Je to škoda, takto len všetko pokazia - ak budú chodiť ku sochám oni, už na Slovensku žiadne neostanú. Takíto ľudia znesväcujú sochy. Sú reprezentanti nikoho, iba svojich pomýlených názorov," vysvetľoval svoje konanie Hlina. Sám vraj sochu Svätopluka neodmieta, nie je z nej však ani nadšený.

Neskôr sa však snažili prebiť cez policajný kordón na hrad k soche. Mariána Kotlebu aj aj ďalších päť demonštrantov polícia zatkla, naložila do dodávky a odviezla. Jeden mal rozbitú, zakrvavenú hlavu. Polícia ho len vliekla po zemi.

Hlina ukoristil vlajku

Účastníci Kotlebovho pochodu sa snažili preniknúť pred parlament a pozrieť si sochu Svätopluka odtiaľ. Polícia ich však začala vytláčať. Niektorým sa to však nepáčilo a prišlo k potýčkam. Policajti zadržali a odviezli na stanicu aj Mišúna a rovnako aj Hlinu.

Ten sa vrhol medzi Kotlebovcov a vytrhol im vlajku. Policajti však zatkli a odviezli aj jeho.

Na legitimovanie Hlinu sa prizeral aj poslanec Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál, ktorý sa ako jediný zo všetkých pozvaných poslancov dostavil na akciu zorganizovanú občianskym aktivistom Robertom Mihálom zo zoskupenia UM! a niektorými ľudskoprávnymi organizáciami. Ako konštatoval, podľa neho si polícia zatiaľ plní svoje povinnosti, napriek tomu však netajil prekvapenie nad zásahom proti Hlinovi.

Spolitizovaná socha

Dostál podľa vlastných slov na akcie podobné tej dnešnej chodil Dostál aj predtým, ako sa stal poslancom, a má úmysel v tom pokračovať aj napriek svojej novej funkcii.

"Môj názor na sochu Svätopluka bol vyjadrený už v minulosti. Ide o mystifikáciu a prekrúcanie minulosti Robertom Ficom. Tvrdenie, že to bol kráľ starých Slovákov, bolo politicky využívané celé minulé politické obdobie. Tá socha spája to najhoršie z celej slovenskej histórie. Cez osobu autora komunistický režim a cez ten možno nechtiac vyobrazený gardistický znak zase režim ľudácky," uviedol svoj názor, pričom poznamenal, že podľa neho sú dané všetky dôvody na to, aby socha nezostala trvalou súčasťou Bratislavského hradu.

Na margo protestného zhromaždenia sa vyjadril, že je potrebné, aby sa ľudia ozvali proti prejavom neznášanlivosti. Ostatných poslancov však podľa vlastných slov nemobilizoval. "Nie som organizátor akcie, len som sa o nej dozvedel. Je to rozhodnutie každého človeka, či sa na takej akcii zúčastní, alebo nie. Verím, že ešte budú situácie, keď to bude dramatickejšie a prídu aj ďalší poslanci," zhodnotil. Zároveň však pripustil, že väčšia účasť poslancov by zvýšila vážnosť celej akcie.

Jeden z organizátorov Robert Mihály vidí dôvod nízkej účasti aj v strachu z možného fyzického napadnutia zo strany pravicových extrémistov, ktorí dnes zorganizovali tzv. Národnú púť k soche Svätopluka. Obe skupiny sa však napokon aj tak k sebe nedostali bližšie ako na 50 metrov. Zabránil tomu zásah polície.

Na kríž si mali dať pozor

Hlina, ktorého policajti najskôr iba legitimovali, ale neskôr aj odviedli, uviedol, že na Svätopluka nemá názor ani úplne odmietavý, ale ani pozitívny. Dvojkríž na štíte označil za znak obrovského diletantizmu, ktorého sme na Slovensku podľa neho roky svedkami. "Už keď niečo urobili, tak si aspoň mohli dať pozor na to, aby tam nebolo nič, čo môže byť vysvetľované rôznymi spôsobmi," zdôraznil.

Polícia zasiahla po tom, ako starosta Starého mesta Andrej Petrek vyzval zhromaždených, aby sa rozišli. Tí krátko na to však vyhlásili, že zhromaždenie je petičným zhromaždením, aby na rodnom dome Jozefa Tisa v Bytči ostala pamätná tabuľa.

Pri soche bolo iné zhromaždenie

Pri soche v rovnakom čase prebiehal protest proti násiliu, šíreniu myšlienok smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a slobôd, proti šíreniu myšlienok fašizmu a neonacizmu i šíreniu propagandy a populizmu v spoločnosti.

UM! protestoval bez diskusie

BRATISLAVA. Slovensko bez fašizmu či Stop politizácii umenia a nacionalizmu - s týmito transparentmi sa popoludní pred budovou Národnej rady SR zhromaždila približne päťdesiatka zväčša mladých ľudí. Prišli protestovať proti násiliu a myšlienkam potláčania ľudských práv i myšlienkam fašizmu a neonacizmu či šíreniu propagandy a populizmu v spoločnosti. Do ulíc vyšli v reakcii na pochod takzvanej Národnej púte, ktorú organizujú extrémne pravicové hnutia Slovenská pospolitosť a ĽS-Naše Slovensko.

"Títo ľudia sa tvária, že ochraňujú národné záujmy, dožadujú sa slobody slova, pritom potláčajú slobodu slova iných - či sú to už homosexuáli, alebo rôzne iné menšiny," odôvodnil občiansky aktivista z iniciatívy UM! Robert Mihály.

Prečítal pozdravy od zástupcov ľudsko-právnych organizácií Ľudia proti rasizmu, Amnesty International a ďalších, ktorí sú na dovolenke. Práve prázdninové dni sa podľa neho podpísali pod nižšiu účasť, než organizátori očakávali. "Ohlásených bolo približne 200 ľudí," priznal Mihály.

Diskusiu zrušili, autor ani Fico neodpovedali

Protest iniciatívy UM! mal byť pôvodne spojený s odbornou diskusiou o korektnosti a umiestnení sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade. Tú museli organizátori zrušiť. Autor sochy Ján Kulich ani bývalý predseda vlády Robert Fico totiž na ich e-mailovú ani telefonickú pozvánku neodpovedali.

Marína Zavacká z komisie, ktorá má relevantnosť sochy posúdiť, sa k výsledkom predčasne vyjadrovať nechcela. "Ak by sme hovorili o tejto soche, bolo by to jednostranné a s tým sa nestotožňujeme," odôvodnil Mihály. Pozvanie na podujatie dostalo aj 150 poslancov. V civile s igelitkou v ruke prišiel protest podporiť len Ondrej Dostál z OKS, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke Mosta-Híd.

Ako jediná zo zástupcov ľudu sa ospravedlnila Jana Kiššová zo SaS. "Tá socha v sebe spája to najhoršie zo slovenskej histórie - cez osobu svojho autora spája komunistický režim a cez ten, možno nechtiac vyobrazený gardistický znak, zase ľudácky režim," odôvodnil svoju prítomnosť Dostál. Mihály zas poznamenal, že bývalému premiérovi Robertovi Ficovi sa snáď dnes splnil sen o pútnickom mieste, keď socha Svätopluka pritiahla protestujúcich.

Hodil vajce a prišiel zase

Podujatie prišli osobne podporiť aj Romana Schlesinger a Hana Fábry z organizačného tímu májového Dúhového Pride za práva neheterosexuálne orientovaných ľudí. Ten sa skončil útokmi extrémistov. Protestujúci spred parlamentu mali dnes na rozdiel od extrémnych pravicových skupín povolenie prejsť aj k soche Svätopluka.

"Vy ste tu načo? Však tu nie je žiadne násilie," kričala po dave skupinka piatich dôchodcov. Mihály v nej spoznal muža, ktorý do neho v minulosti na inom proteste hodil vajce. "Kto vám zaplatil, feťáci? Vy, že ste Slováci?," reagovala ďalej skupinka. Dôchodcovia sa prechádzali davom so vztýčeným nápisom v ruke Neznevažujte kráľa Svätopluka. Sympatizanti iniciatívy UM! nad nimi viali dúhovými vlajkami. Pri soche Svätopluka sa napokon protestujúci rozostúpili v tvare srdca.

(sita)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 43 504
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 066
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 831
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 223
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 780
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 692
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 542
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 444
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 440
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 297
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

5 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

2 h

Neprehliadnite tiež

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

2 h