BRATISLAVA. Ťažba nerastných surovín vlani klesla medziročne o približne 15 percent a dosiahla 3,6 milióna ton. Výnimkou bolo dobývanie hnedého uhlia a lignitu, ktoré zvýšilo výkony a udržalo zamestnanosť aj vďaka štátnej podpore. Banské spoločnosti patria v niektorých regiónoch ku kľúčovým zamestnávateľom.
Podstatnú časť produkcie uhlia na Slovensku zabezpečuje zamestnanecká akciová spoločnosť Hornonitrianske bane (HBP) Prievidza. Podnik vlani vyťažil 2,28 milióna ton uhlia, čo medziročne predstavovalo nárast asi o štyri percentá. Baníci na Hornej Nitre fárajú v šachtách troch baní - Baňa Nováky, Baňa Cigeľ a Baňa Handlová.
Zhruba dva milióny ton uhlia ročne HBP dodávajú ako palivo do tepelnej elektrárne Nováky (ENO), ktorá produkuje okolo sedem percent ročnej spotreby elektriny v krajine. Odbyt elektrárňam zaručuje podpora vlády, na základe ktorej novácka elektráreň musí používať na výrobu elektriny stanovené množstvo domáceho uhlia. Podporný mechanizmus sa uplatňuje od roku 2005.
Hnedé uhlie sa ťaží v útlmovom režime na juhu stredného Slovenska v Bani Dolina. V minulom roku podnik vyťažil okolo 140.000 ton suroviny. Produkcia v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti mala pôvodne skončiť, zatvorenie bane sa však už viackrát odložilo. V šachtách v okrese Veľký Krtíš by sa malo ťažiť do roku 2012.
Ťažba uhlia na Záhorí by mala naopak v budúcnosti napredovať. Baňa Čáry vyťažila podľa údajov Hlavného banského úradu (HBÚ) v minulom roku 155.000 ton uhlia. Ročná ťažba by mala postupne rásť, životnosť ložiska sa odhaduje na ďalších niekoľko desaťročí. Hlavným odberateľom uhlia z bane je ENO, v roku 2009 pre podnik pracovalo zhruba 230 ľudí.
Významný pokles v minulom roku zaznamenala ťažba rúd. Dôvodom bol najmä výpadok ťažby železnej rudy v Siderite Nižná Slaná. Podnik sa totiž dostal do konkurzu a o prácu v ňom prišlo približne 600 ľudí. Rudy sa naďalej dobývajú na strednom Slovensku, činnosti sa venuje podnik Slovenská banská Hodruša - Hámre. Vlani viac ako zdvojnásobil ťažbu na približne 35.000 ton, ložiská obsahujú vzácne kovy vrátane zlata a striebra. Zníženie dopytu a kríza v hutníckom priemysle viedli vlani aj k poklesu ťažby magnezitu, ktorý sa dobýva najmä v Jelšave a Lubeníku.
Odvetvie ťažby a dobývania zamestnáva podľa údajov Štatistického úradu celkovo viac ako 7000 pracovníkov, ich počet v posledných rokoch klesal. Pre HBP pracujú vyše štyri tisícky ľudí. Tržby sektora podľa dát štatistikov vlani klesli medziročne o 12 percent a presiahli 524 miliónov eur.
Baníckemu priemyslu na Slovensku sa v posledných rokoch nevyhli tragédie, pri ktorých prišlo život viacero baníkov. Pri závale v bani pri Novákoch pred viac než tromi rokmi prišla o život štvorica pracovníkov. Vlaňajšia explózia v handlovskej bani si vyžiadala životy dvoch desiatok ľudí.