Bratislava 21. mája (TASR) - Platná novela volebného zákona nebráni tomu, aby sa na kandidátnej listine politickej strany uchádzali o priazeň voličov aj členovia iného politického subjektu, tvrdí štátny tajomník Ministerstva vnútra a podpredseda SOP Ivan Budiak.
Zákon výslovne neustanovuje, že kandidát musí byť členom tej politickej strany, na ktorej kandidačnej listine je uvedený, uvádza vo vyhlásení, ktoré dnes poslal TASR. Spresnil, že ustanovenie, ktoré neumožňovalo uvádzať člena jednej strany na kandidátke iného politického subjektu, bol zrušený novelou volebného zákona, ktorá platí od septembra 1999.
Podmienkou účasti politickej strany vo voľbách do NR SR je podľa Budiaka podanie kandidátnej listiny a jej zaregistrovanie Ústrednou volebnou komisiou. Listina kandidátov má pritom podľa zákona obsahovať názov politickej strany alebo koalície a meno, priezvisko, akademický titul, vek, rodné číslo, povolanie, trvalý pobyt, členstvo v politickej strane alebo údaj, že kandidát nie je členom politickej strany plus poradie na kandidátke vyjadrené arabským číslom. Z uvedeného podľa štátneho tajomníka MV SR vyplýva, že súčasné znenie volebného zákona ani Ústava SR nebránia tomu, aby ktorákoľvek kandidujúca politická strana uviedla na svojej kandidátnej listine aj kandidáta, ktorý je členom inej politickej strany. Navyše spomínané sporné ustanovenie stratilo účinnosť na základe nálezu Ústavného súdu z roku 2001, dodáva Budiak.
Na prekážky kandidovania jednotlivcov na kandidátkach politických strán, ktorých nie sú členmi, upozornila v pondelok Občianska konzervatívna strana. Jej predstavitelia sa chcú totiž v jesenných voľbách uchádzať o priazeň voličov na kandidátke SMK. Predseda Programovej rady OKS Peter Zajac v tejto súvislosti vyhlásil, že ak sa OKS s SMK na takomto postupe dohodne, kandidáti OKS budú musieť vystúpiť zo strany, aby splnili formálne náležitosti zákona. V podobnej situácii sa ocitá aj SOP. Jej zástupcovia by mali po dohode o predvolebnej spolupráci s SDĽ kandidovať vo voľbách na jej listine.