BRATISLAVA. "Napríklad pri pozitívnych zmenách v riadení eurofondov," ozrejmil pre TASR predseda združenia Michal Sýkora. Avizoval tiež, že samosprávy sa zapoja do novelizácie právnych predpisov na úseku územného plánovania, stavebného poriadku a vyvlastnenia. Kabinet Ivety Radičovej chce totiž dať samosprávam väčšia právomoci v súvislosti s čiernymi stavbami.
Vláda vo svojom vyhlásení deklaruje záujem posilniť slobodu a transparentnosť v nakladaní s príjmami škôl a školských zariadení. Samosprávy sú v oblasti školstva zriaďovateľom a zamestnávateľom. "Svoje organizácie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti riadi s rešpektom k školskej samospráve. Nemôže pritom zabúdať na to, že zodpovednosť za politiku v školstve voči rodičom nesie zo zákona mesto a obec. Preto skloňovanie slobody a transparentnosti v návrhu programového vyhlásenia vnímame ako posilnenie pedagogických slobôd," zhrnul Sýkora.
Mestá a obce tiež vítajú prípravu volebného kódexu a snahu o posilnenie vlastných príjmov územnej samosprávy, "avšak musíme zdôrazniť, že s touto iniciatívou nemôže prichádzať pokus o obmedzovanie našej suverenity. Ak uvažujeme v intenciách ďalšej decentralizácie, potom musíme definovať piliere komunálnej reformy", pripomenul šéf ZMOS. Túto oblasť považuje za jednu z kľúčových tém na obdobie najbližších rokov. "Pretože na komunálnu reformu sa nemôžeme pozerať len optikou financií, ale aj služieb, poslania a potrebnosti samosprávy i v malých, často periférnych obciach," uzavrel.