Slovenský futbalový zväz nezaujíma, koľko ľudí bude pozerať futbal. Prioritou sú peniaze pre inštitúciu. Ministerstvo školstva na SFZ prispieva. Zvažuje, že pre televízne práva siahne na dotáciu.
BRATISLAVA. Kým ešte nedávno boli zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie pre Slovenskú televíziu natoľko dôležité, že ich súčasne vysielala na prvom i treťom okruhu, onedlho z obrazoviek verejnoprávnej televízie zmiznú pre zmenu úplne.
Z divákov znovu urobili rukojemníkov, píše Konštantín Čikovský.
Spoločnosť Sportfive, ktorá za Slovenský futbalový zväz vyjednáva o predaji televíznych práv na reprezentačné zápasy, ich spolu so slovenskou Corgoň ligou predala rumunskej káblovej spoločnosti Digi TV. Tá bude slovenský futbal vysielať na novom športovom kanáli Digi Sport, ktorý si zaplatilo len asi 280-tisíc divákov.
Napríklad kvalifikačný zápas s Poľskom, ktorý rozhodol o našom postupe na majstrovstvá sveta v Južnej Afrike, pritom pozeralo milión divákov.
Väčšina slovenských futbalových fanúšikov sa tak ocitne v situácii, že hoci cez koncesionárske poplatky financujú STV a cez štátny rozpočet zasa dotujú Slovenský futbalový zväz, slovenský futbal uvidia len u suseda alebo v krčme. Alebo opäť siahnu do peňaženky a zaplatia si za nový televízny kanál.
SFZ riskuje dotáciu
Táto situácia nahnevala aj politikov, ktorí televíziu i zväz žiadajú o vysvetlenie. Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) už začal preskúmavať, či futbalový zväz neporušil zákon. „V takom prípade môže minister zväzu siahnuť aj na dotáciu," povedala hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková. Zväz má tento rok cez ministerstvo školstva dostať zo štátneho rozpočtu jeden a štvrť milióna eur.
Zaskočený je aj minister kultúry Daniel Krajcer (SaS), pod ktorého zasa spadá televízia. „Je to prekvapujúce a logicky z toho vyplýva otázka, aká je úloha športového kanála STV3."
Zlyhanie manažmentu STV
Podobne sa vyjadrujú aj poslanci, ktorí sedia v mediálnom výbore parlamentu. „Je to veľmi smutné. Budem sa na to určite pýtať členov Rady STV aj riaditeľa televízie," povedal predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer).
„Je elementárnou povinnosťou verejnoprávnej televízie poskytovať športové zápasy reprezentácie, kto iný to má robiť, keď nie STV," hnevá sa aj poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý.
Jeho kolega Jozef Viskupič z SaS dokonca volá po vyvodení zodpovednosti. „Je to absolútne zlyhanie manažmentu a dúfam, že Rada STV bude konať."
STV na otázku, ako mieni situáciu riešiť, neodpovedala. Riaditeľ televízie Štefan Nižňanský však vypustenie slovenského futbalu pripúšťal už na poslednom rokovaní Rady STV koncom júla.
„Verím, že nájdeme pochopenie u členov rady aj u divákov, lebo dostať sa do situácie, že my skočíme na akúkoľvek cenu za práva a ešte budeme niesť aj ťarchu nákladov na zabezpečenie vysielania, to si nemôžeme dovoliť," vravel.
Členovia rady a riaditeľ televízie budú teraz poslancom výboru vysvetľovať, prečo sa nedokázali so zástupcom futbalového zväzu dohodnúť. Zväz zasa žiada o vysvetlenie Jurzyca.
Jedným z riešení, ktoré je údajne ešte v hre, je zakúpenie sublicencie od Digi TV. Vysielanie futbalu by tak zrejme stálo ešte oveľa viac, ako mala zaň STV zaplatiť pôvodne.
Miklós: Futbalový zväz aj STV zaspali dobu
VOJTECH MIKLÓS je šéfom spoločnosti Šport Progress, ktorá predávala vysielacie práva na slovenský futbal
v minulosti.
Čo hovoríte na to, že zápasy reprezentácie bude vysielať televízia, ktorú naladí iba 280-tisíc domácností?
„Všetky domácnosti ju môžu mať, keď si ju zaplatia. Je to súčasť života, nič zvláštne.“
Nepovažujete za chybu, že futbal nebude na verejnoprávnej STV?
„Problém nie je, či je to verejnoprávna, alebo súkromná televízia, ale to, že ešte nie sú pripravení, aby sa futbal k verejnosti naozaj dostal.“
Poznáte v Európe krajiny, kde reprezentáciu vysiela televízia s takým pokrytím?
„Vo viacerých krajinách vysiela reprezentáciu komerčná televízia, ale súhlasím, že toto nie je obvyklý ani šťastný prípad, pretože Digi TV nie je pripravená. Už len to, že neodvysiela prvé zápasy, bude podľa mňa porušením zmluvy.“
V čom spravila STV chybu?
„Trochu neskoro pochopila, že evolúcia priniesla nové televízne spoločnosti, ktoré majú záujem o slovenský futbal, a zareagovala neskoro. Rovnako Slovenský futbalový zväz zaspal dobu, vôbec nesledoval, čo sa deje na televíznom trhu, a zmluvy boli podpísané bez toho, aby o tom vedeli. Pritom ako vlastníci práv majú právo sledovať celý priebeh predaja.“
Zväz to zanedbal?
„Absolútne. Zmluva umožňuje zväzu, aby sa zúčastnil na procese a keby to nezanedbal, tak by sa toto nestalo.“
Mali aj na úkor ceny zohľadniť, koľko ľudí bude môcť reprezentáciu sledovať?
„STV sa vzhľadom na ťažkú finančnú situáciu snažila získať práva lacnejšie. Nerátala s tým, že niekto dá lepšiu ponuku. Keď pochopila, že môže práva stratiť, vylepšila svoju ponuku a pokiaľ viem, ponúkla viac ako Digi TV. Keď však komunikáciu zanedbáte a partner je už v záverečnej fáze rokovaní s niekým iným, je to problém.“
STV dala lepšiu ponuku?
„Keď v STV zistili, že futbal môžu stratiť, prijali strategické rozhodnutie a výrazne zvýšili ponuku. Myslím si, že keby bol zväz v dianí, tak by pomohol. Nie STV, ale predovšetkým sebe, pretože by nedovolil, aby sa práva predali niekomu, kto nedal najlepšiu ponuku.“
Takže Digi TV využila nepripravenosť aktérov?
„Trh v tomto prípade predbehol slovenských aktérov, ktorí čakajú, že nejaký pán boh príde a všetko za nich vyrieši. Nepochopili jednu vec, že televízny trh v oblasti športových prenosov sa netvorí na Slovensku.“
Mala by sa STV usilovať kúpiť sublicenciu na zápasy reprezentácie?
„Ja by som to už teraz nerobil. Čo by z toho mali, akurát by napĺňali peňaženku súkromnej spoločnosti. Nie sme predsa v komunizme, že by toto mala byť povinnosť STV. Tí, ktorí majú o futbal záujem, si ten kanál môžu kúpiť.“
Michal Piško

Beata
Balogová
