Polícia tvrdo zakročila proti priaznivcom Slovenskej pospolitosti, keď sa po skončení povoleného pochodu pokúsili preniknúť na Bratislavský hrad k spornej soche Svätopluka. Policajný prezident je so zásahom spokojný, vyskúšali si nové postupy.
BRATISLAVA. Polícia si v sobotu pri zhromaždení pravicových extrémistov pri Bratislavskom hrade vyskúšala nový postup. Pred zhromaždením na podporu sochy Svätopluka sa polícia s organizátormi stretla a vysvetlila im, čo sa bude považovať za priestupok a čo za trestný čin a ako polícia zakročí, povedal policajný prezident Jaroslav Spišiak.
Sobotňajšie demonštrácie nemali víťaza, myslí si Peter Schutz.
Druhý prvok mal obmedziť pocit demonštrantov, že „kvôli nim prišlo veľa policajtov". Preto sa niektoré jednotky ukázali na mieste až po narušení poriadku. Spišiak je so zásahom spokojný. „Bol to prvý pokus, nebolo to stopercentne tak, ako som si to predstavoval, ale postupne sa to bude zdokonaľovať.
Skončili na polícii
Je sobota popoludní. Piati mladíci ležia na zemi. Marián Kotleba sa s trpiteľským výrazom na tvári snaží vytrhnúť dvom policajtom zo zovretia, ďalší z jeho prívržencov má zakrvavenú tvár a ledva sa hýbe.
Polícia všetkých naloží do auta a odvezie. Turisti z Luxemburgu, ktorí prišli obdivovať zrekonštruovaný Bratislavský hrad, nechápavo stláčajú spúšte fotoaparátov.
Dve ohlásené zhromaždenia - púť pravicových extrémistov k soche Svätopluka na hradnom nádvorí a protest občianskych aktivistov proti soche a krajnej pravici - sa v sobotu nakoniec nestretli.
V medziach zákona
„Všetko prebehne v medziach zákona," sľubovali len hodinu pred konfliktom predseda Ľudovej strany - Naše Slovensko Kotleba a organizátor púte Marián Mišún pred policajtmi, ktorí kontrolovali ich povolenie na pochod.
„Slovensko si nedáme" či „symboly si nedáme" znelo ulicami Starého Mesta, kým extrémisti s vlajkami Slovenskej pospolitosti a v tričkách Kotlebovej strany ukončili podľa plánu zhromaždenie o druhej na Zámockej ulici, asi dvesto metrov od sochy Svätopluka.
Keďže nemali povolenie na vstup do areálu Hradu, kde sa v tom čase konalo zhromaždenie občianskych aktivistov, polícia ich ďalej nepustila.
„Nepriateľom slovenského národa neprekáža Svätopluk, ale slovenský dvojkríž ako symbol slovenského národa a starý kresťanský symbol. Preto sme sem prišli, aby sme povedali rázne nie odstráneniu sochy Svätopluka a kresťanských symbolov zo slovenského verejného života," kričal pred niekoľkými desiatkami svojich do ampliónu Kotleba, až kým mu neprestal fungovať mikrofón.
Pokloniť sa mali individuálne
Výzvy Kotlebu a Mišúna tesne pred skončením zhromaždenia, aby sa „pútnici poklonili soche kráľa Svätopluka individuálne", dávali tušiť problémy.
O polhodinu sa asi 80 kotlebovcov tlačilo pred valom ťažkoodencov a kukláčov pred vstupnou bránou do hradného areálu.
Hovorili, že zbierajú podpisy pod petíciu, aby na rodnom dome prezidenta vojnového slovenského štátu Jozefa Tisa v Bytči zostala pamätná tabuľa. Nepomohli ani tri výzvy starostu Starého Mesta Andreja Petreka, aby sa už nepovolené zhromaždenie rozišlo.
Krv začala tiecť, keď sa Kotleba s niekoľkými prívržencami rozbehol v snahe preraziť dva rady ťažkoodencov a dostať sa k soche. Na polícii skončilo napokon desať ľudí, dvoch z nich musel ošetriť lekár.
Okrem Kotlebu a Mišúna v cele skončil aj občiansky aktivista Alojz Hlina, ktorý protestoval proti zhromaždeniu extrémistov a jednému účastníkovi zobral vlajku Slovenskej pospolitosti.
Zvyšok zhromaždenia vytlačila polícia na Zámockú ulicu, kde ho držala do chvíle, keď kancelária Národnej rady rozhodla, že areál Hradu definitívne uzavrie z bezpečnostných dôvodov.
Bez diskusie
V malom počte a v úplnom pokoji prebiehalo zhromaždenie občianskych aktivistov proti extrémistickému násiliu na hradnom nádvorí. Narúšali ho len občasné výkriky okolo sochy stojacich dôchodcov.
„Títo tu kričia, že hanba fašistom. Sú fašisti len preto, že si zastávajú Slovensko a Tisa?" rozčuľovala sa asi 60-ročná pani. Na sochu sa prišla pozrieť s extrémistami až z Trnavy.
Diskusia odborníkov o umiestnení sochy, ktorú aktivisti plánovali, napokon nebola. Neprišiel ani autor sochy, normalizačný umelec Ján Kulich, ani jej objednávateľ Robert Fico.
„Pán Fico verejne hlásal, že táto socha sa má stať pútnickým miestom, čím sa aj pre extrémistov stala, a preto si myslím, že Robert Fico nesie istú mieru zodpovednosti," komentoval dianie pod Hradom zvolávateľ zhromaždenia Róbert Mihály z občianskeho združenia UM!.
Jediný poslanec Národnej rady, ktorý prijal pozvanie aktivistov, Ondrej Dostál z OKS, ocenil postup polície.
Brať vlajku extrémistom je vraj krádež
Známy aktivista Alojz Hlina tvrdí, že v sobotu išiel okolo Hradu náhodou. Protestoval proti krajnej pravici, polícia si podala aj jeho.
BRATISLAVA. Najskôr kričal na Kotlebu, že nemá chodiť k sochám, potom vzal jeho prívržencovi vlajku Slovenskej pospolitosti. Keďže nepočúval príkazy polície a vraj kradol, odsedel si aktivista Alojz Hlina v sobotu päť hodín na policajnej stanici.„Kým predvedení kotlebovci už boli doma alebo pili pivo na stanici, ja som ešte sedel v cele," hovorí. Ticho bol vraj až dovtedy, kým mu polícia nechcela „brať výtery z telových otvorov".
„Zásah polícia zvládla profesionálne, videl som to vytlačenie davu. Ale dovolím si tvrdiť, že v mojom prípade to niekto prehnal," tvrdí Hlina. Nechce sa sťažovať, ale brániť obvineniu z krádeže.
Šéf polície Jaroslav Spišiak tvrdí, že odber vzorky pri majetkových trestných činoch je bežný.
(mk)

Beata
Balogová
