Bratislava 21. mája (TASR) - Povinnú identifikáciu osôb vykonávajúcich neobvyklú obchodnú operáciu alebo obchodnú operáciu v hodnote najmenej 15 tisíc eúr uzákoňuje novela zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti. V roku 2001 bolo prijatých 477 hlásení o podozrivých obchodných operáciách v objeme asi 21 miliárd Sk.
Ukázalo sa, že od roku 1997, kedy začal v SR fungovať systém hlásení o podozrivých prevodoch peňazí, bolo prijatých 1635 hlásení. Z tohto počtu sedem percent sa týkalo prípadov, v ktorých bolo vznesené obvinenie konkrétnym osobám pre rôzne trestné činy.
V boji proti praniu špinavých peňazí má primárne postavenie finančná polícia, ktorá úzko spolupracuje s okruhom tzv. povinných osôb v oblasti identifikácie alebo zisťovania skutočného vlastníka finančných prostriedkov. Okrem pracovníkov bánk k nim na základe zmien v zákone pribudnú aj poisťovne, vrátane zahraničných pobočiek, a poštové úrady.
Identifikácii bude podliehať každá osoba, ak pravidelná výška prémie zo životného poistenia za kalendárny rok dosiahne najmenej 1000 eúr alebo jednorazová prémia hodnotu 2500 eúr. Každý návštevník kasín budú musieť strpieť proces identifikácie. Vo všeobecnosti bude skúmané, či pri obchodnej transakcii koná skúmaná osoba vo vlastnom mene alebo z poverenia.
Neobvyklá obchodná operácia bude môcť byť zdržaná na 48 hodín, prípadne ešte ďalších 24 hodín, až do prijatia oznámenia od finančnej polície, aby bola transakcia vykonaná.
Vláda SR pripravila novelu zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti aj pod tlakom hodnotiacich kritérií Financial Task Force (FATF), ktoré našim systémom vyčítajú aj existenciu vkladných knižiek na doručiteľa. Odporúčané bolo aj skoré riešenie otázky identifikácie skutočných majiteľov finančných prostriedkov a dohľadu nad povinnými osobami v zmysle ich povinností odhaľovať neobvyklé obchodné prevody financií. Novela je odozvou aj na eurolegislatívu v danej oblasti a je v nej rešpektovaný aj Dohovor OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu.
*pm som