SME

Parlament minúta po minúte: Vláda má dôveru, rokovanie skončilo

Po päťdňovej rozprave dnes poslanci rozhodli o programovom vyhlásení vlády a súčasne o vyslovení dôvery kabinetu počtom 79 hlasov zo 145 prítomných poslancov.

(Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Vláda premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) dnes podľa očakávania získala dôveru parlamentu. Programové vyhlásenie, v ktorom sa koalícia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd zaviazala napríklad ozdraviť verejné financie či bojovať proti korupcii, podporilo 79 zo 145 prítomných poslancov.

Premiérka Iveta Radičová za priority jej kabinetu označila zdravé a udržateľné hospodárenie, nulovú toleranciu korupcie, zabezpečenie prístupu k spravodlivosti, dostatok pracovných príležitostí, motivujúce podnikateľské prostredie a aktívna občianska spoločnosť. Vláda chce podporovať vzdelaných ľudí a inovatívnu spoločnosť, a zabezpečiť ľuďom prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

18:58 Prvé návrhy zákonov, s ktorými sa dnes stretli poslanci Národnej rady SR v novom volebnom období, zatiaľ prechádzajú legislatívnym procesom hladko. Za približne hodinu stihli v rámci prvého dňa štvrtej schôdze odhlasovať skrátené legislatívne konanie k dvom právnym normám a tie aj vzápätí posunuli do druhého čítania.

V prvom prípade ide o zmenu kompetenčného zákona, ktorá zabezpečí opätovnú samostatnú existenciu ministerstva životného prostredia (MŽP). To na základe rozhodnutia predchádzajúcej vlády splynulo s rezortom pôdohospodárstva.

Predseda parlamentu Richard Sulík následne prerušil rokovanie 4. schôdze, ktorá bude pokračovať v stredu o 9:00. Ďalším bodom programu je návrh ústavného zákona na zúženie imunity poslancov a sudcov.


18:07 Poslanec Národnej rady SR za SaS Igor Matovič z hnutia Obyčajní ľudia (OĽ) sa pri hlasovaní o vládnom programe bál, že zle stlačí gombík a bude za idiota. So schválením programového vyhlásenia, ktoré dnes podporilo 79 zo 145 prítomných poslancov, je spokojný. "Vydýchol som si, keď tam zasvietilo 79, lebo som sa pri stláčaní gombíčka najviac bál, že sa pomýlim, bude tam 78 a budem za idiota. Našťastie som sa nepomýlil a bolo 79 hlasov," povedal pre TASR Matovič.

17:30 Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) dnes krátko po tom, ako parlament na svojej tretej schôdzi v novom volebnom období vyslovil dôveru vláde Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), otvoril rokovanie štvrtej schôdze zákonodarného zboru. Poslancov čaká vôbec prvé rozhodovanie o zákonoch od parlamentných volieb. Väčšina členov snemovne (81) sa bude na legislatívnom procese podieľať po prvý raz v živote.

Celkovo je na programe zasadnutia 12 bodov, z toho sú tri návrhy zákonov. Kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) predložil návrh na zmenu kompetenčného zákona, Trestného poriadku (oba žiada prerokovať v skrátenom konaní) a zmenu Ústavy SR za účelom zúženia poslaneckej imunity. V tomto prípade však bude koalícia potrebovať aj hlasy opozície, keďže nemá potrebných 90 hlasov, ale len 79.

17:15 Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) vyjadrila vďaku poslancom parlamentu za prejavenú dôveru. Po schválení vládneho programu dnes poďakovala aj za všetky vecné pripomienky, ktoré v rozprave odzneli.

Podľa Radičovej vládu čaká teraz rozpracovanie programového vyhlásenia vlády do podoby konkrétnych úloh, časového harmonogramu a legislatívneho plánu kabinetu. "Túto prácu chcem urobiť a predložiť na diskusiu do konca septembra. Vytvorila som na to pracovné tímy, som s nimi v permanentnom kontakte," uviedla pred novinármi na krátkom brífingu.

Informovala, že tvorba zákona roka, čiže štátneho rozpočtu, bude prebiehať v opačnom slede. "Nezačína šetrením, ale realokáciou európskych fondov a zdrojov na naše priority a až potom bude nasledovať výdavková časť rozpočtu," upozornila premiérka.

Dodala, že šesť priorít vládneho programu sa premietne aj do priorít štrukturálnych, čiže kam budú nasmerované všetky verejné zdroje, aké budú náklady takto nasmerovaných verejných zdrojov a aké šetrenie výdavkov musia uskutočniť, aby plány mohli zrealizovať.

17:00 Národná rada SR dnes schválila programové vyhlásenie vlády a vyslovila dôveru kabinetu premiérky Ivety Radičovej. Program vlády podporilo všetkých 79 koaličných poslancov zo 145 prítomných zákonodarcov, 66 opozičných predstaviteľov Smeru a SNS bolo proti. Chýbali poslanci za Smer Ján Počiatek, Miroslav Číž a Vladimír Jánoš a za SNS Ján Slota a Štefan Zelník. Zákonodarcovia zamietli doplňujúce návrhy, ktoré predložil poslanec za Smer Vladimír Faič.

Výsledok hlasovania o vládnom programe opozičných poslancov neprekvapil. Exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) však šokovalo, že vládna koalícia dokázala pri hlasovaní zabezpečiť plnú podporu svojich poslancov, teda 79 hlasov.

"Pre mňa je prekvapením, že vôbec dali dokopy 79 hlasov. To som zostal šokovaný, že všetci prišli, že všetci vedeli, ako stlačiť gombík a urobili všetko tak, ako mali," vyhlásil pre TASR Kaliňák. Na adresu disciplinovaného hlasovania dodal, že poslanci vládnej koalície sú schopní výchovy. "Keď na nich bude tvrdá ruka zo strany premiérky, možnože aj k niečomu dospejú," podotkol.

Rokovanie sprevádzali ostré slovné prestrelky

Bývalý kabinet premiéra Roberta Fica (Smer), ktorý nová vláda po júnových voľbách nahradila, získal pred štyrmi rokmi dôveru parlamentu po štyroch dňoch diskusie.

Debata o programe určujúcom hlavné priority vlády začala ešte minulý týždeň v utorok. V snemovni ho predstavila Radičová (SDKÚ-DS).

Rokovanie sprevádzali ostré slovné prestrelky a vzájomné obvinenia medzi koalíciou a opozíciou. Zástupcovia koalície vyčítali bývalému kabinetu napríklad rozvrat verejných financií a korupciu, opozícia vládu naopak obviňovala z očierňovania jej práce v minulom volebnom období. V debate vystúpilo viac ako 30 zákonodarcov. Ostré výmeny názorov sa nevyhli ani dnešnej debate, ktorá sa však zrýchlila po tom, čo väčšina koaličných poslancov stiahla prihlášku do rozpravy. Ďalší zas stratili poradie, pretože neboli prítomní v snemovni.


16:33 Poslanci NR SR dnes neodsúhlasili, aby predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin vystúpil v rámci rozpravy k programovému vyhláseniu vlády. Z prítomných 134 poslancov sa za jeho vystúpenie vyjadrilo 58 zákonodarcov, proti bolo 42 a 32 sa hlasovania zdržalo.

Poslanec Smeru-SD Pavol Paška žiadal, aby sa o návrhu hlasovalo ešte raz. Vyjadril sa, že nevidí novú politickú kultúru v tom, keď poslanci neumožnia vystúpiť šéfovi NS.

Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský mu pripomenul, aby s novou politickou kultúrou začal od seba. Hrušovský nevidel dôvod na to, aby dal opakovane hlasovať o tom, či Harabin môže predniesť svoje pripomienky k vládnemu programu.

16:31 Vtipom o prasiatku a potkanovi začal dnes v Národnej rade SR svoje vystúpenie v rozprave poslanec za Smer Pavol Paška, pričom malo ísť o metaforu na postavenie koalície a opozície. Podľa Pašku sú obe zvieratá veľmi podobné vo svojom výzore, avšak na rozdiel od prasiatka potkan sa priazni ľudí neteší len preto, že má „dodrbané PR“. „Štyri roky sa vám marketingovo darilo vytvárať ilúziu a vtláčať ľuďom na Slovensku fóbiu strachu a fóbiu vytvárania triedneho nepriateľa,“ vyhlásil v pléne na adresu koalície Paška. Aj vyhlásenia koalície o rozvrátenej krajine a neodbornom vedení krajiny bývalým kabinetom Roberta Fica považuje za ilúziu, ktorou koalícia živí svojich voličov.

Podľa Juraja Drobu zo SaS bola práve politika bývalej vládnej garnitúry definovaná marketingom bez akéhokoľvek obsahu. „Myslím, že tí, ktorí vytvárali ilúzie a nie realitu, to bola vaša vláda, vytvárali ste ilúziu o tom, že ste sociálni, neboli ste, vytvárali ste ilúziu o tom, že nekradnete, to tiež nie je pravda, vytvárali ste ilúziu o tom, že vám záleží na ľuďoch, čo vám absolútne nezáležalo,“ vyhlásil Droba.

Paškovým vystúpením ukončili poslanci rozpravu k programovému vyhláseniu.

16:12 Podľa ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) sú výroky opozičných predstaviteľov na jeho adresu dôkazom toho, že niekto je tu "veľmi nervózny." Povedal to po rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a reagoval tak na vyjadrenia exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý ho počas dnešnej rozpravy k programovému vyhláseniu vlády označil za "hochštaplera, čiže podvodníka."

"Vždy je lepšie byť hochštaplerom, ako človekom ktorý sa bojí, že nastala doba a niekto mu klepne po prstoch a prekazí mu miliardové kšefty," zdôraznil minister.

15:31 Ľuďom, ktorým za bývalej vlády ukrivdil štát, sa dnes v parlamentnej rozprave ospravedlnil poslanec za OKS Peter Zajac, ktorý sa do Národnej rady SR dostal na kandidátke strany Most-Híd. „Považujem za dôležité, aby to bolo povedané na tejto pôde a v tejto chvíli,“ konštatoval Zajac s tým, že princípy slobodnej a demokratickej spoločnosti u nás nie sú zakotvené ani 20 rokov po páde komunizmu.

Poslanec adresoval ospravedlnenie Hedvige Malinovej, rádu Františkánov, Ernestovi Valkovi, Ladislavovi Rehákovi, kazašskej novinárke Balli Marzecovej, nedobrovoľným obetiam policajnej akcie v Poprade, aktivistom, voči ktorým zasiahla polícia pri protičínskom proteste, rómskym chlapcom tyranizovaným policajtmi, zbitým fanúšikom v Dunajskej Strede.

Nie všetci poslanci prijali Zajacovo gesto s nadšením. „Keď sa ospravedlňujete mladým Cigáňom, neviem, či by ste sa nemali ospravedlniť aj tým našim starým ľuďom, ktorí sa nevládzu brániť a ktorých tí Cigáni napádajú a bijú a dokonca za pár korún aj zabíjajú, zamyslite sa nad sebou,“ reagoval poslanec za SNS Dušan Švantner. Zajac na túto poznámku odmietol reagovať, pretože tieto slová podľa neho len potvrdzujú to, čo povedal v rozprave.

12:31 Predseda parlamentu Richard Sulík zvolal ďalšiu schôdzu NR SR. Začne sa po skončení prebiehajúcej 3. schôdze, na ktorej poslanci diskutujú o Programovom vyhlásení vlády a budú hlasovať o vyslovení dôvery kabinetu Ivety Radičovej.

Navrhnutý program 4. schôdze má 12. bodov. Medzi nimi je návrh novely kompetenčného zákona a novelizácia Trestného poriadku. Obe normy by mal zákonodarný zbor prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Do programu je zaradená aj novelizácia Ústavy SR, ktorá zužuje imunitu poslancom NR SR a sudcom.

Návrh novely ústavy zužuje poslaneckú imunitu len na ich výroky v parlamente. "Účelom navrhovanej právnej úpravy je zúžiť imunitu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky len na hlasovanie v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v jej výboroch a výroky prednesené pri výkone funkcie poslanca v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v jej orgánoch," uvádza sa v predkladacej správe návrhu ústavného zákona. Súčasne sa ním odbúra potreba súhlasu Národnej rady SR na trestné stíhanie poslancov Národnej rady. Obdobným spôsobom sa navrhuje zúžiť imunita sudcov.

Naďalej však bude potrebný súhlas národnej rady, resp. ústavného súdu na vzatie poslanca, resp. sudcu a generálneho prokurátora Slovenskej republiky do väzby. Na schválenie ústavného zákona je potrebný súhlas minimálne 90 poslancov NR SR. Koaličným poslancom musí preto pomôcť najmenej 11 opozičných poslancov. "Robert Fico zdôraznil, že strana Smer-SD nevidí žiaden dôvod rokovať o tomto návrhu ústavného zákona pred konaním referenda vyhláseného na 18. septembra 2010, v ktorom majú ľudia rozhodovať aj o poslaneckej imunite," uviedol koncom júla riaditeľ odboru komunikácie Smeru-SD Erik Tomáš.

12:28 Aj bývalý premiér Robert Fico v Programovom vyhlásení svojej vlády navrhoval ústavné zmeny, iba v oblasti justície išlo o dva návrhy ústavných noviel, ohradil sa dnes minister vnútra Daniel Lipšic voči Ficovej kritike, že nový kabinet sľubuje niečo, čo nemôže splniť, a to zmeny vyžadujúce si novely ústavných zákonov.

Podľa Lipšica viaceré zákony, ktoré bude jeho rezort pripravovať, presahujú jedno volebné obdobie a bol by rád, keby sa schválili širším konsenzom. Medzi ne napríklad zaradil volebný kódex zjednocujúci pravidlá všetkých typov volieb, na kreovanie zákona chce prizvať aj predstaviteľov opozície. Poslancov Lipšic vyzval, aby zákony posudzovali podľa kvality a nie podľa toho, kto ich predkladá, ako sa to dialo v uplynulých štyroch rokoch.

Minister vnútra zároveň zdôraznil, že polícia musí byť apolitická, ale nikdy nemôže byť nestranná. „Vždy musí stáť na strane slušných ľudí a musí rozlišovať medzi slušnými ľuďmi a gaunermi,“ dodal. Polícia podľa neho bude mať rozviazané ruky a nikto nebude stáť nad zákonom, ani bývalí či súčasní politici.

12:25 Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico, ktorý dnes nie je prítomný na schôdzi Národnej rady SR, sa pred flákaním sa v parlamente skrýva za minuloročnú banícku tragédiu v Handlovej. V pléne NR SR, kde dnes poslanci pokračujú v rozprave o Programovom vyhlásení vlády SR, to uviedol podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ-DS). Reagoval takto na vysvetlenie poslanca Roberta Kaliňáka (Smer-SD), prečo dnes líder Smeru-SD v pléne chýba.

"Na pietnu spomienku pri príležitosti 1. výročia úmrtia 20 baníkov v Handlovej sme dostali pozvánky od pána primátora Rudolfa Podobu viacerí," tvrdí Hort. Podľa jeho slov bolo v tomto meste o 9.30 h. ráno rozozvučanie zvonov a vtedy začala možnosť Handlovčanov zapáliť sviečku pri pamätníku. "Samotná spomienková akcia začína až večer o 19. hodine zádušnou omšou. Dnes dopoludnia a počas dňa sa nič také, čo je pietny akt, nedeje. "Chcem sa spýtať, či je pán Fico kostolník alebo zvonár, lebo nevidím iný dôvod, prečo by tam mal byť," zdôraznil koaličný poslanec.

12:20 Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) je slušný a odvážny človek a bude dobrým ministrom. V dnešnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády to vyhlásil šéf rezortu kultúry Daniel Krajcer (SaS). Reagoval tak na vystúpenie poslanca Smeru-SD Roberta Kaliňáka, ktorý Galka nazval hochštaplerom.

"Vaše vystúpenie bolo naozaj vtipné, ale od bývalého ministra a podpredsedu vlády by som očakával niečo vecnejšie," poznamenal s tým, že Galko akosi priveľmi "leží v žalúdku" Smeru-SD. "A všetci vieme prečo. Niekto má strach," zdôvodnil Krajcer.

Okrem toho reagoval aj na kritiku opozície k vládnemu programu. Zdôraznil, že dokument nemusí obsahovať úplne konkrétne riešenia. "Programové vyhlásenie je základnou bázou pre ďalšie fungovanie vlády," zdôraznil. Dodal, že konkrétne riešenia prídu neskôr, po schválení vládneho programu. Krajcer poukázal aj na to, že dokument zatiaľ nie je ani schválený parlamentom, vláda nemá ešte ani dôveru a opozícia ju už kritizuje, akoby vládla už aspoň dva roky.

Krajcer zároveň vyzval Smer-SD, aby prestal raziť heslá o kupovaní poslancov a predsedu strany Roberta Fica nazval najtalentovanejším marketérom na slovenskej scéne, ktorý toto heslo prezentuje. "My sme nikoho nekupovali. Pán poslanec Igor Matovič a ďalší traja naši poslanci sú síce obyčajní, ale zároveň slušní ľudia," vyhlásil. Uvedomuje si, že SaS platí akúsi nováčikovskú daň a udalosti okolo SaS v uplynulých dňoch označil za "možno až príliš verejné". Čo ale nepovažuje za nejakú veľkú chybu.

Zastal sa nielen poslancov okolo Igora Matoviča z hnutia Obyčajní ľudia, ale aj štyroch poslancov OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidačnej listine Mosta-Híd. Je presvedčený o tom, že všetci títo budú oporou vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS).

"Pri vašom vystúpení neviem, či vystúpil minister alebo televízny komentátor," reagoval poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák. Jeho stranícky kolega Ján Podmanický vyzval Krajcera ku korektnosti a poznamenal, že SaS by sa mala pozerať na seba. "Nechcem hovoriť o hanbe, ktorú spôsobuje váš predseda parlamentu. Ste tam len niekoľko dní a toľko hanby, koľko ste spôsobili, to je nehorázne," vyhlásil.

11:53 Poslanec za Smer-SD Robert Kaliňák sa dnes ospravedlnil ministrovi obrany Ľubomírovi Galkovi za slová, ktoré mu koncom minulému týždňa adresoval jeho stranícky kolega Pavol Paška. Paška Galkovi povedal, že je diletant.

„Nesúhlasím s tým, že je diletant. Podľa slovníka cudzích slov je diletant povrchný odborník, čiže aspoň niečo. Ja by som použil iné slovíčko - hochštapler, v slovníku sa píše, že je to podvodník,“ povedal Kaliňák v rozprave k vládnemu programu s tým, že na znak zmierenia slovník cudzích slov Galkovi daruje.

Spôsob, akým sa nový minister obrany ujal funkcie považuje podpredseda Smeru-SD za absolútnu svetovú raritu. Upozornil, že Galko vymenoval do funkcie riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby človeka, ktorý nemal bezpečnostnú previerku, čo sa ešte nikdy v histórii nestalo. Minister sa podľa neho teraz snaží všetky dôkazy svedčiace o protizákonnom konaní zlikvidovať.

Kaliňák vládny program označil za zmes všeobecných fráz. „Kam zmizlo predsavzatie radikálne znížiť odvody a dane,“ spýtal sa kresťanských demokratov. „Pýtam sa, kam sa podeli odvážne návnady, ktoré viseli na vašich politických udiciach,“ poznamenal.

Podľa neho nový kabinet pri tvorbe programu diskutoval predovšetkým o bývalej vláde a demagogicky sa vyhováral. „Nemáte inú šancu, len sa vyhovárať na opozíciu, lebo s týmto sa vládnuť nedá,“ konštatoval. Vláde odkázal tvrdo pracovať na plnení predvolebných sľubov, lebo proti novému kabinetu budú stáť čísla.

10:59 Poslanci opozície zo strany Smer predložili pozmeňovací návrh k návrhu Programového vyhlásenia vlády.

Svoje požiadavky skompletizovali v siedmich bodoch. "Považujte tento náš postoj ako konštruktívny príspevok bez zlomyseľnosti a politického súperenia v záujme ďalšieho rozvoja Slovenska," uviedol pred plénom poslanec Vladimír Faič, ktorý dnes návrh za klub predložil.

Opoziční poslanci žiadajú kabinet Ivety Radičovej, aby vypracovala stratégiu boja proti hospodárskej kríze, dopracovala tiež koncepciu zamestnanosti a možnosti vytvárania nových pracovných miest či dôsledne analyzovala riziká nového vládneho programu v súvislosti s úsilím EÚ pri prekonávaní dopadov ekonomickej krízy.

10:39 Poslanci Národnej rady dnes po päťdňovom rokovaní hlasovaním o Programovom vyhlásení vlády rozhodnú, či má kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ) ich dôveru alebo nie. Potvrdil to predseda parlamentu Richard Sulík (SaS).

Podľa jeho slov premiérka vystúpi so záverečným slovom o 14. hodine, pričom prejav by mal trvať približne 30 minút. Bezprostredne po ňom bude nasledovať hlasovanie. Ak chce nová vláda uspieť, musí získať dôveru aspoň 76 poslancov.

Krátko po hlasovaní je Sulík pripravený otvoriť štvrtú schôdzu zákonodarného zboru, na ktorej bude snemovňa riešiť návrh ústavného zákona o zúžení imunity poslancov a sudcov, novelu kompetenčného zákona, ktorej prijatím sa od 1. septembra obnoví činnosť ministerstva životného prostredia a rámcové zmluvy o eurovale a poskytnutí pôžičky Grécku.

10:21 Na Slovensku je podľa poslanca Jozefa Kollára (SaS) najvyšší čas pre zodpovednú fiškálnu politiku. Ako ďalej uviedol v rozprave k programovému vyhláseniu vlády, kým v roku 2008 tvoril hrubý verejný dlh Slovenska 28,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), ak by v roku 2010 nenastali úsporné opatrenia, tak by tento ukazovateľ prekročil 42 % HDP. „Podobným, dokonca mierne pomalším tempom sa začalo zadlžovať Grécko,“ upozornil.

9:51 Väčšina koaličných poslancov, ktorí sa prihlásili do rozpravy, stiahla prihlášky do rozpravy, ďalší stratili poradie, keďže neboli prítomní v rokovacej sále.

Na vystúpenie čaká ešte niekoľko poslancov opozičného Smeru-SD, ktorí rovnako stratili poradie, keďže sa v minulých dňoch nenachádzali v sále počas rozpravy.

Na úvod piateho rokovacieho dňa vystúpila koaličná poslankyňa Monika Gibalová (KDH), ktorá sa vo svojom príspevku venovala najmä problému zrušenia vojenského obvodu Javorina.

Podľa jej slov predošlá vláda Roberta Fica mohla šetriť, keďže tento nefunkčný vojenský priestor stojí daňových poplatníkov jeden milión eur ročne. Kritizovala predošlý kabinet za to, že 17 rokov pretrvávajúci problém nedotiahol do konca, i keď uznesenie o navrátení majetku oprávneným osobám a zrušení tohto obvodu prijala ešte vláda Mikuláša Dzurindu.

Bývalý minister obrany Jaroslav Baška v reakcii na vystúpenie poslankyne KDH uviedol, že jeho rezort v tejto kauze urobil všetky potrebné kroky, dokonca sa osobne stretol s majiteľmi pozemkov.

9:21 O programovom vyhlásení vlády by mohli poslanci podľa kuloárnych informácií hlasovať už dnes. Viacerí prihlásení zákonodarcovia sa totiž zrejme vzdajú svojho prejavu a rozprava k vládnemu programu sa skráti. V diskusii by dnes mali dominovať vládni poslanci. Ako prvý vystúpi šéf zdravotníckeho parlamentného výboru Viliam Novotný (SDKÚ).

O Programovom vyhlásení vlády SR rokuje plénum od utorka 3. augusta, keď premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) predstavila dokument, s ktorým sa uchádza o dôveru parlamentu. Do rozpravy o programe novej vlády sa písomne prihlásilo vyše 50 zákonodarcov, pričom do piatka 6. augusta stihla vystúpiť so svojimi príspevkami asi polovica z nich.

U opozičných poslancov prevládali názory, že program vlády je málo konkrétny, povrchný, frázovitý, pripomínajúci slohové cvičenie a obchádzajúci predvolebné sľuby. Často v pléne zo strany kritikov zaznel názor, že predložený návrh programového vyhlásenia je najhorší, aký kedy čítali. Do rozpravy sa viackrát zapojili aj noví ministri, ktorí obhajovali pripravované opatrenia.

Po hlasovaní o dôvere vlády by poslanci mali pokračovať v rokovaní na ďalšej schôdzi. Zaoberať by sa mali návrhom ústavného zákona o zúžení imunity poslancov a sudcov, novelou kompetenčného zákona, ktorej prijatím sa od 1. septembra obnoví činnosť ministerstva životného prostredia a rámcovými zmluvami o eurovale a poskytnutí pôžičky Grécku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 724
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 831
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 025
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 678
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 170
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu