BRATISLAVA. Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) zriadil komisiu, ktorá prešetrí pochybnosti pri udelení bezpečnostnej previerky odvolanému šéfovi vojenskej rozviedky Milanovi Hudecovi. Novinárom to dnes po rokovaní parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva povedal člen výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS). Hudec prišiel o funkciu pre nezrovnalosti jeho previerky len asi týždeň po svojom menovaní.
Menovanie Hudeca ostro kritizovala opozícia, podľa ktorej protiprávne získal prístup k utajovaným informáciám. Hudeca vymenoval do funkcie Galko, ktorý ho neskôr aj odvolal.
"Pán minister nás informoval o tom, že zriadil komisiu, ktorá bude prešetrovať záležitosti celého prípadu, ako aj možné pochybnosti okolo bezpečnostnej previerky menovaného a rovnako aj prípad, ktorý viedol k možnému úniku utajovaných skutočností," uviedol bývalý minister obrany Fedor.
Priniesol dokument
Galko dnes priniesol na rokovanie výboru aj dokumenty, ktoré mali napomôcť vyjasneniu Hudecovej previerky. Fedor však odmietol bližšie o nich informovať. Pred výbor by sa mal Galko postaviť opäť o tri mesiace.
Minister obrany sa pred novinármi obhajoval a tvrdil, že chybu neurobil. "Dokumenty vždy pripravuje profesionálny tím pracovníkov a ja sa spolieham na svoj profesionálny tím pracovníkov," poznamenal Galko, podľa ktorého nie je zatiaľ jasné, či niekto pochybil.
Galkovo pôsobenie na čele úradu sa dnes dostalo aj do rozpravy o programovom vyhlásení vlády. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) Galka označil za "hochštaplera". Jeho stranícky kolega Pavol Paška ministra nazval minulý týždeň diletant. "Vždy je lepšie byť hochštaplerom ako byť človekom, ktorý sa bojí, že nastáva doba, že niekto mu klepne po prstoch a prekazí mu miliardové kšefty," reagoval Galko.
Galko nariadil už skôr vykonať Hudecovu previerku odznova. Hoci podľa ministra pred vymenovaním predložil potrebné dokumenty, neskôr sa v nich našli časové nejasnosti.
Úlohou vojenskej rozviedky je zber informácií o možných ohrozeniach krajiny v zahraničí. Vojenská spravodajská služba získava a vyhodnocuje informácie o prípadných aktivitách zameraných proti zvrchovanosti, obranyschopnosti či územnej celistvosti krajiny.
Predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ) sa bude zaujímať, v čom podľa opozície pochybil minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Vyhlásila to dnes pred novinármi ako reakciu na informácie Roberta Fica (Smer-SD), ktorý upozornil na možné korupčné správanie tohto člena exekutívy. K tomu malo dôjsť po zistení, že novovymenovaný šéf Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Milan Hudec nemá v poriadku všetky bezpečnostné previerky.
"Dôkladne sa pozriem, v čom podľa opozície Galko pochybil a do akej miery je to zatláčanie na ministra z dôvodu podávania trestných oznámení," povedala novinárom. Zároveň pripustila, že trojmesačná lehota, počas ktorej sa má možné pochybenie v prípade Hudecových bezpečnostných previerok skúmať, je dlhá. "Určite by to malo prebehnúť rýchlejšie, budem s ním o tom hovoriť. Bolo podozrenie, že minister Hudeca odvolal, to však neznamená, že je to potvrdenie porušenia zákona. No určite budem mať snahu, aby to prebehlo rýchlejšie, ale nie na úkor kvality a zodpovedného prístupu," upozornila premiérka.
Radičová však nechce zopakovanie situácie, že v rýchlosti niektoré dokumenty nebudú zodpovedať normálnemu štandardnému postupu. "Ak sa to dá rýchlejšie, požiadam príslušné orgány, aby sa pousilovali o rýchlejší postup," dodala.
Galkov hovorca Richard Šümeghy dnes pred rokovaním parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva povedal, že minister nevylučuje v prípade pochybenia personálu rezortu obrany pri previerke Milana Hudeca vyvodenie personálnej zodpovednosti. Galko však odmieta, že by v prípade Hudecovej previerky a jeho menovania do funkcie riaditeľa VSS zlyhal on sám. "Myslím si, že som vôbec nezlyhal," zdôraznil po rokovaní výboru minister s tým, že prípadné vyvodzovanie personálnej zodpovednosti sa netýka jeho osoby. "Ja nemám z čoho vyvodzovať zodpovednosť," zdôraznil.
Fico obviňoval z korupcie
Predseda Smeru Robert Fico dnes zverejnil podozrenia o možnom korupčnom správaní ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) po tom, ako sa dozvedel o pochybení pri previerke nového šéfa Vojenskej spravodajskej služby Milana Hudeca. Podľa Fica bol kontaktovaný minimálne jeden z dvoch funkcionárov vojenského spravodajstva, ktorého Hudec hneď po svojom nástupe odvolal.
„Bolo mu ponúknuté, aby sa všetko ututlalo, že dostane funkciu s vyšším príplatkom za výkon služby a dostane prepožičanie vyššej vojenskej hodnosti plukovník," povedal Fico na tlačovej besede. Vraj mu ponúkali viacero alternatív, všetky boli podľa Fica motivované snahou vyhnúť sa medializácii, aby o prípade mlčal. Podľa Fica na to bude musieť reagovať generálna prokuratúra, spomínaný odvolaný funkcionár už podal trestné oznámenie.
Fico ukázal aj osvedčenie o Hudecovej previerke, ktoré podľa neho vyvoláva podozrenie „z absolútne hrubého zneužitia právomoci verejného činiteľa“ zo strany Galka. Ten podpísal spomínaný dokument 26. júla, teda dva dni pred Hudecovým menovaním.
„Je veľmi neštandardné, že takýto dokument podpisuje minister, mal by to podpísať zástupca vojenského spravodajstva,“ myslí si Fico a dodal „čo je ale najhoršie, táto previerka nebola nikdy vykonaná, je to len kus papiera, ktorý podpísal minister.“ Podľa Fica pri štandardnom postupe takejto previerky musí vojenské spravodajstvo osloviť také inštitúcie, ako NBÚ, SIS, Policajný zbor a podobne. "Takéto nič sa neudialo, žiadna previerka nebola vykonaná," vyhlásil Fico.
Fico kritizoval aj dnešné uznesenie parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva, ktorý sa zaoberal Hudecovou previerkou. Výbor sa uzniesol, že prípad riaditeľa vojenského spravodajstva nebude predmetom medializácie a jeho členovia nebudú o ňom informovať mimo príslušných úradných miest.
Fico si myslí, že v tomto prípade je to Galko, kto „mal by ho prestať komentovať a odísť z funkcie. Ten je pre nás politicky mŕtvy muž." Ak sa preukážu podozrenia, čo podľa lídra Smeru-SD nebude ťažké, mala by premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) Galka odvolať.