BRATISLAVA. Dôkazom je podľa politológa Juraja Marušiaka absencia spoločnej koalično-opozičnej dohody, ktorá by zabezpečila dostatok hlasov na priechodnosť návrhu ústavného zákona.
"Je to skôr divadielko pre voličov," komentoval Marušiak predloženie návrhu ústavného zákona. Ak by vládna koalícia chcela obmedzenie imunity reálne presadiť, už dávno by sa podľa neho snažila získať podporu opozície pre svoje návrhy. "Ani v prípade predchádzajúcej vlády, ani v prípade tejto vlády takáto vôľa nie je," predpokladá Marušiak, podľa ktorého by takéto výrazné obmedzenie imunity mohlo uspieť len pri veľkom tlaku "zdola".
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova je obmedzenie imunity tak agendou strán súčasnej vládnej koalície, ako aj Smeru-SD. "Ak to opozícia nepodporí, dostane sa pod tlak," upozornil politológ, podľa ktorého bude táto problematika práve v súvislosti s čerstvo schváleným programovým vyhlásením vlády v centre pozornosti verejnosti. "Ak by koalícia neuspela, nič jej nebráni predložiť to o šesť mesiacov znova," uzavrel Mesežnikov.
O ústavnom zákone sa bude hlasovať pravdepodobne v stredu 11. augusta, ani Smer-SD, ani SNS zatiaľ neavizovali svoju podporu tejto norme. Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica predkladá koalícia návrh zákona predčasne, keďže okrem iných aj otázku imunity má riešiť septembrové referendum. "To, čo sa predkladá v podobe návrhu ústavného zákona, je iná, komplexnejšia zmena, než aká je predmetom referenda," oponuje Mesežnikov.
Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) dnes krátko po tom, ako parlament na svojej tretej schôdzi v novom volebnom období vyslovil dôveru vláde Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), otvoril rokovanie štvrtej schôdze zákonodarného zboru. Poslancov čaká vôbec prvé rozhodovanie o zákonoch od parlamentných volieb. Väčšina členov parlamentu (81) sa bude na legislatívnom procese podieľať po prvý raz v živote.
Celkovo je na programe zasadnutia 12 bodov, z toho sú tri návrhy zákonov. Kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) predložil návrh na zmenu kompetenčného zákona, Trestného poriadku (oba žiada prerokovať v skrátenom konaní) a zmenu Ústavy SR za účelom zúženia poslaneckej imunity. V tomto prípade však bude koalícia potrebovať aj hlasy opozície, keďže nemá potrebných 90 hlasov, ale len 79.
V prípade zmeny Ústavy SR sa počíta s tým, že poslancom NR SR sa zúži imunita iba na hlasovanie a na výroky prednesené v parlamente. Oklieštenie imunity sa má dotknúť aj sudcov, ktorým sa ponechá len na ich rozhodovaciu činnosť. Po novom by nemal byť potrebný ani súhlas pléna na trestné stíhanie poslancov. Naďalej však zostáva zakotvenie potreby súhlasu NR SR, respektíve Ústavného súdu SR na vzatie poslanca, respektíve sudcu a generálneho prokurátora SR do väzby.