BRATISLAVA. Vláda Ivety Radičovej má necelé dva mesiace po voľbách už aj dôveru parlamentu, keďže včera schválil jej programové vyhlásenie. Program získal podporu všetkých 79 koaličných poslancov.
Čo má vláda v programe
zastaviť zadlžovanie a postupne znižovať deficit verejných financií,
zlepšovať podnikateľské prostredie,
odstrániť bariéry rastu zamestnanosti, napríklad nižším odvodovým zaťažením,
boj proti korupcii a klientelizmu,
zásadnú reformu verejného obstarávania, podmienkou platnosti zmlúv so štátom má byť ich zverejnenie na internete, povinné elektronické tendre,
do roku 2014 nadštandardné cestné spojenie Bratislavy a Košíc,
ochrániť druhý dôchodkový pilier,
zmeny pri výbere sudcov; zverejňovanie majetkových
priznaní prokurátorov.
Program na 54 stranách sľubuje zdravé a udržateľné verejné financie. Zostaviť rozpočet na budúci rok, v ktorom má vláda obmedzovať výdavky a zároveň má platiť prísľub z programu riešiť sociálne riziká, bude pre štvorkoalíciu vážnou skúškou súdržnosti. Na rokovaní ráno chýbal šéf Smeru Robert Fico.
Časť poslancov koalície sa príspevkov vzdala, aby sa čo najskôr hlasovalo. Fico bol doobeda v Handlovej, aby si pripomenul banskú tragédiu, počas vystúpenia premiérky Ivety Radičovej zasa zvolal v parlamente tlačovku o prešľapoch ministra obrany Ľubomíra Galka a v rozprave premiérke neoponoval.
Za návrh hlasovali aj poslanci SaS zo združenia Obyčajní ľudia, ktorí sa minulý týždeň sťažovali, že sa do programu nedostali ich sľuby voličom.
„Nebudem tu sľubovať presné kilometre diaľnic. Programové vyhlásenie vlády nie je stavbárska ročenka. (...) Nepoviem, že znížime na toľko a toľko percent a nebudem sa následne vyhovárať na dôsledky krízy a nadnárodné koncerny, ale naštartujeme procesy, ktoré budú nezamestnanosť znižovať," aj takto včera uvádzala premiérka Iveta Radičová z SDKÚ vládny program. Podľa nej má byť „programom konsolidácie a zmien, ktoré zvýšia kvalitu života".
„Je pán Fico kostolník alebo zvonár? Lebo nevidím iný dôvod, prečo by tam mal byť," pýtal sa Milan Hort z SDKÚ. Oficiálna spomienková ceremónia sa totiž začínala až o siedmej večer, ráno mali podľa neho v Handlovej iba vyzváňať zvony.
Cez deň a v pokoji„Pred štyrmi rokmi sme o vládnom programe rokovali do rána," porovnával minister vnútra Daniel Lipšic z KDH. „Je slušné, aby sme rokovali v denných hodinách a v pokoji."
Najväčší rozruch vyvolalo vystúpenie bývalého šéfa Ficovho tlačového odboru Braňa Ondruša zo Smeru. Keď povedal, že vláda chce oberať zamestnancov o peniaze a jej program „zastáva záujmy fabrikantov", poslanci koalície búrlivo reagovali.
„Pán Biľak má svojich nasledovníkov," povedal Ľudovít Kaník z SDKÚ. Jeho stranícky kolega Miroslav Beblavý zasa Ondrušovu víziu nazval „obrazom sveta z Čenkovej detí".
Poslanec OKS z klubu Mostu Peter Zajac sa potom namiesto súčasnej opozície ospravedlnil Hedvige Malinovej, rómskym chlapcom, ktorých v Košiciach týrali policajti, či protestujúcej kazašskej novinárke Bali Marzcovej, ktorú násilím odvliekla naša polícia.
Hovoria o prvých zákonochZa vládny program napokon zahlasovalo všetkých 79 koaličných poslancov. Z opozície chýbalo v sále päť ľudí, všetci ostatní boli proti.
Parlament včera začal mimoriadnu schôdzu, na ktorej by mal hovoriť o obnovení ministerstva životného prostredia a výraznom obmedzení poslaneckej a sudcovskej imunity.
Zmeniť sa má aj Trestný poriadok, aby súdy mohli vracať prokuratúre trestné veci iba pre procesné chyby. Inak by začala platiť novela, ktorú schválil bývalý parlament, a umožnila by súdom vracať prípady prakticky z akýchkoľvek dôvodov, hovorí ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
V rozprave pokračujú dnes.

Beata
Balogová
