SME

Meno ministra životného prostredia stále taja

Parlament v stredu schválil vznik nového ministerstva. Jeho šéfa si teraz vyberá Béla Bugár.

Minister bude hľadať kompromis medzi prírodou a ekonomikou.Minister bude hľadať kompromis medzi prírodou a ekonomikou. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

Pôvodný text tlačových agentúr sme o 20:29 nahradili autorským textom SME

BRATISLAVA. Kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ) sa rozšíri o pätnásteho člena. Parlament v skrátenom legislatívnom konaní schválil obnovenie ministerstva životného prostredia.

Oficiálnym dôvodom jeho zrušenia bolo šetrenie, ministerstvom však pod vedením nominantov SNS otriasal jeden škandál za druhým a na jeho čele sa počas Ficovej vlády vystriedalo až päť ministrov. Zlúčenie ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva, ktoré presadil Smer, kritizovala okrem opozičných strán odborná verejnosť a mimovládne organizácie. Lesníci a poľnohospodári majú totiž s územím často iné zámery ako ochranári.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Otázkou nie je ani tak to, či Slovensko potrebuje samostatné ministerstvo životného prostredia, ale aké to ministerstvo bude, píše Peter Morvay

Juraj Smatana zo siete mimovládnych organizácií Ekofórum hovorí, že obavy sa potvrdili už v prvých týždňoch po zlúčení rezortov v júli.

Mimovládky zaskakujú Aké majú úlohy prehodnotiť predaj emisií, dokončiť zonáciu Tatier, vyrovnať sa s vlastníkmi pôdy v chránených územiach; prehodnotiť ich rozsah, prehodnotiť odpadovú a protipovodňovú politiku, vrátiť verejnosť do rozhodovania v oblasti životného prostredia, audit ministerstva, personálna obnova ministerstva.

„Proces obnovy ministerstva je žiaľ spojený s tým, že ministerstvo pôdohospodárstva využíva dočasnú výhodu, že životné prostredie patrí pod nich,“ hovorí Smatana.

SkryťVypnúť reklamu

Príkladom je nariadenie vlády, ktoré do pripomienkového konania predložil minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) a ktoré radikálne znižuje poplatok za preklasifikovanie ornej pôdy na stavebné parcely. Jeho schválenie investorom uľahčí aj budovanie zjazdoviek v chránených územiach.

„Keby ministerstvo existovalo, mohlo hneď v pripomienkovom konaní upozorniť, čo to bude znamenať pre životné prostredie. Takto tento pohľad vôbec nezaznel, nariadenie je, naopak, navrhované v mene životného prostredia, keďže to patrí pod rezort pôdohospodárstva,“ upozorňuje Smatana.

Na výhradu chcú za ministerstvo upozorniť mimovládne organizácie, na vznesenie pripomienky však potrebujú päťsto podpisov. Obnovenie ministerstva víta aj šéf Greenpeace Juraj Rizman. „V rámci rezortu životného prostredia fungujú viaceré kontrolné a inšpekčné mechanizmy, ktoré sú zamerané aj proti iným ekonomickým rezortom. Aj preto je dôležité, aby bolo ministerstvo nezávislé.“

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje, že obnovenie ministerstva nestačí. „Obnoviť ho s tou istou štruktúrou a s ľuďmi, ktorí sú spoluzodpovední za to, v akom stave sa posledné štyri roky nachádzalo, nemá zmysel.“ Nové vedenie by podľa neho malo vykonať zásadné systémové zmeny v rezorte.

Stále nie je jasné, kto bude novým ministrom, ktorého podľa koaličnej zmluvy nominuje Most-Híd. Zatiaľ sa podľa viacerých jeho členov hovorí o štátnom tajomníkovi spojeného ministerstva pôdohospodárstva a životného prostredia Martinovi Ružinskom. V minulosti pôsobil vo vedení ropovodnej spoločnosti Transpetrol, ktorá zamýšľala viesť ropovod cez Žitný ostrov.

Premiérka Iveta Radičová v stredu len povedala, že ministrom bude odborník a jeho meno bude známe ešte v auguste. Či to bude Ružinský, nepovedala.

SkryťVypnúť reklamu

Nemusí byť z fachu Prípadnú Ružinského nomináciu už kritizovalo viacero združení. Štyridsaťpäť aktivistov tento týždeň Radičovú vyzvalo, aby sa zasadila o „konečne normálneho ministra“. Ten by podľa nich nemal vyvolávať obavy z konfliktu záujmov.

Radičová v stredu svoju predstavu nového ministra nepriblížila. „O týchto veciach budem rokovať tam, kde to patrí, a to je na úrovni koaličnej rady.“

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár pre ČTK povedal, že strana vyberie ministra z viacerých kandidátov a dôležité je, aby bol priebojný a vyznal sa v životnom prostredí. „Nie je kritériom, aby ten človek bol priamo z tohto fachu,“ dodal však. Ak prezident Ivan Gašparovič zákon podpíše, fungovať začne 1. septembra.

Oružinský: Zatiaľ sa nevymenil ani vrátnik

SkryťVypnúť reklamu

V rezorte životného prostredia pôsobil päť rokov, po kauze ťažby v Tichej a Kôprovej doline odišiel. Zatiaľ by sa doň nevrátil. Lesník a ekológ RÓBERT ORUŽINSKÝ.

Čo hovoríte na obnovu ministerstva?

Dôkaz o jeho dôležitosti nám dala minulá vláda, ktorá ukázala ako sa tam dá kradnúť. Vo vzduchoprázdne sa kradnúť nedá, dá sa to len tam, kde sú zdroje a plejáda ministrov zo SNS ukázala cenu toho rezortu. Symbolickou bodkou za prístupom minulej vlády k životnému prostrediu bolo zrušenie ministerstva. Spoločnosť, ktorá životné prostredie dôsledne nechráni, si však pod sebou píli konár.

Prečo nebolo dobré spojiť ministerstvá?

Ministerstvo pôdohospodárstva má už v názve, že je to hospodársky rezort. Rezort životného prostredia by mal byť rezort ochrany životného prostredia. Už na základnej škole sa učia tri piliere fungovania spoločnosti, ktorými sú ekonomika, sociálna sféra a životné prostredie. Tieto tri piliere musia byť vyvážené. Žijeme však v konzumnej dobe, keď je dôležitý najmä hospodársky rast, takže životné prostredie by v spoločnom rezorte ťahalo za kratší povraz.

SkryťVypnúť reklamu

Aké by mali byť prvé kroky nového ministra?

Prvé kroky mal urobiť už súčasný minister Zsolt Simon. Tak, ako ich urobil v pôdohospodárskej oblasti a v Štátnych lesoch, kde vymenil riaditeľa a zavolal späť rebelov, ktorí sa postavili proti bývalému vedeniu. V životnom prostredí neurobil nič a zo štátnych ochrancov prírody tak urobil ľudí druhej kategórie.

Ste jeden z rebelov, prijali by ste ponuku na návrat?

Jedna vec je formálne obnovenie ministerstva, druhá, čo sa zmenilo. Okrem pečiatok a hlavičkového papiera nič. Sú tam tí istí ľudia, tí istí vrátnici, je to tá istá budova. Ak sa nič nezmení, aký zmysel má vstupovať druhýkrát do tej istej rieky?

Zámery vo vládnom programe vás nepresvedčili?

Táto vláda nie je zelená. S tým by som sa dokázal zmieriť, keby vláda uplatnila svoje dve hlavné priority, ktorými sú nulová tolerancia korupcie a radikálne šetrenie verejných zdrojov aj v oblasti životného prostredia. Už len to by stačilo na to, aby sa v rezorte poupratovalo a nastavil sa systém tak, aby fungoval neporovnateľne lepšie ako doteraz. Otázka je, či na to bude vôľa a či to bude mať kto realizovať.

SkryťVypnúť reklamu

V akom stave je dnes ministerstvo personálne?

V žalostnom. Bývalé vedenie donútilo odísť toľko odborníkov, ako nikdy predtým a nahradilo ich ľuďmi, ktorí slúžili viac záujmom politických strán ako verejnému záujmu. Hoci je dva mesiace po voľbách, títo ľudia tam stále sedia a môžu po sebe upratovať a nadbiehať novému vedeniu, len aby si udržali miesta. Michal Piško

Úradníci ministerstva chceli rúbať v Zadnej Poľane

Úradníci bývalého ministerstva počkali na odchod exministra a chceli obísť jeho rozhodnutie o zákaze ťažby.

ZADNÁ POĽANA. V prírodnej rezervácii Zadná Poľana, ktorá je pod ochranou UNESCO, chceli vysokí úradníci ministerstva životného prostredia ťažiť drevo aj potom, ako exminister životného prostredia Jozef Medveď vydal zákaz zasahovať do unikátneho lesa, ktorý napadol lykožrút.

SkryťVypnúť reklamu

Stalo sa tak v júli deň po odvolaní Medveďa pre zrušenie ministerstva, ktoré sa začlenilo do ministerstva pôdohospodárstva. Dokument podpísal generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny Martin Zlocha a vec vybavoval Jozef Vojtek. Ministerskí úradníci v dokumente tvrdili, že je nevyhnutné zasiahnuť v čo najkratšom čase a vyrúbať stromy zasiahnuté podkôrnym hmyzom. Argumentovali nebezpečenstvom rozpadu lesných porastov a zánikom biotopov európskeho významu.

Štátny tajomník ministerstva Martin Ružinský sa rozhoduje, ako bude voči úradníkom postupovať. Zámer riaditeľa sekcie ochrany sa nenaplnil a v najprísnejšie chránenej rezervácii sa nerúbalo. Národná prírodná rezervácia Zadná Poľana má 855 hektárov a je najväčším chráneným územím zameraným na ochranu pralesov na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Lesoochranárske zoskupenie VLK sa pre pokus ministerských úradníkov obrátilo na Generálnu prokuratúru. Prokurátor konštatoval, že išlo len o pracovný návrh, pretože dokument nie je schválený ani podpísaný. „Snažili sa využiť bezvládie, aby vyhoveli lesníckej loby. Úradníci chceli obísť správne konanie, aby mohli rýchlo konať,“ hovorí šéf VLK-u Juraj Lukáč.

Štátny podnik Lesy SR požiadal o udelenie výnimky na ťažbu v Zadnej Poľane ešte vlani. Štátna ochrana prírody a Krajský úrad životného prostredia udelenie výnimky zamietli. Lesníci sa odvolali. Ministerstvo životného prostredia zmenilo rozhodnutie úradu a povolilo ťažbu dreva na rozsiahlej ploche. Výnimku na rúbanie podpísal na dva týždne poverený riaditeľ odboru ochrany prírody Jozef Vojtek.

SkryťVypnúť reklamu

Výnimka vyvolala protesty vedcov aj ochranárov a združenie VLK podalo trestné oznámenie. Viac ako 160 vedcov a odborníkov vyzvalo ministra životného prostredia, aby zastavil ťažbu v biosférickej rezervácii pod ochranou UNESCO. Daniel Vražda

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 048
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 926
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 074
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 386
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 095
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 538
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 208
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HC Dynamo Pardubice - HC Komena Brno: ONLINE prenos z 2. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy: HC Dynamo Pardubice - HC Komena Brno.


Remco Evenepoel zdolal Wouta van Aerta v závere klasiky Brabantský šíp 2025.

Remco Evenepoel dosiahol 60. profesionálne víťazstvo.


Obranca Montrealu Canadiens David Savard sa teší z gólu.

V NHL odohral 14 sezón.


TASR
Futbalisti Bodö/Glimt sa tešia po postupe do semifinále Európskej ligy.

Klub Bodö/Glimt dosiahol historický úspech.


SkryťZatvoriť reklamu