SME

Výbor začal skúmať Sulíkov let, hrozí mu strata ročného platu

Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií dnes začal konanie voči predsedovi NR SR Richardovi Sulíkovi (SaS) pre jeho let súkromným lietadlom do rakúskeho Salzburgu.

Predseda parlamentu Richard Sulík letel do Salzburgu týmto lietadlom Hawker Beechcraft Premier.Predseda parlamentu Richard Sulík letel do Salzburgu týmto lietadlom Hawker Beechcraft Premier. (Zdroj: RÓBERT ŠRAMO)

BRATISLAVA. Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií dnes začal konanie voči predsedovi NR SR Richardovi Sulíkovi (SaS) pre jeho let súkromným lietadlom do rakúskeho Salzburgu.

Prvý muž zákonodarného zboru má poslancom predložiť faktúru za tento let, ktorú si platil sám, v opačnom prípade mu hrozí pokuta vo výške jeho ročného platu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlasovali všetci

O začatí konania rozhodli poslanci jednohlasne. "Žiadame, aby pán predseda parlamentu dokladoval, že si zaplatil tento let súkromným lietadlom," vysvetlila predsedníčka výboru Renáta Zmajkovičová (Smer). Podľa vlastných slov chce, aby sa dodržiaval ústavný zákon. Výbor aj v predchádzajúcom volebnom období žiadal od funkcionárov, ktorí sa zúčastnili súkromnej akcie, aby dokladovali finančné vysporiadanie s tým, že si to hradili sami.

SkryťVypnúť reklamu

Zmajkovičová tvrdí, že dnes ešte bolo zbytočné Sulíka na výbor pozývať. "Bolo by to predčasné," uviedla. Ak Sulík predloží všetky doklady, výbor rozhodne, či mu to stačí alebo nie. Ak nepreukáže, že si cestu zaplatil sám, hrozí mu spomínaná pokuta.

Podpredseda výboru Kamil Krnáč (SaS) pôvodne žiadal, aby sa poslanci prípadom Sulíka zaoberali až neskôr. Dôvodom bolo, že predsedovi NR SR zatiaľ nebola vystavená faktúra. "To nie je otázka toho, že som nesúhlasil s konaním, hovoril som o tom, že výbor začal prerokúvať prípad príliš skoro, keď ešte nie je možné, aby Sulík predložil listinné dôkazy," vysvetlil svoj postoj po rokovaní výboru.

Krnáč však napokon začatie konania podporil. "Nechcem, aby sa z toho stala politická kauza," povedal. Odmietol, že by išiel na dnešné zasadnutie s inštrukciami od svojho straníckeho šéfa. "To, že bude konanie o Richardovi Sulíkovi, som sa dozvedel až na výbore," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Konania doteraz zastavili

Aktivity verejných funkcionárov riešil Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií aj v minulom volebnom období. Išlo napr. o účasť riaditeľa Najvyššieho kontrolného úradu Jána Jasovského (nominant HZDS) na konskom póle vo Vysokých Tatrách, ktoré organizovala finančná skupina, či lety súkromným lietadlom Jána Slotu (SNS). Po predložení dokladov bolo konanie voči nim zastavené.

Sulík podľa medializovaných informácií letel do Salzburgu za kulinárskym zážitkom súkromným lietadlom, ktoré patrí spoločnosti blízkej Vladimírovi Poórovi. Všetko si mal hradiť sám. Peňazí má vraj dosť, aby si "raz za čas dovolil aj takúto márnotratnosť".

Podľa denníka Sme letel Sulík na výlet, ktorý vymyslel jeho priateľ, pilot Ivan Zemanovič. Išli na večeru do reštaurácie, kde varili dvaja bratia zo Španielska, ktorí majú doma reštauráciu s tromi michelinovskými hviezdičkami.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa Richarda Sulíka Tatiana Tóthová dnes v reakcii uviedla, že išlo o výsostne súkromnú akciu s osobnými priateľmi, ktorých predseda NR SR pozná už niekoľko rokov. "Platil si ju sám," uistila. Faktúru by mal mať Sulík podľa jej slov k dispozícii v priebehu niekoľkých dní.

Richard Sulík

Richard sa s politikou rozlúčil epickým fňukom nepochopeného génia.


139

Krásny príspevok do debaty o tom, či by politici mali niesť následky svojich chýb.


113
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  2. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  3. Nela Pocisková: Dovolím si už robiť chyby a nevyčítať si to
  4. Plátené tašky a opakované použitie
  5. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  6. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  7. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  8. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 092
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 367
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 311
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 033
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 717
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 727
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 183
  8. Plátené tašky a opakované použitie 2 180
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Sebastián Kóša v zápase slovenskej reprezentácie do 21 rokov

Tréneri museli vyradiť dvoch hráčov.


TASR
Devin Shore

V profilige odohral necelých 500 zápasov.


TASR
Renars Krastenbergs (Michalovce)

V základnej časti nastrieľal 31 gólov.


TASR
Jannik Sinner

Taliansky favorit hladko postúpil do semifinále Roland Garros.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu