SME

Úsmev ako dar ocenil programové vyhlásenie vlády

Programové vyhlásenie vlády vytvára predpoklady na zlepšenie života detí v detských domovov a dáva nádej na umiestnenie väčšieho počtu detí do rodín, tvrdí to Úsmev ako dar.

BRATISLAVA. Schválené Programové vyhlásenie vlády vytvára predpoklady na zlepšenie života detí v detských domovov a dáva nádej na umiestnenie väčšieho počtu detí z domovov do rodín, tvrdí to spoločnosť Úsmev ako dar. Návrh programového vyhlásenia počíta so zvyšovaním veku detí umiestnených v profesionálnych rodinách na šesť rokov. "Model profesionálnych rodín dokázal svoje opodstatnenie a v súčasnosti sú na túto profesiu pripravení ďalší uchádzači, ktorí sa môžu zamestnať," povedala hovorkyňa Úsmevu ako dar Andrea Hajdúchová. Spoločnosť tiež oceňuje snahu vlády podporovať sanáciu rodín v kríze, pretože to považuje za spôsob, ako zabrániť rozpadu mnohých rodín a prispieť tak k zníženiu počtu detí v detských domovoch. "Veríme, že vláda nezabudne ani na mladých dospelých," uvádza ďalej Hajdúchová. Podľa nej dnes Štátny fond rozvoja bývania pomáha mladým dospelým len minimálne, preto treba formu podpory zefektívniť. Mladí dospelí po odchode z detských domovov riešia najmä problémy ako nedostatok financií, chýbajúce bývanie a nízke šance zamestnať sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Úsmev ako dar sa podieľal na tvorbe zákona o sociálnoprávnej ochrane a kuratele, ktorý zaviedol povinnosť umiestňovať do profesionálnych rodín deti do troch rokov. Snaha novej vlády môže podľa spoločnosti zlepšiť podmienky života ďalších detí v detských domovoch, ktoré sa zatiaľ nemôžu vrátiť k rodičom a nepodarilo sa pre ne ešte nájsť náhradnú rodinu.

Spoločnosť Úsmev ako dar len v minulom roku pripravila 68 záujemcov o túto profesiu a profesionálnych rodičov ďalej podporuje a pomáha im. Predseda Úsmevu ako dar Jozef Mikloško hovorí, že profesionálna rodina má mimoriadnu funkciu v čase, keď dieťaťu hľadajú náhradnú rodinu.

"Najmä pre malé deti má obrovský význam, pretože nevyrastajú v anonymnej inštitúcii, ale v rodine, ktorá napĺňa ich potrebu mať blízku osobu a umožňuje im rozvinúť zdravú osobnostnú štruktúru a v budúcnosti byť dobrým rodičom," konštatuje Mikloško. Prax totiž ukazuje, že deti z detských domovov, ako ich poznáme z bývalého režimu, majú často problém byť rodičmi. "Profesionálni rodičia tak pomáhajú aj ďalšej generácii,“ dodáva Mikloško.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Úsmev ako dar oceňuje snahu vlády podporovať sanáciu rodín v kríze, pretože je to spôsob, ako zabrániť rozpadu mnohých rodín a prispieť tak k zníženiu počtu detí v detských domovoch. Podľa výskumu Ohrozená rodina z roku 2007 by sa až 56 percent opýtaných detí z detských domovov mohlo vrátiť k rodičom, keby im pri riešení problémov pomohli odborníci.

Najčastejšou podmienkou návratu bolo, aby si rodičia našli vhodné bývanie, upravili problémové správanie, zlepšili hygienické a sociálne pomery. Úsmev ako dar má so sanáciou rodín skúsenosti, v minulom roku sa jeho sociálnym pracovníkom podarilo vrátiť do vlastných rodín pätnásť detí. Od začiatku roka sa zúčastňuje na pracovnej skupine, ktorá chce presadiť legislatívne úpravy na zefektívnenie práce s rodinami. Sanácia rodín nielen bráni rozpadu rodín, ale je aj ekonomicky výhodná. Pobyt dieťaťa v domove stojí štát 10 214 eur ročne. Okrem toho musia dieťaťu v domove sporiť na osobitnom účte peniaze aj obce.

SkryťVypnúť reklamu

Úsmev ako dar verí, že vláda nezabudne ani na efektívnejšiu pomoc mladých dospelým. Tí po odchode z domova riešia najmä problém bývania. Mladí dospelí môžu žiadať Štátny fond rozvoja bývania o hypotekárny úver so zvýhodneným úrokom jedno percento. Žiadosť však treba podať prvý či druhý januárový týždeň, inak nie je šanca uspieť.

Predtým však musia nájsť niekoho, kto byt kúpi a počká niekoľko mesiacov, kým fond žiadosť schváli. Úver totiž možno žiadať len na konkrétnu nehnuteľnosť a s konkrétnou kúpnopredajnou zmluvou. "Sme pripravení pomôcť s tvorbou novely Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorá by zlepšila situáciu mladých dospelých,“ povedal Rado Dráb z Úsmevu ako dar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 257
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 078
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 122
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 234
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu