BRATISLAVA. Návrh premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) na výrazné obmedzenie imunity poslancov a sudcov v stredu parlament posunul do druhého čítania. Či ho v septembri definitívne schváli, nie je jasné. Smer stále nepovedal, či návrh podporí, aj v prípade, ak by z neho vypadli sudcovia, ktorým podľa neho má imunita zostať.
Koalícia potrebuje na schválenie ústavného zákona aj jedenásť hlasov od poslancov opozície. Keďže SNS má len deväť, musí získať aj časť hlasov strany Roberta Fica. „Nebudeme podporovať kriminalizáciu sudcov. Tento zákon neslúži k ničomu inému. Pre nás je principiálna podmienka – imunita sudcov. Tá musí vypadnúť z tohto zákona,“ povedal Fico.
Na rozdiel od niektorých návrhov na „zrušenie“ imunity, ktoré boli predložené v minulom funkčnom období, Radičovej návrh vcelku šťastne prežil prvé čítanie, píše Marián Leško
Druhou podmienkou je, aby sa o imunite rokovalo až po septembrovom referende, v ktorom bude jednou z otázok aj nedotknuteľnosť poslancov. Prekáža mu tiež, že vláda schválila takýto návrh predtým, než jej parlament vyslovil dôveru. O postoji Smeru chce hovoriť s Radičovou. „Dúfam, že dôjde nakoniec k nejakej dohode.“
„Pokúsim sa nájsť také riešenie, aby konečne zúženie imunity malo šancu na úspech,“ povedala Radičová s tým, že chce o imunite s opozíciou rokovať. „V politike pripúšťam všetko, aj to, že pokiaľ bude priechodné zúženie imunity poslancov s tým, že v tomto balíku by sa neriešila imunita sudcov, tak áno – prečo nie?“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ), ktorá do návrhu presadila časť o sudcovskej imunite.
Fico: Paktujú so SNS
Posunutie imunity do druhého čítania podporila aj Anna Belousovová a Igor Štefanov zo SNS. Štefanov to zdôvodňoval aj tým, že chce dať voľný priebeh vyšetrovaniu tzv. nástenkového tendra. Fico krátko po hlasovaní o imunite novinárom hovoril, že SNS urobila akúsi dohodu s koalíciou. Povedal, že si počká na výsledok tajného hlasovania o novom predsedovi Dozornej rady FNM. Miesto pripadne opozícii, ale kandidátov postavili Smer aj SNS.
V prvom kole voľby šéfa nezvolili nikoho. Kandidát SNS dostal 61 a Smeru 67 hlasov. Väčšia časť koalície tak zjavne podporila nominanta SNS. Ficovi sa to nepáčilo a hovoril, že je to dôkazom „intenzívnej komunikácie“ medzi stranou Jána Slotu a koalíciou.
SNS: S koalícou nerokujeme
„Žiadne rokovania o tomto bode a vôbec o ničom, čo sa týka tejto schôdze, týmto smerom neprebehli,“ hovorila podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. O miesto vo FNM majú naďalej záujem. „Nie sme pionierska organizácie Smeru a nebudeme hlasovať vždy tak ako Smer.

Beata
Balogová
