BRATISLAVA. Vláda je vo funkcii už viac ako mesiac, riaditeľom Slovenskej informačnej služby je však naďalej blízky človek Roberta Fica Jozef Magala. Karol Mitrík, ktorý sa má stať jeho náhradníkom, totiž stále nemá bezpečnostnú previerku.
Premiérka Iveta Radičová pristúpila na podmienku prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý vyhlásil, že ho vymenuje, až keď ju dostane. Gašparovič pritom nemá právomoc vymenovanie Mitríka odmietnuť. Podľa informácií denníka SME Mitrík nemusí previerku dostať. Dôvodom je jeho podozrivé svedectvo v korupčnej afére bývalého košického viceprimátora Eugena Čuňa.
Mitrík totiž ako jediný svedok v prípade robil Čuňovi alibi na deň aj čas, keď mal prevziať úplatok 9 miliónov korún. Ani Špeciálny súd v Pezinku však jeho výpovedi neuveril a považoval ju za nedôveryhodnú.
Spomenul si
Po štyroch rokoch si Karol Mitrík v roku 2006 na Špeciálnom súde v Pezinku presne spomenul na to, čo robil 29. novembra 2002. Tvrdil, že sa stretol s viceprimátorom Eugenom Čuňom obžalovaným z korupcie a riešili komunálne voľby. Keď sa ho súd opýtal, ako si to môže pamätať tak presne, odpovedal, že preto, lebo vtedy pri cúvaní nabúral auto.
Súd potom zistil, že auto si dal opraviť až takmer o rok a jeho výpovedi neuveril. Čuňa poslal na šesť rokov do väzenia. Najvyšší súd koncom roka 2009 rozsudok zrušil a prikázal znovu vypočuť viacerých svedkov. Medzi inými aj Mitríka. Pred dvoma mesiacmi na súde znovu zopakoval to isté, viac prípad neobjasnil.
Karol Mitrík bol Čuňov veľmi dobrý priateľ, obaja stranícki funkcionári SDKÚ. Už keď ho zatkli, Mitrík Čuňa bránil. Práve jeho výpoveď na súde môže byť dôvodom, pre ktorý Mitrík nedostane previerku potrebnú, aby sa stal novým šéfom SIS.
Kompletný prepis odposluchov v kauze Čuňo nájdete tu a aj na tomto mieste
Radičová podozrenie nevidí
Aj preto, že Mitrík previerku nemá, je stále riaditeľom SIS nominant Roberta Fica Jozef Magala. Premiérka Iveta Radičová totiž prijala podmienku Ivana Gašparoviča, že Mitríka vymenuje, až keď ju dostane. Obaja hovoria o previerke Národného bezpečnostného úradu, Mitrík pritom ako budúci riaditeľ SIS takúto previerku nepotrebuje – podľa zákona potrebuje previerku SIS. Tá si vždy svojich zamestnancov preveruje sama.
„Akceptovala som požiadavku prezidenta a v tejto chvíli čakám na bezpečnostnú previerku NBÚ, ktorej súčasťou je aj previerka SIS. Znamená to oveľa širšiu bezpečnostnú previerku ako v prípade previerky SIS,“ povedala včera Radičová.
Na ďalšie otázky, aj tie, prečo je Magala stále vo funkcii a či to nie je bezpečnostné riziko, neodpovedala. Na otázky neodpovedal ani Mitrík. Ak Mitríkovi robí previerku aj SIS, tak pod vedením Magalu. Previerka NBÚ na stupeň prísne tajné trvá v urýchlenom konaní najmenej mesiac, štandardne aspoň tri mesiace.
V prípade Magalu prezident v roku 2006 na previerku nečakal a vymenoval ho do funkcie 25 dní po vzniku vlády. Dôvodom podľa Gašparovičovho hovorcu Mareka Trubača bolo, že Magala mal previerku NBÚ ešte z pôsobenia v parlamente. Dôležitejšiu previerku SIS mu urobila služba, až keď bol jej riaditeľom.
Čuňo stále otvorený
Kauza viceprimátora Čuňa ešte nie je právoplatne uzavretá. Čuňa spolu s Ladislavom P. a Viktorom K. obžalovali, že prijali úplatok 18 miliónov korún, zadržali ho pri preberaní jedného milióna. On tvrdil, že to bola len pôžička.
Podľa obžaloby mal úplatok skončiť v rukách činovníka Štátneho fondu rozvoja bývania za to, že poskytne peniaze na výstavbu bytov v Košiciach. Úplatok podľa výpovede svedkov sprostredkoval vtedajší poslanec SMK a dnešný poslanec Most–Híd László Nagy, dôkazy však chýbali. Nagy preto ani nebol nikdy obvinený.
Súd nakoniec Čuňa a jeho dvoch spoločníkov odsúdil za podvod práve preto, že sa nedokázalo, kde peniaze skončili. Najvyšší súd rozsudok zrušil, Špeciálny súd preto rieši prípad znovu.
V kauze súd prehral odposluchy, v ktorých napríklad Nagy utajeným slovníkom tvrdil, že sa s Čuňom nemôže stretnúť, lebo v Bratislave „bude zlé počasie“. Čuňo zase na nahrávke s hlavným svedkom Marošom Merjavým rozprával, ako úplatok skryť napríklad cez nejaké firmy.

Beata
Balogová
