Bratislava 24. mája (TASR) - Zo Správy o bezpečnostnej situácii v SR, ktorou sa poslanci zaoberali v úvode desiateho rokovacieho dňa, vyplynulo, že v minulom roku sa zvýšila úroveň objasňovania trestných činov na 53 percent, čo predstavuje rast o 3 percentá. Objasnených bolo 47 107 trestných činov, čo je o 40 viac ako v roku 1999. V súvislosti s organizovanou kriminalitou bolo všetkých 18 prípadov evidovanej organizovanej trestnej činnosti objasnených. Polícia zaznamenala informácie o 27 skupinách, z toho 16 organizovaných a 11 zločineckých. V oblasti ekonomickej kriminality odhalila o 784 prípadov viac. Miera objasňovania sa zvýšila o 4,1 percenta a dosiahla 74,4 percenta.
Najčastejšími ekonomickými trestnými činmi boli podvody, ktorých bolo 2794 so škodou väčšou ako 5,4 miliardy Sk. Zaznamenaná bola aj nová forma ekonomickej kriminality - neoprávnená úhrada platieb cez internet za pomoci PIN kódu platobnej karty. Špecifickou skupinou ekonomických trestných činov je zneužívanie postavenia exekútora.
Obranná stratégia SR je podľa ministra obrany Jozefa Stanka zásadným a najkomplexnejším dokumentom pre kvalitatívne nové riešenie otázok obrany štátu. Rozpracúva obrannú dimenziu bezpečnostnej politiky, charakterizovanú v Bezpečnostnej stratégii SR, na obdobie prechodu od individuálneho ku kolektívnemu modelu zaručenia obrany krajiny, povedal dnes Stank pred poslancami parlamentu pri prezentovaní stratégie.
Materiál vytvára systémový základ na prípravu ďalších dokumentov a právnych predpisov, predovšetkým zákona o obrane Slovenskej republiky a zákona o ozbrojených silách. Svojím obsahom, charakterom a metodológiou zodpovedá podobným dokumentom vyspelých demokratických štátov a plní tak významnú prointegračnú úlohu.
Obranná stratégia je verejným dokumentom obsahujúcim základné strategické východiská obrany Slovenska. Formuluje ohrozenia, výzvy a riziká obrany, ako aj spôsob ich eliminácie, definuje obrannú politiku a stratégiu obrany a vymenúva jej základné prvky, medzi ktoré patria najmä ozbrojené sily. Za jej realizáciu zodpovedajú parlamentu a vláde SR všetky orgány štátnej správy, orgány územnej samosprávy a ďalšie vecne príslušné právnické osoby v rozsahu svojich kompetencií, ustanovených v príslušných zákonoch.
K ostrej slovnej roztržke dnes opätovne došlo v NR SR počas pravidelnej Hodiny otázok medzi vicepremiérom Pálom Csákym a poslancom Dušanom Slobodníkom (HZDS). Dôvodom bola poslancova otázka týkajúca sa aktivít grófa Jánosa Esterházyho, jeho rokovania s ministrom Beckom o dohode o spoločnej maďarsko-poľskej hranici, ďalej toho, že Esterházy bol v roku 1938 ako čs. občan agentom maďarskej vlády a chcel začleniť Bratislavu do Maďarska.
Csáky odpovedal, že ak by Esterházymu bola dokázala "čo len štipka podozrenia", určite by bol aj v tejto veci odsúdený, čo sa však nestalo. Slobodník zase vytkol vicepremiérovi, že sa vyhol odpovedi na otázku, pretože má k dispozícii dokumenty dokazujúce jeho tvrdenia. "Vyhýbate sa faktom", povedal. Csáky sa podľa neho zo všetkých týchto vecí vykrúca namiesto toho, aby vecne odpovedal. "Nie je normálne, aby ste sa takto správali. Nie sme v cirkuse a vy ste podpredseda slovenskej vlády," vyhlásil Slobodník. Csáky, ako poznamenal, by s určitými ironickými výrokmi poslanca "mohol aj súhlasiť" a na Slobodníkove expozé zacitoval modlitbu svätého Františka, ktorú často používal gróf Esterházy.
Záverečná neverejná časť rokovania zákonodarného zboru bola venovaná správe o činnosti Vojenského spravodajstva za rok 2000. Pretože v rokovacej sieni nebol dostatočný počet poslancov, bol prijatý návrh, aby sa o všetkých dnes prerokovávaných bodoch hlasovalo až v piatok predpoludním.
Od 11.00 hodiny sa v parlamente očakáva vystúpenie prezidenta republiky Rudolfa Schustera o stave a vývoji Slovenskej republiky. Poslanci sa dnes dozvedeli, že piatkové zasadanie bude trvať maximálne do 14. hodiny a pokračovanie schôdze je naplánované na utorok od 15.00 hodiny.