BRATISLAVA. Je nás málo, ale nepustíme medzi seba hocikoho. Minister vnútra Daniel Lipšic chce pomôcť demografickej krivke podporou migrácie z krajín, ktoré sú nám kultúrne a civilizačne blízke. Ministerstvo chce vypracovať koncepciu legálnej migrácie. Súhlasí s ním aj bývalý šéf rezortu Robert Kaliňák.
Demograf Boris Vaňo naopak tvrdí, že takáto migrácia k nám neprivedie také množstvo ľudí, ako potrebujeme. Slovensko by sa podľa neho malo skôr snažiť integrovať aj ľudí z kultúrne a civilizačne vzdialených krajín, lebo v nich je demografický potenciál a prídu do našej krajiny tak či tak.
Podobný koncept, ako navrhuje Lipšic, existuje napríklad v Rakúsku, no zatiaľ neúspešne a pritiahnuť najlepšie mozgy sa nepodarilo v nedávnej minulosti selektovaním ani Česku.
Lipšicov návrh zaváňa rasizmom, nacionalizmom a náboženskou intoleranciu, myslí si Peter Morvay.
Len nám blízki cudzinci
Povolené pobyty na Slovensku
Ukrajina: 5413
Srbsko: 2434
Vietnam: 2204
Rusko: 1738
Čína: 1609
Kórejská republika: 1525
Srbsko a Čierna Hora: 1045
Spojené štáty: 843
Macedónsko: 400
Zdroj: Ministerstvo vnútra
„Tým, že zlyhal koncept multikulturálnej spoločnosti, by sme mali preferovať osoby, ktoré prichádzajú z blízkeho civilizačného prostredia,“ vysvetľuje minister a spomína Ukrajinu. Hovorí, že už teraz na východnom Slovensku pracujú mnohí lekári z Ukrajiny. Sú nám podľa Lipšica nielen kultúrne blízki, ale sú aj elitou, ktorej príchod chce minister podporovať. Ako, zatiaľ nevie.
„Je predčasné hovoriť, aké by to bolo, kým neexistuje koncepcia,“ hovorí. Pripraví ju podľa neho ministerstvo vnútra.
Rakúsko, ktoré potrebuje do roku 2030 stotisíc cudzincov, už svoj projekt rozbehlo. Záujem je najmä o ľudí z južnej a východnej Európy.
Pomôcť im legálne pracovať v Rakúsku má červeno-bielo-červená karta, ktorú má vláda aj vo svojom programe. Tento rok je k dispozícii 2645 povolení pre kvalifikovaných pracovníkov, v prvom polroku ich však využilo len 405.
S Lipšicom súhlasí aj Kaliňák. „Mať zvýšenú opatrnosť pri legálnej migrácii je len dobre,“ hovorí opozičný poslanec. Selektovanie cudzincov pri migrácii nepovažuje, podobne ako Lipšic, za ich diskrimináciu. „Je to na voľbe štátu, akým spôsobom bude robiť migračnú politiku.“
Vyberať si nám nepomôže
„Nepovažujem za ideálny nápad takúto selekciu,“ hovorí demograf Vaňo. Podporovať migráciu ľudí z blízkych kultúr, pretože sa lepšie integrujú do spoločnosti, nie je podľa neho dostatočný argument.
Integrácia cudzincov z odlišných kultúr a náboženstiev je podľa neho riešiteľný problém, len sa treba oň pokúsiť. Existujú pozitívne príklady, napríklad Kanada, tvrdí.
Migrácia len z krajín, ktoré sú nám blízke, nám nezabezpečí dostatočný počet ľudí, ktorých potrebujeme. Demografický potenciál je väčší práve v krajinách tretieho sveta.
Skôr ako pripravovať koncept selektívnej migrácie by sa Slovensko malo pripraviť na migrantov, „z krajín nie až takých blízkych“, odkazuje Vaňo ministrovi. Naša krajina totiž podľa neho nie je na trhu migrácie takým veľkým hráčom, aby si mohla vyberať.

Beata
Balogová
