SME

Chaban pokutu za neskoré priznanie majetku nerieši

Poslanec Národnej rady SR za SDKÚ Ivan Chaban sa nebude zachraňovať pred pokutou, ktorú by mal dostať za oneskorené podanie majetkového priznania.

BRATISLAVA. Poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ivan Chaban sa nebude zachraňovať pred pokutou, ktorú by mal dostať za oneskorené podanie majetkového priznania. Potvrdil to dnes pre TASR s tým, že to nevníma ako tragédiu.

"Nechal som si to na poslednú chvíľu," priznal koaličný člen snemovne. Za objektívnu príčinu zároveň označil skutočnosť, že mu vykradli auto. Prišiel tak o počítač, dokumenty a aj vyplnené majetkové priznanie. "Trvalo mi potom dva-tri dni, kým som dal dokopy údaje. Preto došlo k posunu," vysvetlil. Tvrdí, že aj keď mu auto vykradli, priznanie mohol podať skôr.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja sponzorujem týrané ženy či prevenciu na drogy oveľa vyššími sumami, takže ja rád vrátim tieto peniaze do vybrakovaného štátneho rozpočtu a na sponzorovaní sa určite budem podieľať aj v budúcnosti," ubezpečil poslanec, ktorý je v civilnom živote lekárom.

Chaban je podľa vlastných slov plne v zhode so zámerom vlády obmedziť výsady poslancov. "Keď prekročím rýchlosť, mám dostať pokutu. Ja by som zákon sprísnil aj tým, že ten, kto nepriznáva majetok, by mal stratiť mandát. V tom je problém, nie v tom, či ho niekto prizná o deň či dva neskôr. Ide o to, čo priznáva a kde skrýva majetky," dodal.

Ďalší z previnilcov, poslanec Milan Laurenčík (SaS), priznáva, že urobil jednoducho chybu. "Nebol v tom žiadny zámer. Vedel som, že do 30 dní je potrebné podať priznanie a splniť podmienky nezlučiteľnosti výkonu verejného funkcionára s výkonom iných funkcií. Vnímal som termín 9. august, ale zároveň som bol presvedčený, že pre tých, ktorí skladali sľub o deň neskôr, je konečný termín až 10. august," vysvetlil pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Omeškanie mrzí Laurenčíka o to viac, že majetkové priznanie mal hotové už skôr, no neposlal ho poštou, ale osobne doručil do podateľne 10. augusta. Práve v ten deň pokračovala prerušená schôdza parlamentu. Poslanec tvrdí, že ak od výboru pre nezlučiteľnosť funkcií dostane priestor, tak môže vysvetliť, prečo zlyhal. "Ale hovorí sa, že neznalosť zákona neospravedlňuje, a preto som pripravený znášať všetky dôsledky. Určite sa nebudem obhajovať vyhováraním sa na objektívne príčiny, pretože žiadne neboli," dodal s tým, že so svojím majetkovým priznaním nikdy nemal problém a je dávno uverejnené na internete.

Predsedníčka parlamentného výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) vo štvrtok (12.8.) oznámila, že jej výbor začne na septembrovej schôdzi konanie voči trom poslancom, ktorí v stanovenom termíne nedoručili do Národnej rady SR svoje majetkové priznania. Okrem Chabana a Laurenčíka ide aj o Natáliu Blahovú (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

Majetkové priznania boli všetci noví poslanci NR SR (je ich 81) povinní predložiť na základe ústavného zákona do 30 dní odo dňa, kedy sa ujali výkonu verejnej funkcie. Keďže sľub skladali 8. júla, dokumenty mali predložiť do 9. augusta. Podľa Zmajkovičovej si túto povinnosť splnili všetci okrem spomínaných troch poslancov.

Členka Smeru-SD tvrdí, že výbor si môže od previnilcov ešte vyžiadať stanovisko. "Verejný funkcionár má možnosť sa vyjadriť, prečo podal priznanie oneskorene," povedala. No ak je priznanie podané oneskorene, hoci aj o jeden deň, tak nastupuje sankcia. "Zákon nepripúšťa nejakú mäkkosť. Nie je tam slovíčko 'možno udeliť' pokutu, ale 'udeľuje sa' pokuta," zdôraznila Zmajkovičová.

Keďže však ide o čerstvo nastúpených zákonodarcov, ich pokuta nebude predstavovať výšku celého poslaneckého platu, ale dosiahne úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve, teda viac ako 740 eur. Sankciu musia ešte odhlasovať členovia spomínaného výboru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 741
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 254
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 202
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 016
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 937
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 489
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu