SME

Zmluvu štátu majú platiť až po zverejnení

Vláda chce, aby každá zmluva, objednávka a faktúra boli na webe skôr, ako začnú platiť.

(Zdroj: TASR)

Nevýhodné zmluvy pre štát budú pod väčšou kontrolou. Ak parlament v budúcnosti schváli návrh vlády, Slovensko môže mať menej škandálov.

Pôvodný článok tlačových agentúr sme o 21:24 nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Už by sa nemalo nikdy stať, že ministerstvo výstavby podpíše nevýhodnú zmluvu na predražené logá s firmou Avocat a Zamedia blízke predsedovi SNS bez toho, aby sa to verejnosť dozvedela skôr, ako začne zmluva platiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovnako nákup bazéna do vily pre predsedu vlády by mal byť zverejnený skôr, ako keď je už namontovaný vo vile. Vláda Ivety Radičovej v piatok oznámila, že začína pracovať na takej zmene zákonov, aby každá zmluva na nákup a predaj bola zverejnená na internete a vstúpila do platnosti až po desiatich dňoch.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od Smeru, ktorý na svoju protizlodejskú iniciatívu zabudol, nová vláda ju uplatňuje hneď, píše Marián Leško

Na web má ísť všetko

Utajené tendre Nástenková zmluva, emisná zmluva, zmluva v kauze Xiland či popolčeková zmluva. Najznámejšie kauzy z minulého vládneho obdobia majú spoločné to, že išlo o extrémne nevýhodné zmluvy pre štát. Všetky zmluvy boli len veľmi ťažko vypovedateľné, prípadne s neprimeranými sankciami za zrušenie zmluvy. Štát sa zaviazal predať svoj majetok príliš lacno, napríklad tonu emisných kvót za polovičnú sumu oproti okolitým krajinám. Štvorcový meter pôdy pri Jaroveckom ramene prenajal za 50 halierov ročne. V nástenkovom tendri firma pýtala neprimerané ceny za svoje služby, čo konštatoval aj Najvyšší kontrolný úrad.

SkryťVypnúť reklamu

Zverejňovanie zmlúv na internete by sa malo týkať organizácií, ktoré sú financované zo štátneho rozpočtu, ale aj obcí a miest. „Zmluvy nadobudnú účinnosť až po ich zverejnení, aby mala verejnosť možnosť efektívnej kontroly,“ vyhlásila v piatok premiérka Iveta Radičová.

Ak zmluvy štát nezverejní, nenadobudnú platnosť. „To by však nestačilo. Pokiaľ sa odhalí, že nebol tento proces v poriadku, je možné od zverejnenej zmluvy do 10 dní odstúpiť,“ tvrdí Radičová.

Na webe by inštitúcie mali zverejňovať aj objednávky a faktúry, ktoré sa budú týkať štátnych peňazí.

Ak vláda aj parlament prijmú novelu Občianskeho zákonníka a zákona o slobodnom prístupe k informáciám, nebudú sa môcť od januára uzatvárať zmluvy bez možnosti vypovedania alebo s neštandardnými pokutami za ich ukončenie.

SkryťVypnúť reklamu

Tajomstvo neobstojí

Taká bola za bývalej vlády napríklad emisná zmluva alebo zmluva na prenájmom pôdy firme Xiland. Keď štát od zmluvy odstúpil, firma upozornila, že utrpela ujmu sto miliónov eur. Momentálne žiada súd, aby zrušenie zmluvy vyhlásil za neplatné.

Radičová tvrdí, že takýchto príkladov je viac: „Našli sme na mnohých ministerstvách, že boli uzavreté nevýhodné zmluvy s takými podmienkami, že ich nie je možné vypovedať. “ Povedala, že po novom už nebudú môcť štátne organizácie zneužívať rôzne právne prekážky pri zverejňovaní týchto zmlúv, ako je napríklad inštitút obchodného tajomstva.

„Ide o prvý balík opatrení na znižovanie korupcie a na zvyšovanie verejnej kontroly hospodárenia s verejnými financiami,“ hovorí Radičová.

Zverejňovať sa budú všetky zmluvy bez akýchkoľvek finančných limitov. „Zároveň ukladáme povinnosť, aby všetky objednávky a faktúry bez ohľadu na hodnotu, boli takisto zverejnené na webovej stránke konkrétneho štátneho orgánu,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá zmeny predkladá.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosť sa však nedozvie všetko o každej zmluve. „Sú tu zmluvy, ktoré podliehajú režimu tajné, to sa môže týkať ministerstva obrany alebo aj ďalších,“ hovorí Žitňanská. Na zverejnenej zmluve môžu byť vyčiernené tajné časti.

Koalícia nie je sama Vláde na zmeny stačia koaličné hlasy. Možno však získa nejaké aj od Smeru. „Filozoficky sa s tým viem stotožniť. Ak tam nebudú prilepené nejaké nezmysly, viem si predstaviť, že by som za to zodvihol ruku,“ povedal bývalý minister financií Ján Počiatek.

Za istých okolností by sa mohlo vláde podariť získať aj hlas podpredsedu Smeru Miroslava Číža. „Vážime si hodnotu transparentnosti, ale budeme veľmi pozorne skúmať, či ide o úprimnú snahu zlepšiť mechanizmus nákupu a predaja štátnych orgánov, alebo o pokus zakryť rozpredávanie štátneho majetku,“ povedal Číž.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí sektor jasá Snahu vlády zverejňovať zmluvy veľmi oceňujú mimovládne organizácie. „O zverejňovanie zmlúv sa snažíme dlhé roky. Určite to prispeje k obmedzeniu korupcie a k vyššej hospodárnosti nakladania s verejnými financiami,“ myslí si právnik Peter Wilfling zo združenia Via Iuris.

Sporné zmluvy uzatváral aj Úrad vlády

Štyri zmluvy uzatvorené za minulej vlády už prešetruje polícia.

BRATISLAVA. Ak by sa všetky zmluvy zverejňovali aj v minulosti, možno by niektoré nikdy štát nepodpísal.

V novembri roku 2008 uzavrel Úrad vlády zmluvu s firmou Octigon na skúšobné monitorovanie elektronických služieb za 896­tisíc korún bez DPH. Sumu firma získala za 21 dní práce.

V tom istom mesiaci a roku uzatvoril Úrad vlády aj ďalšiu zmluvu s Octigonom na skoro 1,3 milióna eur (38,5 milióna korún). Firma za ne mala vypracovať štúdiu s názvom Zvýšenie prístupnosti k širokopásmovému internetu. Okrem toho, že podľa odborníkov išlo o privysokú sumu, v štúdii chýbal návrh, ako uplatňovať pravidlá štátnej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

V septembri 2008 Úrad vlády uzatvoril zmluvu s českou spoločnosťou Cross Czech a Ernst & Young. Išlo o rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnovu ich národnej infraštruktúry. Zákazka znela na skoro 498­tisíc eur. Zmluva síce nie je podpísaná so spoločnosťou Octigon, kľúčovým expertom zhotoviteľa je však Rudolf Vadovič, člen predstavenstva Octigonu.

V júni 2009 uzavrel opäť Úrad vlády ďalšiu zmluvu s Octigonom za 29 290 eur. Išlo o hĺbkový monitoring elektronických služieb, tiež za 21 dní.

Octigon je známy z kauzy nahrávky, na ktorej sa bývalý riaditeľ sekcie Úradu vlády Ivan Ištvánffy rozpráva s konateľom Octigonu Vadovičom. Viaceré Ištvánffyho vety vyvolávajú podozrenie z manipulácie tendra. Viackrát hovorí, že treba rozhodnúť tak, aby to bolo politicky vyhovujúce.

SkryťVypnúť reklamu

S firmou Octigon sa nám včera nepodarilo spojiť. Ištvánffy sa zase nechcel vyjadrovať. „Niežeby som sa k obsahu zmlúv a osobám nevedel vyjadriť, ale neprináleží mi to,“ povedal. Dodal, že výhodnosť alebo nevýhodnosť nedokáže posúdiť.

Premiérka Iveta Radičová včera spomínala firmu, ktorá zarábala veľké peniaze. Tendre už preveruje polícia.

Katarína Ragáčová

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 516
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 826
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 980
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 676
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 786
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu