BRATISLAVA. Ministerstvo dopravy by malo získať právomoci v oblasti využívania peňazí z eurofondov, ale aj stavebníctva či cestovného ruchu na úkor ministerstiev pôdohospodárstva a hospodárstva. O obsadzovaní obchodných radcov v zahraničnom obchode zas má namiesto ministerstva hospodárstva rozhodovať ministerstvo zahraničných vecí. Presun kompetencií medzi viacerými ministerskými úradmi dnes navrhol kabinet po tom, čo sa na zmenách dohodli zástupcovia vládnych strán.
Návrh novely takzvaného kompetenčného zákona musia ešte schváliť poslanci a podpísať prezident, zmeny by mali platiť od 1. novembra. Presun právomocí si vyžiada aj úpravu názvu ministerstiev.
Nové kompetencie by malo dostať napríklad ministerstvo dopravy pod vedením Jána Figeľa (KDH). Predloha počíta s tým, že úrad bude okrem eurofondov, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu rozhodovať tiež o bytovej politike, poskytovaní štátnej prémie k stavebného sporeniu, stavebnej výrobe a poriadku či územnom plánovaní. Posilňovanie právomocí ministerstva kritizoval exminister Ľubomír Vážny (Smer-SD); riadenie už v súčasnosti náročného ministerstva bude podľa neho ešte ťažšie.
Dzurinda si vybojoval obchod od Miškova
Právomoci v zahraničnom obchode si po viactýždňových rokovaniach vybojoval minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) od ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS). Miškov sa kompetencie pôvodne odmietal vzdať; argumentoval stratou vplyvu na tvorbu zahraničnej obchodnej politiky. Dzurinda pri presadzovaní požiadavky rozhodovať o obchodných radcoch zas zdôrazňoval stále väčšie zameranie zahraničnej politiky na ekonomické otázky. Na presune právomocí sa v stredu napokon definitívne dohodla koaličná rada.
Kabinet premiérky Ivety Radičovej tiež presadzuje, aby guvernér Národnej banky Slovenska, generálny prokurátor, predseda Najvyššieho kontrolného úradu a šéf Sociálnej poisťovne prišli o právo zúčastňovať sa zasadnutí vlády. Viacerým ministrom prekážalo najmä účasť riaditeľa Sociálnej poisťovne a poslanca najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Dušana Muňka na schôdzach stredopravého kabinetu. Minister práce Jozef Mihál (SaS) ho viackrát vyzval na odchod z funkcie, Muňko to však odmietol. Kabinet ho môže zbaviť kresla iba v zákonom stanovených prípadoch.
Chmel bude rozhodovať o peniazoch pre ľudské práva
Norma počíta aj s posilnením kompetencií podpredsedu vlády pre menšiny Rudolfa Chmela (Most-Híd); do jeho pôsobnosti by sa mala presunúť napríklad oblasť podpory kultúry národnostných menšín z ministerstva kultúry. Vicepremiér by mal po novom spolupracovať s ministerstvom školstva aj na príprave koncepčných materiálov v oblasti národnostných škôl. Kabinet navrhuje, aby balík peňazí na plnenie úloh v pôsobnosti Chmelovho úradu schvaľoval parlament.
Koaličné kvarteto pred časom otvorilo a následne v parlamente schválilo kompetenčný zákon s cieľom obnoviť ministerstvo životného prostredia, ktoré zrušila predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer-SD). Ak zákon podpíše prezident, úrad začne fungovať od septembra, nového ministra navrhne Most-Híd, keďže jej tento post patrí. Strana zatiaľ nomináciu nezverejnila, rozhodnúť by mala koncom augusta jej republiková rada.