BRATISLAVA. Po dnešnom rokovaní vlády to pre TASR potvrdil vicepremiér Rudolf Chmel. Predmetný limit je stanovený zákonom o používaní jazykov národnostných menšín.
"Budeme ju prehodnocovať v zmysle odporúčaní," poznamenal. Tie SR dal Výbor ministrov Rady Európy k uplatňovaniu Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov. Správu o priebehu a výsledkoch druhého kola monitorovania úrovne implementácie Charty na Slovensku schválila vláda ešte v stredu 11. augusta.
Hranica by sa mala podľa Chmela znížiť na 10 percent. To by však podľa vypracovanej správy neodstránilo problém pre bulharský ani poľský jazyk. Vicepremiér reagoval, že v prípade týchto, ale aj iných menej početných menšín na Slovensku sa bude táto otázka riešiť na inom princípe. Podrobnosti zatiaľ nekonkretizoval, keďže to ešte nebolo predmetom koaličných rokovaní. "Budeme na tom pracovať," dodal.
Chmel je so zvýšením svojich právomocí, ktoré vyplývajú z novely kompetenčného zákona, spokojný. Do jeho pôsobnosti sa od novembra dostane aj oblasť podpory kultúry národnostných menšín. Tá doteraz spadala pod ministerstvo kultúry. S odobratím niektorých kompetencií nemá šéf rezortu kultúry Daniel Krajcer problém. Jeho ministerstvo už nebude mať na starosti cestovný ruch, ktorý prejde pod rezort dopravy. "Bola to politická dohoda, ktorú rešpektujem," poznamenal.
Vicepremiér chce ako prvé riešiť niektoré legislatívne otázky. Na novele zákona o štátnom jazyku, z ktorej vypadnú pokuty, bude spolupracovať s ministerstvom kultúry, ktoré nakoniec celú zmenu pripraví a predloží. Podľa jeho slov chce jeho úrad vypracovať aj zákon o ochrane a podpore kultúry národnostných menšín. "Je to dosť veľké sústo, ale chceli by sme ho pripraviť čo najskôr," vysvetlil. Ako možný termín uviedol koniec tohto roka.
Výdavky jeho úradu bude schvaľovať Národná rada SR ako jednu z podkapitol rozpočtu Úradu vlády SR. Chmel zdôraznil, že pôjde o balík peňazí, s ktorým bude narábať samostatne a nebude mu do neho nikto zasahovať.