BRATISLAVA. Rozhodnutie prezidenta Ivana Gašparoviča vymenovať Karola Mitríka do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) až potom, ako mu SIS pod vedením nominanta Smeru-SD Jozefa Magalu urobí bezpečnostnú previerku, je veľmi neštandardné.
"Je to situácia, ku ktorej ešte ani nedošlo, pokiaľ si pamätám. Aby po získanej dôvere vlády mal ešte pred tým, ako je menovaný prezidentom, získať bezpečnostnú previerku. Doteraz to vždy bolo tak, že po menovaní následne požiadal o previerku," povedal pre TASR exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ-DS).
"Politický nominant bývalej vlády, ktorý nepožíva dôveru premiérky, nemôže ďalej viesť službu efektívne," poznamenal Fedor na adresu súčasného riaditeľa SIS. Dodal, že aj Magala bol najprv vymenovaný do funkcie a až potom žiadal o previerku. Túto situáciu však zasa označila za absurdnú 12. augusta premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), podľa ktorej Magala de facto preveroval sám seba. Za nelogický však označila aj súčasný stav, keď nominanta súčasnej vládnej koalície preveruje nominant bývalej vlády.
"Je to zvláštna situácia, ani legislatívno-právne to nie je jednoznačne doriešené," poznamenal Fedor.
Problémy s previerkou vznikli aj v prípade nového riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Milana Hudeca, ktorého dokonca minister obrany Ľubomír Galko (SaS) odvolal z funkcie až do času, kým sa prípad neobjasní. Podľa expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) totiž existuje podozrenie, že minister Hudecovi podpísal previerku, ktorá reálne vykonaná nebola.
Fedor nechcel prípad podrobnejšie komentovať, keďže ho vyšetruje ministerská komisia. Poznamenal len, že na základe informácií, ktoré má teraz k dispozícii, išlo skôr o administratívny problém. "Miera lojálnosti niektorých príslušníkov služieb v súčasnosti k bývalému vedeniu je vyššia ako k vedeniu súčasnému," odhadol Fedor. "Domnievam sa, že zo strany ministra nedošlo k pochybeniam zásadného charakteru," povedal.