BRATISLAVA. Na Slovensku po rokoch zrejme pribudne jedenásta súkromná vysoká škola. Ministerstvo školstva pod vedením Eugena Jurzycu (SDKÚ) navrhlo udeliť štátny súhlas na vznik súkromnej vysokej školy Unicentrum - Medzinárodná vysoká škola.
Úrad pod vedením jeho predchodcu Jána Mikolaja (SNS) pritom v predchádzajúcich štyroch rokoch zamietol všetky predložené projekty súkromných vysokých škôl, hoci vládou menovaní odborníci Akreditačnej komisie vznik niekoľkých odporučili.
Škola má učiť hoteliérov
Vznik súkromnej vysokej školy naposledy odobrila vláda premiéra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ), ktorá v júni 2006 vydala súhlas na zriadenie Vysokej školy bezpečnostného manažérstva v Košiciach a Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií. Kým predchádzajúci kabinet Roberta Fica (Smer) nebol vzniku nových súkromných škôl príliš naklonený, súčasná stredopravá vláda chce okrem iného podporovať aj kvalitné pobočky zahraničných vysokých škôl na Slovensku.
Unicentrum - Medzinárodná vysoká škola by mala v prípade vzniku poskytovať bakalárske a magisterské štúdium v oblasti cestovného ruchu, záujemcovia o štúdium si budú môcť zvoliť dennú alebo externú formu v programe kúpeľníctvo a hotelierstvo. Za projektom vysokej školy stojí niekdajší premiér Jozef Moravčík.
Škôl je veľa
Vznik súkromnej vysokej školy odporučila už vlani v októbri Akreditačná komisia, ktorá posudzuje kvalitu vysokoškolského štúdia. Ministerstvo školstva vstup ďalšej súkromnej školy na trh podporilo, definitívne o udelení štátneho súhlasu rozhodne vláda.
V krajine v súčasnosti pôsobia dve desiatky verejných, tri štátne a desať súkromných vysokých škôl; štúdium poskytujú aj tri pobočky zahraničných vysokých škôl. Časť odborníkov kvalitu súkromných inštitúcií v minulosti kritizovala pre slabý výskum a orientáciu na populárne štúdium ako je právo, manažment či sociálna práca. Viaceré z existujúcich vysokých škôl už niekoľko rokov bojujú s nedostatkom profesorov a docentov, výsledkom bolo zastavenie niekoľkých študijných programov.