BRATISLAVA. Protipovodňový výstražný systém na Hornej Nitre fungoval naopak než mal. Je to obvodný úrad, kto má podľa zákona varovať pred povodňou mestá a obce. Na hornej Nitre však o pohrome informovali starostovia obvodný úrad.
Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) vidí chybu u prednostu úradu. „Zodpovednosť nesú aj prednostovia obvodných úradov, ktoré riadia krízové štáby,“ reagoval včera na výhrady ľudí, že ich pred pohromou neskoro varovali. „Je to jeho názor,“ reagoval Vladislav Šúr (SNS), prednosta Obvodného úradu v Prievidzi. Krízový štáb podľa neho robil, čo sa dalo.
Šéf krízového riadenia Daniel Daško hovorí, že o povodniach informovali obvodný úrad starostovia obcí. Michal Beseda, vedúci oddelenia vyrozumenia, varovania a spojenia Civilnej ochrany ministerstva vnútra však hovorí, že ich centrála posiela výstrahy o možnej povodni na krajské a odtiaľ na miestne obvodné úrady, ktoré o nich majú informovať obce.
„My sme nič také nedostali,“ bráni sa Daško. Obvodný úrad krititizovali aj hasiči, tvrdia, že na prvom rokovaní štábu nebol nikto z úradu.
Aktualizované výstrahy prvý uverejňuje Slovenský hydrometeorologický ústav na internetovej stránke. „A čo to je? Také výstrahy dostávame mesačne aj dve,“ reaguje Daško.
Hydrológ Peter Smrtník vysvetľuje, že prvú výstrahu pre Hornú Nitru vydal ústav v nedeľu o štvrtej ráno. Niekoľkokrát ju aktualizoval správami, ktoré zasielal aj centrále civilnej ochrany, ktorá ich posielala ďalej.
Búrka s prívalovým dažďom sa dá predpovedať presne na konkrétne mesto podľa meteorológa Jozefa Pecha 60 až 90 minút pred jej príchodom. Takáto informácia sa môže z centrály civilnej ochrany k starostovi v obci dostať za desať až pätnásť minút.

Beata
Balogová
