SME

Rektor Gahér: Výučba môže byť aj v kine

Rektor Univerzity Komenského František Gahér končí vo funkcii. Na záver svojho pôsobenia musí riešiť problémy právnickej fakulty, kam sa podozrivo dostala skupina „daňovákov“.

"Ak my vzdelávame za štvrtinu toho, čo Európa, za 60 percent toho, čo v Česku a za sedminu toho, čo vzdelávajú v USA, tak naše výsledky sú malým zázrakom."František Gahér končí vo funkcii rektora, svojej alma mater želá, aby bol jeho nástupca ešte lep"Ak my vzdelávame za štvrtinu toho, čo Európa, za 60 percent toho, čo v Česku a za sedminu toho, čo vzdelávajú v USA, tak naše výsledky sú malým zázrakom."František Gahér končí vo funkcii rektora, svojej alma mater želá, aby bol jeho nástupca ešte lep (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Rektor Univerzity Komenského FRANTIŠEK GAHÉR končí vo funkcii. Na záver svojho pôsobenia musí riešiť problémy právnickej fakulty, kam sa podozrivo dostala skupina „daňovákov“. Študujú externe v stredisku Kaskády, ktoré podľa šéfa Akreditačnej komisie Ľubora Fišeru nemá akreditáciu.

Ako sa dá dostať na právo z 929. miesta pod čiarou?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„To sa pýtajte pána dekana. Ja som nariadil kontrolu, keďže kontrola ministerská je tu tiež, moja bola prerušená. Keď skončí ministerská, dostane sa k materiálom moja. Dá mi informáciu, potom budem vedieť odpovedať aj na takéto otázky.“

SkryťVypnúť reklamu

Ja sa pýtam na váš názor. Či je vôbec niečo také bez podvodu možné?

„Dobre otázke nerozumiem, lebo ak prijímate x uchádzačov o štúdium, tak je technicky možné, že sa dostane aj niekto, kto je na mieste 900, ak beriete tisíc.“

Nebolo prijatých tisíc študentov, ale konkrétna skupinka, ktorá si hovorila daňováci. Uchádzači, ktorí mali viac bodov ako oni, úspešní neboli.

„Ak poznáte dobre zákon, ten hovorí, že ak pri prijímacom konaní sú porušené vnútorné pravidlá, dekan môže toto zvážiť a opraviť svoje rozhodnutie. Pošle to rektorovi. Treba povedať, že som nikdy nezmenil dekanovo rozhodnutie o neprijatí na prijatie. Vždy som rešpektoval rozhodnutia dekanov a ako rektor som ja neprijal žiadneho uchádzača o štúdium.“

Tu ide o niečo iné. Študijná referentka tvrdí, že niektoré rozhodnutia z dekanátu na rektorát ani neodišli. Je to v poriadku?

SkryťVypnúť reklamu

„Na tieto otázky vám môžem odpovedať potom, keď sa uskutoční kontrola.“

Upozornil vás niekto, že sa na práve prijímajú ľudia mimo poradia?

„Nie. Nikto. Treba povedať, že za celé obdobie v súvislosti s prijímacími pohovormi, čo som rektorom, neboli problémy na práve. Okrem jedného, ktorý spôsobili bývalí vojaci a policajti. Dokázali prevádzkovať zariadenie, pomocou ktorého našepkávali uchádzačom o štúdium správne odpovede. No nebolo to spôsobené zamestnancami fakulty, bolo to niečo, čo urobili cudzí ľudia.“

Právo slúži ako pekná ilustrácia toho, koľko chybných rozhodnutí môžu školy narobiť, myslí si Lukáš Fila.

Má dekan fakulty Marián Vrabko vašu dôveru?

„Ako môžem hovoriť o závažných veciach bez toho, že by som mal podrobné doklady? Musím si vypočuť druhú stranu a dať si to zdokladovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Je dobrý systém prijímania na práve, kde sa berú do úvahy len známky?

„Nie. Dôvodov je viac. Nemáme garanciu, že jednotky z jednej školy sú jednotkami aj v druhej. Usiluje sa o to externá maturita, ale tam sú len niektoré predmety. Predmety, ktoré potrebujeme na právo, ale aj na medicínu, prírodné vedy a podobne, také nie sú v externej maturite. Asi päť rokov sme si robili analýzu úspešnosti uchádzačov na prijímacích skúškach z celého Slovenska na Univerzitu Komenského. Zistenia sú asi také, že kolísavosť kvality uchádzačov z jednej školy je bežný fakt, úspešnosť uchádzačov niektorých škôl je vyššia ako u iných a zohľadňovať len výsledky strednej školy je akceptovať spôsob ich skúšania. Súhlasím s výhradou, že v dávnejšom období v prijímacích skúškach na právo bolo zas príliš veľa memorovania a dôraz na faktografické poznatky, ale menej na kritické a logické myslenie.“

SkryťVypnúť reklamu

Nepokúšali ste sa zmeniť to?

„V tejto veci som vykonal dosť, kritizoval som aj pôvodný model prijímacích skúšok. V ňom boli zverejnené súbory otázok, bolo ich niekoľko tisíc. Uchádzač s dobrou pamäťou to urobil výborne a dostal sa. To pre mňa nebolo prijateľné. Vedenie prišlo s tým, že dobre, zmení ho. Prišli s tým, že pre nich najjednoduchšie bude rešpektovať výsledky zo strednej školy. Už v prvom roku som to kritizoval. Práve toto bol ten rok, keď boli prijatí aj vami kritizovaní uchádzači. Fakulta sa potom snažila modifikovať tieto kritériá. Stále si myslím, že ísť cestou svojich prijímacích skúšok je lepšie.“

Na akej úrovni je právo v rámci univerzity?

„Ťažko porovnávať fakulty rôzneho zamerania. V rámci právnických fakúlt je Akademickou ratingovou a rankingovou agentúrou hodnotená ako najlepšia. Čo sa týka UK, ak zohľadňujeme vedu a výskum, patrí medzi tie, ktoré sú v strede. Právnici nie sú tí, u ktorých by sme museli uvažovať o solidárnej podpore pre slabší výkon, keď sa delí rozpočet.“

SkryťVypnúť reklamu

Viete dať študentom záruku, že tento rok boli prijímačky v poriadku?

„Tento rok boli prijatí iba tí, ktorí sa v prvom kole umiestnili nad čiarou s požadovaným počtom bodov. Dekan na práve neprijal na odvolanie nikoho. Nič také sa nemôže udiať, že by niektorí boli preskočení. Systém máme nastavený tak, že študent nedostane diplom, ak v jeho spisoch nie sú niektoré dokumenty, počnúc rozhodnutím o prijatí a žiadosťou o odvolanie. V tomto máme systém kontroly najlepší na Slovensku.“

Predseda Akreditačnej komisie Ľubor Fišera tvrdí, že nemáte akreditáciu na vyučovanie práva v stredisku Kaskády. Prečo ste o ňu nežiadali?

„Vaša otázka znie tak, ako by som mal odpovedať na otázku: Prestali ste biť otca? Ak odpoviem áno, tak som ho bil a prestal. Ak nie, tak som ho bil a neprestal. Jednoducho nie je pravda, že Kaskády sú naším pracoviskom, pobočkou. Nič také nie je, neexistuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Čiže Kaskády neexistujú?

„Vôbec mi nerozumiete. Kaskády nie sú pracoviskom UK. Preto, ak sme v Akreditačnom spise mali uviesť všetko, kde zabezpečujeme výučbu, tak sme to uviedli presne. Pán predseda Akreditačnej komisie si niektoré veci poplietol, ale to je jeho problém.“

Aj ministerstvo školstva v minulosti tvrdilo, že všade, kde univerzita vyučuje, potrebuje akreditáciu. Klame ministerstvo aj Fišera?

„Ja som to už vysvetľoval. V Kaskádach sa nerealizovala celá výučba. Len jedna jej časť, konzultácie. V zákone sa jasne hovorí, kto poskytuje, zabezpečuje a organizuje výučbu. Toto je výlučné právo vysokej školy. Ak sa deje prednáška v kine, tak majiteľ kina nie je ten, kto poskytuje výučbu. Ak chodili učiť, tak to boli naši učitelia aj tu v Bratislave, aj v Kaskádach. To, ako ste publikovali články, bolo závažné poškodenie dobrej povesti UK, a preto sme aj žiadali o niekoľko opráv a odpovedí. Ani jedna zatiaľ nebola publikovaná. Preto sme sa rozhodli, že budeme žalovať vydavateľa a očistíme si česť súdnou cestou.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo mali Kaskády na svojej webovej stránke informáciu o študijnom programe právo, keď ho nezabezpečujú?

„Nechodím do Kaskád, vychádzam z toho, ako som informovaný. Študijné oddelenie je tu. To je otázka na nich.“

Je v poriadku, ak sú desiatky miest, kde univerzity vyučujú svojich študentov hocikde, možno aj v kine?

„Kvalitná výučba, prednáška sa môže udiať aj v kine. Dôležité je, kto ju zabezpečuje. Čo sú to za ľudia.“

Profesor práva na UK Jozef Beňa hovorí, že Kaskády vznikli ako produkt, teda biznis. Ako to vidíte vy?

„Kedysi sa to na Slovensku hemžilo tretími subjektmi, ktoré parazitovali na vysokých školách. Mojím cieľom bolo, aby na UK takéto subjekty neboli. V situácii, keď som nastupoval po rektorovi Ferdinandovi Devínskom, presviedčal ma, že nič také na UK nie je. Po istom čase som našiel hŕbu zmlúv, o tom, že podpísali spolu s dekanom Mojmírom Mamojkom takúto spoluprácu s tretími subjektmi. Stálo ma to veľa času a práce, kým som dosiahol zmenu. Dnes môžem spokojne vyhlásiť, že žiadny tretí subjekt na vzdelávaní na UK neparazituje. “

SkryťVypnúť reklamu

Je v poriadku, ak za rok škola zaplatí Kaskádam stotisíc eur za prenájom miestností, keď má vlastné v Bratislave?

„Je to problém, na ktorý by ste sa mali spýtať dekana. Ja mám taký názor, že štúdium má byť v priestoroch univerzity.“

Končíte vo funkcii rektora, ako by ste zhodnotili svoje osemročné pôsobenie?

„Nemám presvedčenie, že by to bolo márne podujatie. Univerzita si udržala postavenie najlepšej slovenskej vysokej školy, sme lídrom. Ak si vezmete rebríček Webometrics (meria kvalitu univerzít vo svete, pozn. redakcie), tak sme na jar boli na 431. mieste. Takže nie je pravda, že žiadna škola nie je v prvej päťstovke. Druhá najlepšia vysoká škola je tak štyristo miest za nami.“

Nie sú na UK kvalitné najmä prírodné vedy?

„Na tej istej fakulte máme dobré katedry a, samozrejme, aj podpriemerné. Súvisí to s celkovou situáciu, najmä s trvalým podfinancovaním vysokých škôl. Ak my vzdelávame za štvrtinu toho, čo Európa, za 60 percent toho, čo v Česku a za sedminu toho, čo vzdelávajú v USA, tak tieto výsledky sú malým zázrakom.“

SkryťVypnúť reklamu

Neupadá napríklad pedagogická fakulta, ktorá mala problémy s akreditáciou?

„Pedagogická fakulta je inak orientovaná ako fakulta matematiky, fyziky a informatiky alebo prírodovedecká fakulta. Ak to zjednodušíme, tieto fakulty pestujú exaktné disciplíny, ktoré sú medzinárodné, ľahučko porovnateľné. Fyzika je pestovaná vo svete, ale niektoré študijné programy na pedagogickej fakulte sú špecifické pre našu kultúru, históriu a podobne. Situácia na pedagogickej fakulte je ovplyvnená aj týmto.“

Koho budete odporúčať za svojho nástupcu?

„Oficiálne ešte žiadni kandidáti nie sú. Favorita budem mať až potom, keď budú konkrétne návrhy. Ak bude rektorom niekto lepší ako ja, budem pokojne spávať. Toto by som prial mojej alma mater, aby mala lepšieho rektora ako ja. A to je všetko.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 022
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 361
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 167
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 529
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 556
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 254
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 211
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 891
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda SNS Andrej Danko (vľavo) a premiér Robert Fico.

Premiér hovorí o možnom výpadku 200 miliónov eur z rozpočtu.


Michal Šipoš

Odmietol, že by za transakčnú daň bola zodpovedná predchádzajúca vláda.


TASR
Trend rastu počtu nových prípadov trvá na Slovensku siedmy týždeň.

Gröhling hovorí o pľuvanci rodinám obetí.


TASR 7
Zahájenie novej sezóny na trati Čermeľskou dolinou.

Vlani navštívilo atrakciu vyše 55-tisíc cestujúcich.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu